Yasayı takmadılar

0
31
Yasayı takmadılar

Gizem ÖZGEÇ

ŞİRKETLERİN CEZALARI SİLİNDİ… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası ve Tüzüğü’ne aykırı olarak sadece çalışanlara değil, bazı işverenlere ayrıcalık tanındığı ortaya çıktı. CTP ve DP “hesabı soracağız” derken, eski bakan Ünverdi imzasına sahip çıktı

 TOKEL: YAPANIN YANINA KALMAMALI… Eski bakanlardan Türkay Tokel, “yapanın yanına kalır” mantığı ile hareket edildiğini ve devletin büyük zarara uğratıldığını belirterek, “Göreve geldiğimiz anda bunların hesabını soracağız” dedi

 ÜNVERDİ: GÖREVE GELSEM YİNE YAPARIM… Yasaya aykırı olarak şirketlerin ön izin borcunun silinmesi için talepte bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Şerife Ünverdi, “Gene gelsem gene yaparım. Ben yasayı değil, işverenleri düşündüm” dedi, kriter açıklamadı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, UBP hükümeti döneminde, sadece şahıslara değil, bazı hatırı sayılır işverenlere de kıyak geçti. Bakanlık, bakan Şerife Ünverdi ve Özel Kalem Müdürü Aytaç Çaluda imzasıyla, yanında kaçak işçi çalıştırdığı için para cezası kesilen bazı işverenlerin cezalarını sildirdi. Havadis, önceki gün, bakanlığın yasaya rağmen bazı şahısların “ön izin muafiyet”ine tabi tutulmasını sağladığını duyurmuştu. Bakanlık, ön izinlerde olduğu gibi cezalarda da, Yabancıların Çalışma İzni Yasası ve Tüzüğü’ne aykırı davrandı. Yabancıların Çalışma İzni Yasası ve uygulamayı düzenleyen tüzüğünde ceza silinmesi ile ilgili bir madde yok. Buna rağmen, bakan Ünverdi ve özel kalemi Aytaç Çaluda yasaya aykırı davrandı.

Daire yazdı, bakanlık sildirdi
Çalışma Dairesi’nin yanında çalışma izni olmayan işçi çalıştırdığı gerekçesiyle yazılan binlerce TL ceza yok sayıldı. Daire görevlileri çalışma izni kontrollerinde yanında yasaya aykırı şekilde işçi çalıştırdığı için gerekli işlemi yaptı ancak Bakan Ünverdi, bazı şirketlere ödül vererek, “cezasını silin” talimatı verdi. Bu şirketlerden biri Raso Trading… Raso Trading’e 2 yabancı uyruklu kişiyi çalışma izinsiz çalıştırdığı için 13 bin TL para cezası kesildi. Ancak bakan Ünverdi, cezanın silinmesini istedi. Yine Güzelyurt’ta faaliyet gösteren Palandöken Restaurant sahibi Özlem Oktan’a kesilen 1300 TL’lik para cezasının kaldırılması istendi. Bu belgenin altında, özel kalem müdürü Aytaç Çaluda’nın imzası vardı. Çalışma Bakanlığı’nın tespit ederek Sayıştaylık ve Savcılık’a gönderdiği yazışmalar arasında bunun gibi pek çok örnek bulunuyor.

 

Eski bakan kararların arkasında
Eski bakan Şerife Ünverdi, uygulamayı savunurken, bunları sektörün önünü açmak için yaptıklarını söyledi. Ünverdi, yasalara aykırı hiçbir uygulama yapmadıklarını vurguladı ve “Kimseden korkumuz yok. Yine göreve gelsek, yine aynısını yaparız” dedi.

Tokel: Usulsüzlük yapan memurları bile yok saydılar
Şerife Ünverdi’den önce bakanlık yapan Türkay Tokel, yaklaşık iki yıl bakanlık görevi yaptığını anımsatarak, bu zaman zarfında kesinlikle usulsüzlüklere imkan vermediklerini kaydetti. Tokel, bu tür davranışlar içine giren personeli dahi mahkemeye sevk ettiklerini belirtti. Tokel, şunları kaydetti:
“Bizden sonra göreve atanan Şerife Hanım, bizim cezalandırmak ve soruşturulmak üzere polise ve Savcılık’a sevk ettiğimiz görevlilerin, siyasi menfaatleri için araştırılmalarını bile durdurdu. Bir şekilde konu kapatıldı” dedi.

