Yakınları ortalığı birbirine kattı

765
polis

Gönyeli Cami imamı Zübeyir Ahmet Çokaklı ile ilgili yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında biri kadın üç kişi daha tutuklanarak dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Devrim DEMİR

Gönyelide önceki gün başlatılan FETÖ soruşturması ile ilgili olarak tutuklanan Gönyeli İmamı Zübeyir Ahmet Çokaklı aleyhinde yürütülen soruşturma kapsamında Hicabi Duran ve eşi Saliha Duran ile birlikte Gönyeli ikinci imamı olan Nizamettin Saltan da tutuklanarak dün Lefkoşa’da mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Zanlı yakınları mahkemede görevini yapan Kamalı Ajans sahibi Evrim Kamalı’ya saldırdı, boğazını sıkarak görevini yapmasına engel oldu. Polisin müdahalesi ile isimleri Halit ve Yahya Kurtul olan iki kişi tutuklandı.

Yargıç Rauf Kürşad, zanlıların soruşturma amaçlı 1’er gün tutuklu kalmalarına karar verdi.

 

Duran’ın evinde kitap ve dergi bulundu

Mahkemede ifade veren Müfettiş Muavini İsa Sevindik olayla ilgili bulguları aktardı.

Sevindik 15 Ağustos’ta Türkiye’de kurulan hükümeti yıkmak isteyen FETÖ/ PYD soruşturması kapsamında tutuklanan Zübeyir Ahmet Çokaklı’yla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bağlantısı görülen zanlılar Hicabi Duran, eşi Saliha Duran ile Gönyeli ikinci İmamı Nizamettin Saltan’ın da tutuklandığını söyledi.

Polis,  Duran çiftinin evinde yapılan aramada evin garaj bölümünde FETÖ/ PYD terör örgütüne ait bazı kitap ve dergilerin bulunarak emare alındığını belirtti. Polis zanlıların telefon ve bilgisayarlarının da emare olarak alındığını ve inceleneceğini belirtti.

 

Camide çok sayıda kitap bulundu

Müfettiş Muavini İsa Sevindik,  ayrıca yürütülen ileri soruşturma neticesinde Gönyeli Camii’nde 16 Ağustos’ta arama yapıldığını ve camide terör örgütüne ait kitaplar bulunduğunu ve Gönyeli İkinci İmamının da tutuklandığını söyledi.

Sevindik, zanlının ifade verdiğini ancak alınan elektronik cihazların incelenmesi gerektiğine işaret ederek, tüm zanlıların soruşturmanın salimen yürütüle bilmesi için ilk etap da 1 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Gazetecinin boğazına sarıldı

Öte yandan mahkemede Görevli bulunan gazeteci Evrim Kamalı zanlı yakınlarının saldırısına uğradı. Zanlı yakınları Kamalı’nın fotoğraf çekmesini engellerken, isimleri Halit ve Yahya Kurtul olan zanlı yakını magandalar fotoğraf çekmeye çalışan Evrim Kamalı’nın üzerine saldırıp boğazını sıktılar.

Polis’in müdahalesi ile suçüstü hali gereği tutuklanan saldırganlar karakola götürülüp aleyhlerine yasal işlem başlatıldı.