En Üst

27 Nisan 2017

YDÜ 16 Üniversite ile İşbirliği Protokolü İmzaladı

YDÜ 16 Üniversite ile İşbirliği Protokolü İmzaladı
Haber İçi Üst

YDÜ’nün, Kazakh National Agrarian Universtiy, Kazakh Leading Academy of Architecture and Civil Engineering, Academy of Sport and Tourism, Almaty Humanitarian Technical University, Caspian Social University, Eurasian National University, Kazakh Humanitarian and Law Innovation University, Kokshetau State University, Semey State University, Semey State Medical University ile protokol imzaladığı tören, bugün Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleşti.

İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, Kazakistan’ın KKTC’nin ve YDÜ’nün tanıtım filmleri gösterildi.

Daha sonra Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Suat Günsel ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ile YDÜ’nün Orta Asya temsilcileri Nadira Ahanova ve Orhan Hasanoğlu işbirliği protokolleriyle ilgili konuşma yaptı.

Ardından İrfan Suat Günsel, Kazakistan üniversiteleri rektörleri arasında eğitim alanında işbirliğini öngören protokoller imzalandı.

GÜNSEL: “PROTOKOLLER İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KARDEŞLİK BAĞI GÜÇLENDİRECEK”

Konuşmasında YDÜ’nün altyapı olanakları, faaliyetleri ve aldığı ödüllerle ilgili bilgi veren Günsel, Kazakistan’la KKTC arasında kardeşlik bağı bulunduğunu, imzalanan protokollerle oluşacak bilimsel ve akademik işbirliğinin bu bağı güçlendireceğini ifade etti.

Günsel, protokollerin iki ülke arasındaki işbirliğini gelecek nesillere aktaracağını ekledi.

BEKTAŞ: “İŞBİRLİĞİ YAPILABİLECEK PEK ÇOK ALAN VAR”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş da törende yaptığı konuşmada, 25’inci yılında 16 fakülteye ulaşan YDÜ’nün son dönemde 4 uluslararası ödül aldığına değindi.

Bektaş, YDÜ’nün kazandığı başarıların çalışma ve planlama sayesinde mümkün olduğunu dile getirdi.

YDÜ’nün Kazakistan’daki üniversitelerle işbirliği yapabileceği pek çok alan olduğunu söyleyen Bektaş, şöyle devam etti:

“Bazı işbirlikleri için Kazak bilim adamlarının buraya gelmesine gerek yok. İletişim çağında oldukları yerden üniversitemizin süper bilgisayarına rahatlıkla erişebilirler. Ya da kütüphaneden posta yoluyla kitap talep edebilirler. Tabi ki tercihimiz bu değildir. Tercihimiz bir sınıfta bir masada yan yana olup sadece bilim yapmak değil kültürleri tanıtmaktır”

Bektaş, Kazak gençleriyle Kıbrıs Türk gençlerinin bir araya gelerek dünya barışını sağlayabileceğini söyledi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King