Yenicami beni de alsın

11

Bizim futbol camiası kesinlikle bir arpa boyu yol alamıyor. Ama yıllardır böyle.

Hatta şu sıralar 5-6 sene geriye dönebilmek ve o dönem yürürlükte olup kulüplerin rızası ile iptal edilen projelerin yeniden hayata geçirilmesi için uğraş veriliyor.
Ummalı bir de çalışma yapıyorlar hatta futbol için oluşturulan komite. Hepsi fuzuli işler. Hikaye…
KKTC’de plansız, bilimsellikten uzak, projesiz kararlar alınıp paraların yendiği tek şey futboldur. Futbolcu ister kulüpler öder. Türkiye’ye bile gidip profesyonel tesislerde antrenman yapılamaz (5 yıldızlı otel tesisleri hariç) yabancı oyuncu oynatılır KKTC’de. “Kalite artsın diye” derler 14 takımda toplasanız 3 tane kaliteli yabancı oynar. Bazılarında yedek kulübesinde bile oturan yabancı var.
Yerli yüksek bonservis ister der yabancı getirir ama sezon öncesi yerlilere çatır çatır paralar sözü veren de yine kulüplerin kendileridir.
Bırakın futbol kulüpleri ve bazı yöneticilerden para kazanan futbolcuları, şimdi bir de futbolcu bonservisini alıp pazarlayarak para kazanan iş adamları var.
Zamanında sözleşmeleri kaldıranlar köpürüyor şimdilerde. Beğenmeseler bile sözleşmeler bir “hak”tı ve şimdi hem futbolcular hem kulüpler var ağlayan bu yüzden. “Ben verdim parayı kalacak diye de serbest kalınca aldı paramı kaçtı” derler. Vermeseydin be annem!
Sözleşmeler yapılırken vergi vermesinler diye 10 TL aylık maaş beyan ediyorlardı futbolcu için. Ama bizim vergilerimizle her yıl 2 milyon 500 bin TL’nin de ceplerine bölüştürmesi için kavga veriyorlar.
Bir tane futbol kulübü yoktur KKTC’de tam teşekküllü tesisi olan. O çok örnek verilen Kaymaklı’nın bile bir antrenman sahası yoktur. Maç sahasının yanında sporcu tesisi var ama antrenman sahası yok!
Bugünlerde ona buna para dağıtan Yenicami’nin kendine ait bir yedek kulübesi bile yok ama vira vira paracıklar dağıtılır oyuncular alınır.
Olan bizin Hasan Topaloğlu’na oldu. Yaz sıcağının içinden ter aktı bilmem neresinden cefa çekti sonra temizlendi. Memlekette ne kadar kaliteli, yüksek bonservis maliyetli futbolcu (yerli-yabancı) varsa Yenicami’de şimdi.
Ortalama futbolcu aylık maşı bin 500 TL’dir. Ne yapacak bu futbolcu? En fazla haftada 4 antrenman, 1 maç toplantısı, 1 maç ve haftalık bu işler için harcayacağı en fazla zaman 15 saat. Ki 3 bin TL aylık maaş alan futbolcu da var. Şimdi her futbolcunun hayalinde bu şekilde para akıtan Yenicami’de forma giymek yatır. Ki bu yazıyı yazarken memleketin en pahalı transferleri de gerçekleşmek üzere idi.
İşeyecek tuvalet yokmuş, üzerimi değişecek odam olmamış, masajımı yaptıracağım donanım eksikmiş, duşumu alabileceğim kabin yapılmamış banane. Yaşasın KKTC’de futbol.
Yenicami beni de al!