Yunanlı zanlı serbest bırakıldı

6
Yunanlı zanlı serbest bırakıldı

Duygu ALAN

Lefkoşa’da bir park yerinde geçen hafta yapılan operasyonda KKTC’ye nereden ve nasıl sokulduğu tespit edilemeyen bir araç ile yakalanan Yunan vatandaşı Kyriakos Sotiriadis hakkında yürütülen polis soruşturması tamamlandı.
Zanlı, Kyriakos Sotiriadis Lefkoşa Ceza Mahkemesi Mukayyitliği’ne 25 bin TL nakit yatırması koşulu ile ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Güney Kıbrıs’ta ikamet eden zanlının Güney’e geçişi de serbest bırakıldı.

Olay nasıl olmuştu?
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri, aldıkları bir ihbar üzerine, Lefkoşa’da bir park yerine geçen gün operasyon düzenledi.
Polisin 31 yaşındaki Kyriakos Sotiriadis yönetimindeki HPK 303 plaklı araçta yaptığı aramada, aracın evraklarının olmadığını tespit etmesi üzerine soruşturma başlattı.
Yürütülen soruşturma neticesinde zanlının yönetiminde bulunan ve evrakları olmayan HPK 303 plaklı aracın 22 Haziran 2013 tarihinde KKTC’ye giriş yaptığını, aynı gün de KKTC’den çıkış yaptığı tespit edildi.
HPK 303 plaklı aracın KKTC’ye nereden ve nasıl getirildiği yönünde soruşturma başlatan polis ekipleri, araç sürücüsü, 31 yaşındaki Kyriakos Sotiriadis’i gözaltına aldı.

Zanlı suçlamaları reddetti
Kyriakos Sotiriadis, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün teminat maksatlı yargıç önüne çıkarıldı.
Polis memuru Şerif Avcil, mahkemede verdiği ifadede, zanlı Kyriakos Sotiriadis’in “gümrüksüz mal tasarrufu” suçlaması ile geçen hafta gözaltına alındığını belirtti.
Zanlının HPK 303 plaklı aracı başkasına satmak istediği sırada tespit edildiğini ve aracın halen daha KKTC’ye nasıl ve nereden geçirildiğinin tespit edilemediğini söyledi.
Zanlı hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını kaydeden Avcil, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Mahkemeden söz hakkı alan zanlı Kyriakos Sotiriadis, “Ben KKTC’ye kendi arabam ile geldim. HPK 303 plaklı araba arkadaşımındır. Arabayı başkasına satmaya çalışmadım” dedi.

Serbest bırakıldı
Mahkeme, Zanlı, Kyriakos Sotiriadis’in Lefkoşa Ceza Mahkemesi Mukayyitliği’ne 25 bin TL nakit yatırması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.
Güney Kıbrıs’ta ikamet eden zanlının Güney’e geçişi de serbest bırakıldı.