“Yapanın yanına kalmayacak”
Türkay Tokel, daha sonra yine bakanlık içinde buna benzer olayların devam ettiğini, hatta birçok özel şirkete ve özel şahsa seçim uğruna usulsüzlüklerle yardım edildiğini öğrendiklerini kaydetti. Tokel, konunun takibini yaptıklarını da ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Son yeni hükümet döneminde, bir müddet önce görevinden uzaklaştırılan bakanlık müdürü ve Çalışma Dairesi Müdürü tekrar göreve geldiklerinde, dosyaları teker teker incelediler. Bu esnada yüzlerce buna benzer usulsüzlük tespit edildi. Bilgimiz vardı. Bu kesinlikle kabul edilemez. Yeni hükümet döneminde bunlar tekrar gözden geçirilecek. Yanlışı olan varsa, usulsüzlük yapan olan kim varsa mutlaka bunlar için yasal tedbirler alınacak. Yapanın yanına kalmayacak.”

Ünverdi: Yine göreve gelsem yine yaparım

Belgelerde imzası bulunan eski Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, gazetemize yaptığı açıklamada, kararlarının arkasında durarak, “Kıyak diye bir şey yok. Bizim verilmeyecek hesabımız da yok. Sektörlerin önünü açmak için, bazı kolaylıklar sağlamak adına bazı kararlar verdik, göreve gelirsek yine de bunları yapmaya devam edeceğim. Kimseden korkumuz yok. Kendi cebimize bir şey atmadık. Alnımız açık. Her şeyi yasalara uygun yaptık. Ellerinden geleni ardına koymasınlar” diye konuştu.

Adem: Yasalar hiçe sayıldı
CTP-BG Milletvekili, eski bakan Sonay Adem, Ulusal Birlik Partisi’nin hükümet döneminde çalışma yasalarının hiçe sayıldığını ve birtakım kişilere muafiyetler tanındığını söyledi. Adem, özellikle ön izin uygulamalarının ortadan kaldırılması ile ilgili atlan adımların ülkede yabancı iş gücü baskısını daha da artırdığını ve işsizliğin ileri boyutlara ulaşmasına neden olduğunu kaydetti.

“Ahlaksızlık… Oğlunun şirketi üzerinden yarar sağlandı”
Adem, bu yapılan usulsüzlüklerin artık yolsuzluğa girdiğini de vurguladı ve şöyle konuştu: “Cezaların silinmesi ve bazı kişilere ayrıcalık tanınması başta devlet gelirlerinin azalması ve zarar görmesi yanı sıra önemli bir boyutta da haksız rekabetin ortaya çıkmasına neden oldu.
Ne yazık ki bu uygulamalar özellikle üçüncü uyrukluların adaya getirilmesinde tam bir ahlaksızlık boyutuna ulaştı. Yapılan işlemler önemi oranda daraltılarak içerik olarak diğer kesimleri ise tamamen bakanın oğlunun şirketi üzerinden getirilerek haksız şekilde kişi başına 3 bin 500 dolar kazanç elde edildi.
Görev yaptıkları üç yıl içinde bu ülkeye gelen üçüncü ülke uyruklukların izinleri ne azık ki tamamen bakanın iki dudağı arasından çıkacak sonuçlara göre verildi. Önce reddedilerek arkasından özel kalem müdürü Aytaç Çaluda, tarafından ilgili şirketler aranarak eğer bakanın oğlunun şirketi kanalıyla getirilirse onay alınabileceği söylenerek kanalize edildi.
Bu tür ahlaksızlıkların önüne UBP’nin hükümetten gitmesiyle geçildi ancak bu uygulamalar yargıya taşınarak cezalandırılırsa, bir kere daha hiç kimsenin özel ayrıcalıklı konuma gelmesi ve yarar sağlaması engellenir.”

28 Haziran 2012 tarihinde, bakan Şerife Ünverdi, bir yazı yazarak, Raso Trading’in cezasının silinmesini istedi

Bakanlık özel kalem müdürü Aytaç Çaluda, 21 Aralık 2011 tarihinde Vural Basat adına yazılan cezanın silinmesini talep etti