Yüzücülerden eylem!

0
17
Yüzücülerden eylem!

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu’nun 3 haftadır olmayan elektriği protesto edildi.

Sporcu ve aileler, dün havuzda toplanarak devlete ait tek kapalı yüzme havuzunun 262 bin TL olan elektrik borcunun ödenmemesi nedeniyle, soruna duyarsız kalan Spor Dairesi’ne tepki amaçlı eylem gerçekleştirdi.
Devlete ait ve yüzlerce sporcu ile sporcu adayı miniklerin kullandığı kapalı yüzme havuzunun elektrik borcunu ödemek için kaynak ayırmayan, ancak futbol kulüplerin elektrik borcunu seçim yasakları öncesinde Bakanlar Kurulu kararı ile ödeyen Spor Dairesi’ne tepki, öfkeye dönüştü.

Yüzücüler halen mağdur
Havuzu kullanan spor eğitmenleri ve sporcular antrenman yapamamaları ve mağdur olmaları üzerine gönüllü olarak toplanıp sorumluları protesto etti.
Yüzme Yaz Kupası’na hazırlanan miniklerin antrenman yapamaması, tüm kış boyunca çalışıp yazda düzenlenen triatlon şampiyonalarına katılan triatletlerin yurt içi ve yurt dışı yarışları öncesi antrenmandan yoksun kalması branşla ilgili herkesi ayaklandırdı.
Yüzücülerin protestosuna, Karabetça Yüzme Kulübü, Yakın Doğu Üniversitesi ve Tüfekçispor yanı sıra Göçmenköy Avcılık Atıcılık Birliği ile bazı sivil toplum örgütlerinden de destek geldi.


Dağdelen: Gençlerin hevesi kırıldı…

“Devletin havuzuna kullanım bedeli olarak kulüpler ve üyeler yıllık yaklaşık 150 bin TL civarında ödeme yapıyor. Bunun karşılığında havuzun elektriğinin kesilmesi akıl alır değildir” diye konuşan Tüfekçispor Antrenörü Cem Dağdelen, tepkisini “Türkiye Yüzme Şampiyonası’na, Ironman’e ve Türkiye Triatlon Şampiyonası’nda halen mücadele eden birçok sporcu havuzun kullanılmaması nedeniyle mağdur duruma düşmüştür. Sporda hedefi olan kişiler gibi, Spor Bakanlığı ve sporu yönetenlerin de hedefi gibi bir amacı olması lazım. Yapılan bu uygulama ile birçok sporcu yıl boyunca emeğin, yaptığı antrenmanın karşılığını almadan sezonu kapatma noktasına gelmiştir. Ambargo nedeniyle Uluslararası alanda yarışamayan sporcularımıza bir engel de devletten gelip KKTC ya da TC pasaportu zorunluluğu ile dış dünya ile bağlantılarımız kesilmiştir” sözleri ile sürdürdü.
Son dönemde Türkiye’de birçok müsabakada yabancı sporcu muamelesi görüp tasnif dışı yarıştırılan sporcuların durumuna da işaret eden Tüfekçispor Antrenörü, derece elde edilmesine rağmen madalyaya sahip olamamanın Kıbrıs Türk gencinin spordaki hevesini kırdığına vurgu yaptı.
Antrenör Cem Dağdelen, ülkedeki olumsuzlukların sporu öldürme noktasına getirdiğini savunarak “Ülkede yeterli spor tesisi yok, var olan tesisler ise elektrik kesintisi ve bakımsızlık nedeniyle verimli kullanılamıyor. Bu şartlarda Spor Dairesi ve Spor Müsteşarlığı’nın neye hizmet ettiğini hiç kimse anlamamaktadır. Havuz 10 gün içinde açılmadığı takdirde, gerekirse lisanslarımızı alıp Spor Dairesi’ne teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

Barış Mamalı’nın konuşması
Yüzücülerin eylemine destek veren avukat Barış Mamalı da burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk gençliğinin ve çocukların daha iyi ortamda, daha iyi şartlarda spor ve etkinlik yapmasını arzuladıklarını ifade etti. Mamalı, hükümet edenlerin bunu gençliğe lüks olarak görmesi sonucu hoş olmayan olaylar yaşandığını kaydederek havuzu kullanan kulüp ve sivil birçok kişi olmasına rağmen buradan elde edilen gelirin nereye gittiğini sordu. Avukat Mamalı, bu konuda hesap sorulması gerektiğini de belirtti.