Vergi toplamak sorun

0
47
Vergi toplamak sorun

“VERGİ TOPLAYAMIYORUZ”: Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, bölge halkının büyük bir bölümünün işsiz olması nedeniyle vergi toplamakta büyük sıkıtılar yaşadıklarını belirtti. Belediye bütçesinin yatırım yapmak için yeterli olmadığını kaydeden Demirci, projeleri Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteğiyle hayata geçirebildiklerini ifade etti

SORUNLAR BİTMİYOR:  Dipkarpaz’da yaşayan vatandaşların çilesi bir türlü bitmek bilmiyor. Bölgede bulunan okullar her eğitim yılına öğretmen eksiklikleri ile başlarken, bölgede bulunan sağlık ocağı da sadece mesai saatlerinde hizmet veriyor

Dipkarpaz’da yaşanan sorunlar bir türlü bitmek bilmiyor. Sürekli göç veren Dipkarpaz bölgesinde sağlıktan eğitime kadar her alanda sorun yaşanıyor. Bölgede bulunan okullar her eğitim yılına öğretmen eksiklikleri ile başlarken, bölgede bulunan sağlık ocağı da sadece mesai saatlerinde hizmet veriyor. Dipkarpaz’ın merkezlere uzak olması nedeniyle bu bölgede yaşayan birçok kişi gerek işsizlik gerekse bölgeye yeteri kadar yatırım yapılması nedeniyle bölgeyi terk ediyor.
Ekonomik sorunlar…
Birçok kırsal kesim belediyesi gibi Dipkarpaz Belediyesi de ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Bölge halkının büyük bir bölümünün işsiz olması nedeniyle vergi toplayamayan belediyenin ayrıca nüfusunun azalması nedeniyle de devletten aldığı katkı payı düştü. Belediye birçok projesini Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği’nden yardım alarak hayata geçiriyor.

Demirci: Gelirlerimiz düştü
Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, bölgedeki işsizlik nedeniyle vergi toplamakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Demirci ayrıca devletin verdiği katkı payına vatandaş olmayan nüfusun da dahil edilmesiyle kırsal kesim belediyelerinin gelirlerinin iyice düştüğüne işaret ederek bu soruna çözüm bulunmasını istedi.

“Katkı payı artırılmalı”
Belediyelere verilen katkı payının 0.75 artırılmasının düşünüldüğünü ancak bunun uygulamaya geçmediğini kaydeden Demirci, yeni kurulacak hükümetten bunu yasallaştırmasını istedi. Demirci kırsal kesim belediyelerinin ekonomik yönden büyük sıkıtılar yaşadığına işaret ederek, “Bu karar alındıktan sonra hükümet değişti ve bu uygulanamadı. Umarım bu sorun çözülür. Yoksa batarız” dedi. 
“Bütçemiz projelere yetmiyor”
Belediye bütçesinin projeleri hayata geçirmek için yeterli olmadığını kaydeden Demirci, projeleri Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteğiyle hayata geçirebildiklerini söyledi. Demirci, “Şu anda köy içi yolların yapılması asfaltlanması, piknik alanı yapılması gibi birçok projemiz var. Bu projeler için Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden destek aldık” şeklinde konuştu.
“Eğitimde sıkıntılar var”
Bölgede bulunan okulların her eğitim ve öğretim yılına öğretmen eksiklikleri ile başladığını ifade eden Demirci, bölgeye gelen öğretmenlerle bölgede on beş yıl kalacaklarına dahil sözleşme yapılması gerektiğini belirtti. Demirci, Dipkarpaz’ın uzak olması nedeniyle kimsenin bu bölgede çalışmak istemediğini kaydetti ve “Eğitim olmayan bir yerde gelecek beklemek mümkün değil” dedi.
“Sağlık Ocağı mesaili çalışıyor”
Dipkarpaz’da bulunan sağlık ocağının sadece mesai saatlerinde açık olduğunu kaydeden Demirci, “Bölgede 24 saat açık bir sağlık merkezi şart” dedi. Demirci şu şekilde konuştu:
Bize en yakın sağlık merkezi Yenierenköy’dedir. Oradan da Dipkarpaz’a ulaşım kırk beş dakika alıyor. Bu da bir rahatsızlık ya da bir kaza durumunda büyük bir soruna neden olabiliyor. Bu sorunun bir an önce çözülüp bölgeye 24 saat açık bir sağlık merkezi yapılmasını istiyoruz.

