Yorgancıoğlu: Tek yol, tek başına iktidar

9
Yorgancıoğlu: Tek yol

Gizem ÖZGEÇ

Foto: Mustafa ŞENAL

KOALİSYONLARDA ÇÖZÜM ZOR…  CTP-BG Başkanı Yorgancıoğlu, öncelikli hedeflerinin tek başına iktidar olduğunu ancak seçimden çıkacak sonuca göre koalisyon formüllerini değerlendireceklerini söyledi. Yorgancıoğlu, “Koalisyonlarda sorunların çözümü zordur. Bu yüzden tek başına iktidar hedefimiz var, göstergeler de bu yönde” dedi
PROTOKOL REVİZE EDİLECEK… Yorgancıoğlu,  hükümete geldikleri zaman TC ile KKTC arasında imzalanan ekonomik protokolün yeniden değerlendirileceğini, halkın benimsemediği noktaların değiştirileceğini kaydetti. Yorgancıoğlu, “Halkı kucaklayıcı ve uzlaşıcı bir anlayışımız var. Halka sorduk, yüzde 75’i protokolde tadilat istedi, biz de onu yapacağız” diye konuştu

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG ) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, pazar günü yapılacak erken genel seçimlerde, CTP-BG’nin sandıktan tek başına iktidar çıkma hedefi olduğunu söyledi, seçim öncesi herhangi bir koalisyon formülünü değerlendirmediklerini kaydetti. Yorgancıoğlu, Kuzey Kıbrıs halkının bir koalisyona değil tek başına iktidar olacak bir hükümete ihtiyaç duyduğunu vurguladı ve “KKTC halkının acil çözülmesi gereken sorunları var. O yüzden CTP tek başına iktidara gelerek, sorunları kısa sürede çözme hedefindedir” dedi. Yorgancıoğlu, dün Havadis Gazetesi’nin konuğu oldu, seçime sayılı gün kala, soruları yanıtladı.

“Son üç günkü çabalar önemli”

Yorgancıoğlu, son yaptıkları kamuoyu araştırmasında, yaşanan bölünmelere bağlı olarak  CTP’nin tek başına iktidar gelme ihtimalini gösteren sonuçlar olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, önlerinde tek başına iktidar hedefi olduğunu belirtti ve “Ülkeyi yönetirken birçok sorunu olan bir ülkede, karar alma sürecinin başkasına bağımlı olmadan, icazet olmadan yaşanması gerekir.  Son üç gün de ortaya konulacak çabayla tek başına iktidar çıkabiliriz. Bu uzak bir hedef değil,  ancak kolay da değil. Ama elimizi uzattığımızda orada duran bir hedeftir” diye konuştu. 

“Çakıcı’nın hamlesi barajı geçmek için”
Yorgancıoğlu, TC ile KKTC arasında imzalanan ve son günlerde Başbakan Sibel Siber’in de hedef konusu olduğu ekonomik iş birliği protokolüyle ilgili eleştirilere de yanıt verdi. Yorgancıoğlu, TDP Başkanı Mehmet Çakıcı’ya da atıfta bulunarak, “Bazen insanlar çok küçük şeyleri büyük gibi gösterip, bir şey elde etmek ister. Şu anda toplumun ciddi sorunlarını tartışmak gerekir. Adaletsizlik, eşitlik ekonomik gelişme konularında gelişme nasıl sağlanacak bunlar konuşulmalı. İki devlet arasında imzalanan bir protokolün, iki aylık bir hükümetin kendini ilgilendiren kısımlarla ilgili imza atıp yazı yazmasının büyütülecek bir yanı yoktur.  Zaten insanlar bunlarla ilgilenmiyor.  Bu konuya da en çok dikkat eden Çakıcı oldu. Daha sonra yanlış anladığını söyledi. Sanırım partisi ile ilgili tıkanıklığı aşmak, barajı geçmek adına böyle bir hamle yaptı. Ancak politik olarak doğru değil” şeklinde konuştu.

“Koalisyon kolay değil, bu seçeneği konuşmuyoruz”
Yorgancıoğlu, seçimden önce koalisyon modeli düşünmediklerini de vurguladı ve tek başına iktidar olmamaları halinde çıkan sonuç neticesinde durumu değerlendireceklerini söyledi.  CTP tabanının UBP ile koalisyon kurma konusunda sıkıntısı olduğunun altını çizen Yorgancıoğlu, şöyle konuştu: “Tek başına iktidar olmamız gerekir. En iyi parti olsa bile, koalisyon ortağı olarak uyuşacağınızı düşünseniz bile iki kişinin karar alması zordur. Halkın çözüm bekleyen sorunları var.  Biz bunu daha önce yaşadık, 94 ve 96 yıllarında. Tecrübemiz var. Koalisyon ortaklıklarında farklı algılarınız varsa karar almada zafiyet yaşarsınız. Vatandaş sancılanmaya devam eder. Bu nedenle en büyük hedefimiz tek başına iktidar olmak.”

“Ekonomik programı revize edeceğiz “
Ekonomik protokolle ilgili açıklamalarda da bulunan Yorgancıoğlu, hükümette oldukları sürece programın hangi bölümlerinin revize dilmesi gerektiğini görüşeceklerini söyledi. Protokolde en çok hassas olunan konunun özelleştirmeler olduğunu anımsatan Yorgancıoğlu, “Biz aleni diyoruz, ki hassas olduğumuz konular var. Özelleştirme, ihtiyat sandığı yatırımları gibi… Protokolün hem iyi hem de kötü yanları var.  Bunu tümden reddetmek doğru değil. Kıbrıs Türk halkın kabul etmediği şeyleri protokolde bırakmak da doğru değil. Biz kamu araştırmasında halka sorduk.  Yüzde 75 oranında insanlar  protokolün tadil edilmesini istedi. Bu halkın düşüncesi olduğuna göre, yeni dönemde görüşülecek. Halkın benimsemediği konuları yeni baştan ele alarak düzelteceğiz” ifadelerini kullandı.

“Protokolü UBP deldi”
Yorgancıoğlu,  protokolün zaten UBP tarafından, istihdamlarla delindiğini söyledi. “Biz yalnızca doğru nedir onu söylüyoruz.  Onlar kendi imzalarını kabul etmiyorlar. Tersine işliyorlar” diyen Yorgancıoğlu önemli olanın uygulanabilir, ekonomiyi geliştirecek noktaların yeniden ele alınması olduğunu vurguladı.  Yorgancıoğlu, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da  protokol konusunda hassas olduğunu söylediğini ancak revizyona da açık olduklarını belirttiğini hatırlattı. Yorgancıoğlu, “Masaya oturacağız ve kim kimi ikan eder göreceğiz. Amaç kavga değil. Mücadele ve barışçıl yöntemlerle çözüm bulmaktır” dedi.