Vatandaşlık konusu ve Çavuşoğlu…

0
27

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz gün Havadis Gazetesi’nde yer alan açıklamaları bence önemliydi.
Bakan Nazım Çavuşoğlu özellikle vatandaşlık konusundaki tartışmalara açıklık getirirken, hükümetin vatandaşlık politikalarını herkesin anlayacağı bir şekilde ortaya koydu.
Sanırım, mesele bundan sonra bu eksen etrafında tartışılacak.
Bakan bu açıklamaları Havadis’e yaparken orada olanlardan biri de bendim.
Bir kere hemen şunun altını çizelim. Bakan Çavuşoğlu’nun vatandaşlık konusundaki uygulamalarla ilgili kafası çok net ve kararlı. Bu arada vatandaşlık meselesinin siyasi partilerce popülizm aracı olarak kullanılmasından da son derece rahatsız.
Bu rahatsızlığını da “Siyasi partiler vatandaşlık konusunda popülizm yapmayı artık bir tarafa bırakmalı. Vatandaşın yüzüne başka, medyaya başka, Meclis’e gelince başka şeyler söylememeli. Ben siyasi partilerin, özellikle muhalefet partilerinin bu konuları konuşacak cesaretleri olmadığını düşünüyorum” diyerek ortaya koydu.
Çavuşoğlu’nun açıklamalarında altı çizilmesi gereken bir diğer bölüm ise,
Havadis’in sorusu üzerine “Türkiye’nin KKTC’ye dönük bir nüfus politikası ya da bu konulara ilişkin baskısı yoktur” demesi idi.
Malum bu konuda çeşitli söylenti ve iddialar sürekli bir şekilde ortaya atılıyor. Bakan Çavuşoğlu samimi bir şekilde “Ben böyle bir şey görmedim. Ben böyle bir baskıya maruz kalmadım” dedi.
Bakan’ın bu sözleri sarf etmesi önemli.
Bunun nedeni ise, Bakan Çavuşoğlu’nun “dobracı” yani lafını sakınmadan söyleyen biri olması. Yani bir sıkıntı varsa eminim bunu bir şekilde ortaya koyardı.
Çavuşoğlu, bizlere vatandaşlık konusundaki görüşlerini aktarırken ısrarla bunların hükümetin politikaları olduğunun altını çizmesi de dikkatimi çekti.
Yani Bakan, “Bunlar benim düşüncelerim değil, hükümetin politikaları” dedi.
Çavuşoğlu, meseleye Kıbrıslı Türklerin hassasiyetini, burada bir ömür geçirip terini bu topraklara akıtan insanların beklentilerini ve meselenin insan hakları boyutunu esas alarak baktıklarını anlattı.
Bakan çok net bir şekilde, tüm bunları dengeleyecek arayış ve uygulamalar peşinde uzunca bir süre çalışmalar yaptıktan sonra bir sonuca ulaşıldığını söyledi.
Gelinen aşamada vatandaşlık konusunda artık bir yol haritasının çizildiğini ortaya koydu.
YANİ ARTIK BİR DÖNEM GÜNDEME GELEN FARKLI KİMLİK UYGULAMALARI FİLAN GÜNDEMDE YOK.
Peki ne var?
İşte Bakan’ın bu konuda uygulanmakta olan politikayı özetleyen sözleri:
KKTC vatandaşlarının hassasiyetlerini gözeterek hükümet bir şekilde 10 çalışma iznine ulaşmış olan insanların otomatik olarak, neredeyse sorgusuz bir şekilde, vatandaşlığının onaylanması yönünde bir mutabakata vardı. Şu anda müracaat koşulunu elde etmiş ve 10 mührü tamamlamış olan insanları direk olarak bu prosedürün içerisine koyuyoruz ve vatandaşlık sürecini başlatıyoruz.
Öte yandan 10 mührün altında olup vatandaşlığa müracaat koşullarını yerine getirenler ise müracaatlarını yapabilmekte, bunların yasal durumları bakan tarafından değerlendirilmektedir.
Bakanın söylediklerinden anladığımız 10 mühür ve üzeri ile ilgili vatandaşlık prosedürünü başlatmakla kalmıyorlar, bu hakkı elde etmiş ve bu hakkını aramayan insanları da bulup onlara haklarını kullanmaları yönünde çağrı da yapıyorlar.
Bu ülkede yıllarca emek harcamış, günün sonunda yaptığı yatırımları ile emeklilik hakkını dahi kazanmış, mühürleri tamam olanları kendileri çağırıp, “gel istersen vatandaşlık hakkını kazandın al” diyorlar
Yani özetle, hak etmiş insanlara hızlı bir şekilde vatandaşlık veriliyor.
Bu arada vatandaşlıkla ilgili uygulama konusunda böylesi bir politika ve uygulama ortaya konulduktan sonra, bazı kişilerin mağduriyetinin söz konusu olduğu tespit edildi.
Bakan Çavuşoğlu Havadis’e yaptığı açıklamalar sırasında bu konuya da açıklık getirdi. 10 yılın üzerinde bu ülkede yaşayıp, gelecek arayan insanların yasadaki bazı maddeler nedeniyle mağduriyetlerinin söz konusu olduğunu anlattı ve bu konuda da yasal bir düzenleme yapılarak uygulamanın daha adil bir hale getirileceğini söyledi.
Kısacası, Nazım Çavuşoğlu, hükümetin vatandaşlık konusundaki politikasını, ortaya konulan prensip ve kararlar çerçevesinde, uygulama konusunda kararlı…
Son bir not: Bakan Çavuşoğlu vatandaşlık konusunda kendilerine yönelik zaman zaman yapılan eleştirilerle ilgili de konuştu. Bu eleştirilerin gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Vatandaşlık konusunda herkesi daha adil ve gerçekçi olmaya çağırdı…
EK NOT:
Kıbrıs konusunda sürprizlere hazır olun. Özellikle ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye ziyareti ile birlikte herkesi şaşırtacak gelişmeler yaşanabilir. Bu konuda Ankara’da farklı iddialar gündemde… Türkiye-İsrail ilişkilerinde İsrail’in Türkiye’den özrü gibi beklenmedik gelişmeler yaşanırsa bu sizi şaşırtmasın. Türkiye, Kıbrıs sorununu tarihe gömmeye kararlı… Yani bu işi öyle ya da böyle bitirmeye…