Yolsuzluğa Kıbrıslı Türkler de karıştı!

13
Yolsuzluğa Kıbrıslı Türkler de karıştı!

TAK-Fileleftheros gazetesi “Kıbrıslı Türk Toprağının Tazminatının ‘Yenmesine’ İlişkin Tutuklamalar- 6.6 Milyon Yerine Kadına 2.75 Milyon Verdiler- Üç Şüpheli Bir De Kıbrıslı Türk Aranıyor” başlıklı haberinde, olayı “bomba” olarak nitelendirdi.

Rum devletinin Kıbrıslı Türk mal sahibine bugünkü fiyatlarla tazminat ödemeye karar verirken, konuya ilişkin arabuluculuk yapan kişilerin başvuru sahibi Kıbrıslı Türk kadına ve dört çocuğuna paranın tamamını vermediklerini yazan gazete, hükümetin istimlak edilen Kıbrıs Türk malı için ilgili mal sahibi ile 2010 yılında istişarelere başladığını, 2011 yılında ise ilgili mal sahibi Kıbrıslı Türk’e ve mirasçılarına 6 milyon 600 bin Euro vermeye karar verdiğini belirtti.

Mal sahibine sadece 2 milyon 750 bin Euro verildiğini yazan gazete, mal sahibinin olayla ilgili geçtiğimiz hafta Rum polisine şikayette bulunduğunu yazdı. Bunun üzerine aralarında bir de Kıbrıslı Türk’ün bulunduğu dört kişi hakkında tutuklama emri çıkarıldığını belirten gazete, tutuklananların Larnaka’dan bir avukat ve vasiyeti tasdik eden iki kişi olduğunu yazdı. Habere göre, KKTC’de ikamet eden ve olaya karıştığı iddia edilen Kıbrıslı Türk ise aranıyor.

Polis Basın Sözcüsü Andreas Angelidis, söz konusu avukat ve iki kişinin tutuklandığını gazeteye teyit ederken, olayla ilgili araştırmanın devam ettiğini söyledi.

Gazete, olayla ilgili olarak aranan ve KKTC’de ikamet ettiği iddia edilen Kıbrıslı Türk’ün BM aracılığıyla teslim edilmesi için muhtemelen girişimler yapılacağını yazdı.