“Yasa dışılık diz boyu”

34
“Yasa dışılık diz boyu”

“HALA MAYIS AYINDA YAPILANLARLA UĞRAŞIYORUZ”… Başbakan Sibel Siber, göreve geldikleri günden itibaren, UBP hükümetinin geride bıraktıkları usulsüzlüklerin üstüne gittiklerini söyledi ve tespit ettikleri her yasa dışı olayı toplumla paylaşmaya devam edeceklerini kaydetti. Siber, UBP’nin giderayak yaptıklarına dikkat çekerek, “Hala mayıs ayında yapılanlarla uğraşıyoruz” dedi.

“İPTALLER DEVAM EDECEK”… UBP’nin hala daha “işe alacağız, vatandaş yapacağız” diyerek propaganda yaptığına dikkat çeken Siber, araziler konusuna değinerek, şöyle dedi: “Araziler bir bir İTEM Yasası kapsamından çıkarıldı. Var olan kaynaklar son bir ay da inanılmaz bir şekilde dağıtıldı. Bu konuda iptaller devam edecek”

 “ADIMLARIMIZ KORUNSUN İSTİYORUZ”… Siber, geçici hükümet olarak hazırladıkları program nedeniyle eleştirildiklerini anımsatarak, “Kendimizi programı tamamlamak zorunda hissediyoruz. Tamamlayamazsak da nedenlerini halkla paylaşacağız. Yaptıklarımızı kitapçık haline de dönüştüreceğiz. Bu adımların hem hükümetle hem de toplum tarafından korunmasını isteyeceğiz” diye konuştu

Başbakan Sibel Siber, eşitliğe dayanmayan bütün çalışmaları bir bir tespit edip kamuoyu ile paylaşarak iptal etmeye devam edeceklerini söyledi. Siber ,” Eşitliğe adalete dayanmayan bütün çalışmaları bir bir tespit edip kamu ile paylaşıp iptal edeceğiz dedik. Bu konu da çalışmalarımızda devam ediyor. Ancak hala Mayıs ayında yapılanlarla uğraşıyoruz. Bu nedenle daha önceki yıllarda yapılanlara sıra gelmedi. Ayrıca biz sadece yasa dışı olan çalışmaları tespit edip iptal etmek değil ayni zamanda yaşam kalitesini artıracak adımlar da atmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kısa sürede yapılanlar
İhracat ve ithalat konusundaki masrafların tüketiciye yansıdığını söyleyen Siber, ihracat ve ithalat konusunda masrafları kolaylaştırmanın ve masrafları azaltmanın gerektiğini söyledi. Siber konuyla ilgili açıklamaları şöyle açıkladı:
“Bir ithalat prosedüründe siz ne kadar antrepoda bekletirseniz ne kadar memur çağırırsanız ne kadar yoklama yaptırırsanız ve bunların birçoğu gereksiz ve formaliteden ibaretse örneğin sağlık bakanlığı gelip denetliyor ardından da maliye bakanlığı gelip denetliyorsa bunlar tüketiciye maliyet olarak yansıyor. Bununla ilgili yapılabilecek olanları değerlendirmek için ekonomik konseyimizi toplayıp, tartıştık.”
Çevre kirliliğin en çok rahatsızlık duyulan konular arasında olduğunu belirten Siber, sahillerin temizlenmesi içinde çalışma başlattıklarını söyledi. Siber, “Demokratikleşme için TAK’a BRTK’ya yazı gönderdik. Uygulamalarını yüzde kaç oranında muhalefetin sesi ile iktidarın sesi yer alıyor yayınlarda. Bunları istedik ve bundan sonraki uygulamalarında buna titizlikle riayet etmelerini istedik” dedi.

“Yaptıklarımızı dosya halinde sunacağız”
Siber, normalde hükümetlerin işe başlarken bir program yazdığını ve bunu vaatlerle dolu olduğunu dile getirirken, şunları söyledi:
“Gerçekten de onlar yapmak istedikleridir. Biz iki aylık bir hükümet olarak 30’dan fazla sayfalı bir program yazdık. Bu konuda çok eleştirildik. Bu kadar sayfa iki aylık bir döneme sığar mı? Biz iki aya sığdırmaya çalışacağız. Etik değerlerden söz ettik. İnanın birkaç sayfası ahlaki ve etik değer üzerindedir. Biz programı tamamlamak zorunda hissediyoruz. Tamamlayamazsak da neden tamamlayamadığımızı halkımızla paylaşacağız. Birde bütün yaptıklarımızı bir dosya halinde bir kitapçık daha basacağız. Bunu sivil toplum örgütlerine basına halkımıza ulaştırabildiğimiz yerlere dağıtacağız. Diyeceğiz ki bu adımlar sizin için atıldı bunları koruyun.”

