Yatırım için buradayız

0
40
Yatırım için buradayız

“YASAL OLARAK ÖNÜMÜZ AÇILIRSA”… KK Santral Madencilik Yönetim Kurulu Üyesi Oral Sönmez, “Eğer yasal olarak önümüz açılırsa fizibilite çalışması ve atıkların ayrıştırılması yapılacak. Biz yatırımcıyız. Buraya da yatırım ve istihdam için geldik” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Bakanlar Kurulu’nun, KKTC’de Lefke bölgesinde altın-bakır arama izni verdiği Türkiye merkezli Santral Madencilik Ltd. Yönetim Kurulu Üyesi Oral Sönmez, Kuzey Kıbrıs’a yatırım ve istihdam amacıyla geldiklerini söyledi. Sönmez, “Rüzgar enerjisi için yola çıktık. Ancak Lefke bölgesindeki atıklarla ilgili girişimimiz istendi. Eğer yasal olarak önümüz açılırsa, hemen başlarız” dedi. Sönmez, bu projenin Türkiye ya da KKTC’deki iktidara endeksli olmadığını, yatırımların hem bölge yararına olacağını hem de şirketlerinin uzun vadeli ülkede çalışmak amacında olduğunu vurguladı.

Amaç rüzgar enerjisiydi…
Oral Sönmez, Kuzey Kıbrıs’a esas gelme amaçlarının rüzgar enerjisi kurmak olduğunu ancak bunun mümkün olmadığını daha sonra YAGA Direktörü Derviş Besimler’in yönlendirmeleri ile bu işe girdiklerini kaydetti. Sönmez, öncelikli olarak rüzgar enerjisi ile ilgili bir taahhüt firması olarak yola çıktıklarını, daha sonra sanayi ve çelik gibi alanlarda büyüyen köklü bir firma olduklarına dikkat çekti.
Kuzey Kıbrıs’ta enerji ile ilgili ihtiyaç olmasına rağmen rüzgar enerjisi üretildiğinde bunun devlete ya da özele satmanın mümkün olmadığına da işaret etti ve “Derviş bey bizim önceden tanıdığımız biri değildi. Türkiye’deki Büyükelçimiz vasıtasıyla burada bir yatırım acentesi olduğunu öğrendik. Bizi çok doğru şekilde yönlendirdi. İşler Kuzey Kıbrıs’ta çok yavaş giderken hızlı hareket etti bizi şaşırttı. Biz buraya rüzgarla gelirken o bize atıklardan, madenden bahsetti” diye konuştu.

270 kilometrelik alanda… 200 milyon dolarlık yatırım hedefi
Sönmez, 270 kilometre kare bir alanda bakır çıkaracaklarını açıklayan Oral, “Çevrecilerden de talep var, atıkların bertaraftı ile ilgili. Ancak emin değiliz. Burada arama yaparken atıkların çıkar gözetmeden arıtılması ile ilgili bir yöntem düşünüyoruz. Atıklarda ne kadar bakır var bilmiyoruz. Ciddi yatırım gerekiyor. Sadece atıklarla ilgili yatırım da doğru değil” diyen Sönmez, Kuzey Kıbrıs’a 150-200 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını belirtti. Eğer istediklerini yaparlarsa, 300-600 kişiye de istihdam olanağı sağlayacaklarını belirtti ve Kuzey Kıbrıs’ta 20-30 yıl var olmak istediklerini ifade etti.

Emare var rezervi görmemiz lazım
Arama süresi boyunca bir yılda sadece prospeksüyon çalışması yapılacağını vurgulayan Sönmez, zaten bölgenin görüldüğünü, belli yerlerde bakır algısı olduğunu, analizlerin de bunu doğruladığını söyledi.
Sönmez, bunun sadece altın için fizibilite çalışması olmadığını, bir bakır tesisi kurup , eğer altın da çıkarsa bunu bir prim olarak düşüneceklerini belirtti. O bölgede “emar” gibi belli bir sondaj yapılması gerektiğinin altını çizen Sönmez, “Emare ver ama rezervi görmemiz lazım. Lefke’de sadece CM içerisinde tellerin ardında değil, her tarafta atıklar var. Bunların temizlenmesi lazım. Yasal olarak bizim önümüz açılırsa, bir fizibilite çalışması yaparak hemen başlarız. Atıklarla bölgedeki aramalar da devam eder. Biz halkla, örgütlerle ve belediyelerle istişare edip, adım atmak istiyoruz. Amacımız kimseyi karşımıza almak değil. İlk etapta ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.