Yeni Hükümet Yeni Dönem!

29 Ağustos 2013 Perşembe | 02:08
Yeni Hükümet Yeni Dönem!
Kıbrıs Town Houses

Bertuğ TOPAL

Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Demokrat Parti arasında sürdürülen koalisyon görüşmeleri dün akşam sonuca bağlandı. Her iki parti de dün akşam gerçekleştirdiği Parti Meclisi toplantılarında mutabakata varılan hükümet protokolünü onayladı. DP’nin Parti Meclisi toplantısına nazaran CTP’nin Parti Meclisi daha uzun sürdü. Yaklaşık 4 saat süren Parti Meclisi sonrasında genel başkan Özkan Yorgancıoğlu, DP ile hükümet kurma çalışmalarının sonuçlandığını ve bugün ya da yarın hükümetin Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunulacağını belirtti.

Hükümet bugün veya yarın sunulacak
Yorgancıoğlu, hükümeti yetiştirilmesi durumunda bugün, yetiştirilmemesi durumunda ise yarın Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunulacağını açıkladı. Yorgancıoğlu ayrıca hükümeti bugün tamamlamak için çalışacaklarını da ekledi.

“Teknokrat olup olmayacağına ben ve MYK karar verecek”
Kabinenin teknokrat olup olmayacağının sorulması üzerine Yorgancıoğlu, MYK ve kendisinin kabineyi belirleme yetkisini aldığını söyledi. Yorgancıoğlu kabinenin karışık olabileceğini belirterek hükümetin sunulması ile ilgili 30 Ağustos’un kendilerini etkilemeyeceğini bunun teyidinin Başsavcılık’tan alındığını söyledi.

“Yorgancıoğlu, Atalay ile görüştü” iddiası
DP-UG Parti Meclisi hükümete onay verirken CTP MYK toplantısının uzamasının nedeninin Türkiye Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay faktörü olduğu ileri sürüldü.
CTP Parti Meclisi toplantısı devam ederken Atalay, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu telefonla arayarak bir süre konuştuğu kulislerde konuşulanlar arasında.

Bakanlık dağılımı mutlu etmedi
Bakanlık dağılımı ve kabinenin oluşma şekline ilişkin de endişeler dile getirilirken teknokratlardan değil de milletvekillerinden oluşacak kabinenin popülizme kayma olasılığına dikkat çekildi. İki parti arasında yapılan bakanlık dağılımında Gayri Safi Milli Hasıla üretiminin büyük bölümünün yaşandığı eğitim ve turizm sektörlerini kucaklayan bakanlıkların DP’de yer alması konusundaki huzursuzluklar da PM toplantısında tartışılan konular arasında yer aldı.

CTP’de karar kimseyi mutlu etmedi
CTP-BG’de uzun uğraşların sonunda verilen oy çokluğuyla verilen karar kimseyi mutlu etmedi. Koalisyon protokolünü “mükemmel ve ideal” diye nitelendiren bazı PM üyeleri buna rağmen DP ile kurulacak koalisyonda bunun uygulanamayacağı endişesini taşıyor. DP ile geçmişte yaşanan tecrübelere dikkati çeken bazı PM üyeleri, hükümetin ilerleyen sürecinde sıkıntıların su yüzüne çıkması yönünde endişelerini dile getirdiler.

Kriz geç saatlere kadar uzamasına neden oldu
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde dün akşam yapılan Parti Meclisi toplantısının kısa bir sürede sonuçlanması beklenirken yaşanan bazı pürüzler sonucunda toplantı gece geç saatlere kadar uzadı.

Kriz MYK toplattı
Parti Meclisi sürerken DP’de yaşanan bir pürüz nedeniyle toplantıya ara verildi. CTP’de ani bir kararla Merkez Yönetim Kurulu toplandı. Saat 21.30 sularında başlayan toplantı yaklaşık 20 dakika sürdü.
Yorgancıoğlu MYK toplantısının ardından protokolde bazı değişiklikler yapıldığını ve bunun metin redaksiyonu olduğunu ifade etti.

Basına çorba ikram edildi
Parti Meclisi sürerken CTP Basın Birimi toplantının sonucunu bekleyen basın mensuplarına çorba ikram etti. CTP Basın Birimi görevlisi Halil Hepşen’in organize ettiği ikram servisi basının yüzünü güldürdü.

İşte Bakanlık dağılımı….

Başbakanlık (CTP-BG)
Başbakan Yardımcılığı, Turizm ve Ekonomi Bakanlığı (DP-UG)
İçişleri Bakanlığı(CTP-BG)
Dışişleri Bakanlığı (CTP-BG)
Maliye Bakanlığı (CTP-BG)
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı (DP-UG)
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı (DP-UG)
Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı (CTP-BG)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (CTP-BG)
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı (DP-UG)
Sağlık Bakanlığı (CTP-BG)