En Üst

23 Nisan 2017

Yaratıcı protesto

Yaratıcı protesto
Haber İçi Üst

Baraka Kültür Merkezi aktivistleri Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ye su taşınması projesini eylemle protesto etti.

Eylemi,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünde gerçekleşirken aktivistler yanlarında getirdiği pet şişe, su hortumu ve huniyle temsili olarak suyun gelişini canlandırdı.

ŞANSAL

Baraka Kültür Merkezi adına yazılı açıklamayı okuyan Nazen Şansal “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen “anadan yavruya su getirme projesinin” perde gerisinin hiç konuşulmadığını, çerçeve antlaşmasının, zaten iradesi gasp edilmiş ülkenin tarım ve gıda bağımsızlığını da elinden alarak, esarete ve vilayetleşmeye gidileceğini ileri sürdü.


Şansal “Asrın Projesi” denen şeyin aslında suyun ticarileşmesi, özelleşmesi ve Kıbrıs’ın kullanılarak Ortadoğu’ya su satılmasına hazırlık olduğunu ifade etti.

KKTC’ye su getirilmesi için Anamur’da 4 köyün boşaltıldığın,  insanların göçe zorlandığını iddia eden Şansal, Anadolu’dan getirilecek suyun bir ömrü olacağını ve bunun  yaklaşık  50 yıl olarak belirtildiğini kaydetti.

Şansal, sonrasında adanın en temel yaşam kaynağı su ile Türkiye’ye bağımlı hale geleceğini  söyleyerek, millerce boru ve atığın Akdeniz’de çöp yığını olarak kalacağını iddia etti.

Şansal “Halkımızı iki yıl önce bugün başlatılan bu projeye karşı temkinli olmaya, egemenlerin halkın su ihtiyacını değil, kendi çıkarlarını düşündüğünün farkında olmaya çağırıyoruz. Adamızın su ihtiyacının, ekolojik dengeyi ve ülkemizin bağımsızlığını önemseyen, sürdürülebilir projelerle karşılanmasını savunuyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King