4’ü mecliste temsil edilen siyasi partilerin, 2’si meclis dışı partilerin olmak üzere 6 aday siyasi partilerden adaylık başvurusu yaparken, bazıları daha önce kamuoyuna yansımayan 3 de bağımsız aday ilan edildi. 9 başkan adayından 2’si kadın…
YSK’nın 8 numaralı duyurusuna göre, geçici olarak ilan edilen adaylara her türlü itiraz hafta sonu (2 ve 3 Mart’ta) 8.00-18.00 saatleri arasında Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu’na yapılabilecek.
Adaylar 10 Mart'ta kesinleşecek ve 11 Mart'ta YSK tarafından ilan edilecek. Aynı gün adaylar duvar ilanları için ad çekecek.
Seçim propagandası ise 12 Mart'ta başlayacak.
Adaylık başvurularının bugün mesai saatlerinde tamamlanmasının ardından YSK, LTB Başkanlığı’na ve meclis üyeliklerine aday olanları, değiştirilmiş şekli ile 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın 58 (7) maddesi uyarınca başvuru sırasına göre geçici olarak ilan etti.
Buna göre, "Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan Adayları" şöyle:
1- Hasan Sertoğlu (UBP)
2- Dr. Mustafa Şenol Arabacıoğlu (DP)
3- Zehra Cengiz (KSP)
4- Kadri Fellahoğlu (CTP)
5- Dr. Suphi Hüdaoğlu (TDP)
6- Murat Kanatlı (YKP)
7- Nurhayat Aytok (Bağımsız)
8- Yahya Eran (Bağımsız)
9- Arif Salih Kırdağ (Bağımsız)
LTB Meclisi üyeliğine adaylıklarını koyanlar ise şöyle açıklandı:
Ulusal Birlik Partisi:
1- Akın Aktunç
2- Mustafa Hançerli
3- Oktay Çocuk
4- Bengü Topaloğlu
5- Tahsin Çalıkuşu
6- Ahmet Bayraktar
7- Münür Özler
8- Eren Alav
9- Abdullah Sönmez
10- Safter Örü
11- Dr. Mustafa Soydan
12- Bülent Çıraklı
13- Mehmet Dinçer Dağlıkoca
14- Ali Çetin Yürün
15- Cüneyt Hüseyin Küçük
DEMOKRAT PARTİ
1- Alparslan Ersoy
2- Rauf Denktaş
3- Serhat Kotak
4- Anıl Evre
5- Zeki Algül
6- Emine Sivri
7- Mehmet Erol Aktoprak
8- Dt.İrfan Özbeşer
9- Bülent Berkay
10- Turgay Didinir
11- Kemal Mut
12- Hatice Güliz Bolayır
13- Ahmet Dirgen
14- Vicdan Işıman
15- Tuna Arıhan
CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ
1- Önol Aktolga
2- İbrahim Demir
3- Alev Şensoy
4- Onur Olgüner
5- Ahmet Bağzıbağlı
6- Dr. Zerrin Akalın
7- Mehmet Naci Öznergiz
8- Osman Çetinsoy
9- Ogün Öneri
10- Cezar Oransel
11- Ertan İnce
12- Yücel Gülhan
13- Nedret Tümkan
14- Tülay Sönmez
15- İsmail Özbarış
TOPLUMCU DEMOKRASİ PARTİSİ
1- Boysan Boyra
2- Sinem Görüş
3- Özmen Birinci
4- Refia Erosal
5- Cemal Varoğlu
6- Sami Güdenoğlu
7- Mehmet Eş
8- Nuri Andaç
9- İbrahim Şükür
10- Elif Gürcan
11- Alihan Aksoy
12- Ahmet Kablan
13- Gülden Hoca
14- İclal Gancalı
15- Ali Şekerci
YENİ KIBRIS PARTİSİ
1- Celal Devrim Önen
2- Ceyhun Hami
3- Ergün Emiroğulları
4- Evrim Kamalı
5- Faika Deniz Paşa
6- Haluk Selam Tufanlı
7- Hamit Aygün
8- Hazal Yolga
9- Işın Asvaroğlu
10- Mehmet Karadal
11- Mehmet Kırmızı
12- Mehmet Özyücekök
13- Münevver Özakalın
14- Neşe Karakaş
15- Tolga Yücedal
BAĞIMSIZ MECLİS ÜYELİĞİ
1- Merter Refikoğlu
2- Görkem Eylem