“İtfaiye yok”
Demirci ayrıca bölgede itfaiye şubesi de bulunmadığına işaret ederek belediyeye ait olan itfaiye aracının da kötü durumda olduğunu belirtti. Bölgede ya bir itfaiye şubesi yapılması ya da belediyeye böyle bir birim kurulması için yardımcı olunmasını isteyen Demirci, yetkililere bu yönde çağrı yaptı.
“Yeter ki çözmek istesinler”
Yetkililerin bölgede yaşanan sorunları çözmek istediği anda çözebileceğini söyleyen Demirci, “Bir öğretmene 10 yıl buradasın diyebilirler ya da buraya itfaiye şubesi kurabilirler. Bunlar zor bir şey değil” dedi. Demirci yetkililere çağrıda bulunarak yeni kurulacak hükümetin kırsal kesim belediyelerinin sorunlarına eğilmesini istedi.
“Yabani eşek sorunu çözülsün”
Bölgede yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesinin de yabani eşek sorunu olduğunu söyleyen Demirci bu eşeklerin üreticinin tarlalarına zarar verdiğini kaydetti. Demirci, 1974 öncesi yabani eşek alanı olan yabani eşek bölgesinin tamamen yasal olarak yabani eşek bölgesi olarak ilan edilerek bu sorunun çözülebileceğini ifade etti.

“Yasalar yetersiz”
Belediyelerle ilgili mevcut yasanın yetersiz olduğunu kaydeden Demirci özellikle bu yasanın kırsal kesim belediyelerinin sorunlarını çözmek için yeterli olmadığını belirtti. Demirci şu ifadeleri kulandı:
Mevcut yasa kırsal kesim belediyelerinin hakkını savunmuyor. Örneğin bir duvar yapılacağında kırsal kesim belediyelerinden izin alınmıyor. Kaymakamlığa başvuruluyor. Ancak diğer belediyelerde durum farklı. Belediyeden izin alınıyor. Kaymakamlıkta hafta sonu çalışmadığı için zaman zaman sorun yaşanmasına da neden olabiliyor.

“Eko turizm desteklenmeli”
Demirci bölge ekonomisinin güçlenmesi için eko turizmin desteklenmesi gerektiğini belirtti ve bunun desteklenmesi ile bölgenin gelir düzeyinin yükseleceğini kaydetti. Hükümetin bu yönde projeler yapması gerektiğini ifade eden Demirci, “Bu sağlandığı anda ekonomik problem çözülür” dedi.
“Eşit hizmet verilmeli”
Her bölgeye eşit hizmet verilmesi gerektiğini savunan belediye başkanı Demirci, “Her bölgedeki vatandaş eşit hizmet görmelidir” dedi. Demirci bu durumun göçü önlemek adına önemli olduğunu kaydederek şu ifadeleri kullandı:
Tüm belediyelere eşit olanaklar sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde kırsal kesim bölgelerinde yaşanan göçün önüne geçilebilir. Adaletli davranılması gerekir. Biz büyük bir ülke değiliz ve doğamıza sahip çıkmalıyız.

Dipkarpaz Belediyesi
Nüfus: 2 bin 400
Köyler: Kaleburnu, Dipkarpaz
Muhtarlık: Ersinpaşa, Polatpaşa, Sancarpaşa, Kaleburnu
Eski belediye başkanları. Dursun Çebi, Baki Burak, Arif Özbayrak