Yerini Hiçbiri Tutmuyor!

0
17

Prof. Dr. Bütün, insanların hasta olmadan önce omurga ve eklemlerine son derece önem göstermeleri gerektiğini söyledi. Dişlere, saçlara, cilde bakıldığı gibi omurgalara, eklemlere de dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Bütün, "Bizi taşıyan kemik değil, kas dokusudur. Kas dokusu sayesinde dik duruşumuzu koruyoruz. Dolayısıyla bakım dediğimiz zaman, kası yeterince güçlü tutmak gerekiyor. Kası yeterince güçlü tutmak da egzersiz yapmaktan geçiyor" dedi.

ÖNEMLİ OLAN HASTA OLMADAN ÖNCESİ

Toplumda çoğu zaman hastalıkların konuşulduğunu, hastalanan insanların neler yapması gerektiği hakkında bilgi verildiğinin altını çizen Bütün, ancak hastalık oluşmadan önce neler yapılması gerektiği konusunun çok fazla dillendirilmediğini ifade etti.

EKLEMLERİNİZ İÇİN YÜRÜYÜN

İnsanların diz ve kalça eklemlerinin sağlıklı olabilmesi için mutlaka yürümeleri gerektiğini vurgulayan Bütün, kıkırdakların kanla değil, eklem içindeki sıvıyla beslendiğini ve yürüyürek "bas-çek" yöntemiyle sıvıyı emdiğini kaydetti. Bütün, "Düzenli yapılan yürümeyle diz ve kalça eklemlerinde oluşan birçok hastalığın önüne geçilebilir. Vücuttaki tüm eklem ve omurgalar bu tür egzersizlerle sağlıklı hale getirilebilir" diye konuştu.

Egzersizlerin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini, her insanın doktorun önerdiği şekilde egzersiz yapması gerektiğini söyleyen Bütün, düzenli ve bilinçli egzersizin önce insanın ardından toplumun sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini bildirdi.

EGZERSİZİ KOMİK BULAN HASTALAR VAR

Prof. Dr. Bütün, omurga ve eklem sağlığı açısından en iyi tedavinin egzersiz olduğunu vurguladı. Buna rağmen hastaların yarısının egzersiz tedavisini önemsemediğini, doktordan ilaç beklediğini anlatan Bütün, şöyle devam etti:

HİÇBİR İLAÇ YERİNİ TUTAMAZ

"Egzersizi tedaviden saymıyorlar, hatta komik bulan hastalarımız var. Hiçbir ilaç egzersizin yerini tutmaz. Bir egzersizin ise birçok ilaçtan daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bir egzersizi öğrenmek ve yapmak, bireyi birçok hastalıktan koruyacaktır. İlaç önerilse bile egzersiz yapılması da mutlaka söylenmeli."

Egzersizin çok önemli olduğunun halka iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini dile getiren Bütün, egzersize önem vermenin sağlık masraflarını da azaltacağına işaret etti.