“Araziler bir bir İTEM kapsamından çıkarıldı”

Siber, UBP’ye ait bir yayın organında, “eğer hükümete yeniden gelirlersek, arsa dağıtacağız biz gelince işe adam alacağız biz geleceğiz vatandaş yapacağız” dendiğini söyledi ve buna üzüldüğünü ifade etti. Siber, araziler konusuna değinerek bunun gerçekten yürekler acısı olduğunu vurguladı. Siber, şöyle konuştu:
“Araziler bir kere İTEM Yasası kapsamından çıkarılıyor. İTEM Yasası kapsamı Güney’den gelen göçmenlere bir kaynak aktarılmıştı orada. Anayasa’nın 159. maddesi diyor ki eşdeğer sorunu halledilmeden kaynaklar dağıtılamaz. Yıllarca kaynaklar el atından kiralama yolu ile 49 yıllığına 30 yıllığına kiralanarak dağıtıldı. Güney göçmenlerine eş değer mağdurlarına da dedi ki size verilecek arazi kalmadı. Gerçekten olan kaynaklarda özellikle son bir ay da inanılmaz bir şekilde çıkarılıp dağıtıyor. Halbuki bu yasa da bir madde var diyor ki eğer kamu yararına elzemse o arazi oradan çıkarılabilir örneğin kamuya bir yol gerekiyor ya da halk için bir plaj gerekiyor kamu yararı bu demektir. Kamu yararı Ahmet’in Mehmet’in yararı demek değildir. Yüksek Mahkeme’nin raporunu aldık bu konuda hukuki görüş aldık ve ona göre baktık ki bunların yaptığı hiç uymuyor. Kime göre Bakanlar Kurulu izin çıkarıyor. Bizim sorunumuz kiralayanla değil. Bizi ilgilendiren devlettir, hükümettir. Bizim eleştirdiğimiz bakanlar kurulunun bu kararı almasıydı. Bu konuda iptaller devam edecek. İTEM Yasası kapsamında hiçbir arazinin çıkarılmaması gerekiyor. Bunu gelecek hükümetlerin teyit etmesi gerekiyor.”

“Vatandaşlığı seçim malzemesi yapmak, hakarettir”
Siber, devlet malının asla satılamayacağına, ancak kiralanabileceğine işaret etti ve şu açıklamalarda bulundu: “Kiralamada da her şey açık ve şeffaf olacak. Çünkü bu kiralamada çok değerli yatırımcılar müracaat eder ve onlar da zarar görüyor. Eğer siz hiçbir turizm yatırımı yapmamış projesi olmayan bir şirkete arazi kiralamaya kalkışırsanız, diğer yandan 10-15 yıllık turizm deneyimi olan kişilere karşı haksızlık yapmış olursunuz. Öte yandan vatandaşlık gibi bir insanın en kutsal insani bir olayı seçim malzemesi olarak vatandaş yapılması hem o insanlara hakaret hem de hukuki yasal prosedürü bekleyen insanlar için de çok ayıptır.”

“Herkesin Başbakanıyım”
Siber, her bireyin Başbakan’ı olduğunun altını çizdi ve “Ulusal Birlik Partisi tabanının da Başbakanıyım. Diğer muhalefet partilerinin de Başbakanıyım. Hiç politik olmayan insanların da başbakanıyım. Eğer vatandaşımıza hissettirebildiysek ne mutlu bize” dedi.

“Başbakanlık’ta endişeli bakışlar gördüm”
Siber, kamuda müdürlerin müsteşarların politize edilmeye çalışılmasının da hiç güzel olmadığını dile getirirken, göreve geldiği zaman özel kalem müdürünün izin alarak ayrıldığını söyledi. Siber, “Ben Başbakanlık’a ilk girdiğimde bir kaçının yüz ifadesinde endişe gördüm. O endişeyi görmek beni çok üzdü. Bu benim için çok büyük tecrübe oldu. Milletvekilliğine başladığım zamanla aynı heyecanı duyuyorum, ayni heyecanla göreve başladım. Büyük umutlarla oturdum yazdım çizdim. İsteklerimi, paylaştığım zaman kendi parti milletvekillerimden de olumlu yanıt aldım” diye konuştu.

“Protokole uymaktan başka şansımız yoktu”
Siber, UBP’nin sürekli olarak “AKP bizi istiyor” dediğini ve toplumda da bu görüşün oluştuğunu söyledi. Siber, iktidara geldikleri zaman, TC Büyükelçisi’nin ilk demecinin “ekonomik programa uyulmasını istiyorum” olduğunu anımsatan Siber, sözlerini şöyle noktaladı:
“İki aylık bir hükümetin zaten bu ekonomik programa uymaktan başka bir lüksü olmadığını söyledim. 28 Temmuz’a kadar olan bir hükümette, protokoller, ek anlaşmalar isteğimiz olamazdı. Öyle olsa bütün zamanımızı buna harcamamız gerekirdi. Ancak protokolde deniyor k;i iki devletten imza atanlar isterlerse oturup uzlaşırsa bu protokolün maddelerinde değişiklik yapabilirler. Böyle bir avantaj vardı. Ama bizim böyle bir talebimiz olmadı. İki aylık dönemde halkımızı kandırmak gibi bir durumumuz olamazdı. Bu programa uyacağımızı teyit ettim ben Büyükelçi’ye. Bundan sonraki hükümet için, kim isterse başa gelsin oturabilirler karşılıklı müzakere ederler ve iki devlet yararına devam ederler. Bizim halkımızdan gizlediğimiz hiçbir şey yok. Böyle bir şeye de ihtiyacımız da yok. Biz halk için halkın bütün duygularını arkamızda olduğunu hissederek devam edeceğiz.”

 

Siber, Radyo Havadis’in de konuğu oldu… Havadis Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi’nin programında icraatlarla ilgili bilgiler verdi