Vatandaşa “taş devri” hizmeti

0
199
Vatandaşa “taş devri” hizmeti

HİZMET ALINAMADI: Telefon Dairesi’nin ADSL sisteminde meydana gelen arıza nedeni ile Maliye Bakanlığı’na bağlı Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Dairesi’nde bilgisayar sistemi devre dışı kaldı. Sabah saatlerinde daireye giden onlarca vatandaş kapıdan geri döndü, birçok vatandaş da boşuna bekledi

ÖFKE TAŞTI: Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’nde sistem gün boyunca düzelmeyince sıkıntı isyana dönüştü. Saatlerce dairede bekleyen vatandaşlar, isyan etti. İşlemini saatlerce beklemesine rağmen yaptıramayan bazı vatandaşlarla dairede görevli memurlar arasında gerginlik yaşandı

Telefon Dairesi’nin ADSL sisteminde önceki gün meydana gelen arıza sebebi ile bilgisayar sistemi devre dışı kalan Araç kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’nde dün tüm gün hizmet verilemedi.
İşlem yaptırmak üzere dün sabahın erken saatlerinde daireye giden onlarca vatandaş, boşuna bekledi. Onlarcası kapıdan döndü.
Saatler ilerledikçe hoşgörünün yerini öfke aldı, Telefon Dairesi’nin ADSL sistemindeki arıza mesai bitimine kadar düzelmeyince dairede boşuna bekleyen bazı vatandaşlarla dairede görevli bazı memurlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

“Dünya çağ atlıyor, KKTC yerinde sayıyor”
Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’nde Telefon Dairesi’nin ADSL sisteminde meydana gelen arızadan dolayı yaşanan sistem sorunu vatandaşı çileden çıkardı.
Havadis’e ulaşan bazı vatandaşlar, devlete veryansın etti.
Onlarca kişinin mağdur edildiğini savunan vatandaşlar, hiçbir devlet kurumunun vatandaşın hizmet alma hakkını engelleyemeyeceğini söyledi.
Öfkeli vatandaşlar, “Telefon Dairesi’nin ADSL sistemi çöktü, Araç kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’nde hayat durdu. Teknoloji çağında böylesi bir arızanın bu kadar uzun süre giderilememesi kabul edilemez bir durum. Devlet halktan vergisini, kuruşuna kadar, günü gününe almayı biliyor ancak hizmet vermeye gelince bin dereden su getiriliyor. Dünya çağ atlarken bizde her şey yerinde sayıyor” diye isyan etti.

Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi?

Ahmet Bulak
“Sabah saat 08.00’de daireye geldim. Erken erken işimi bitirip diğer işlerimi yapayım dedim ancak düşündüğüm gibi olmadı. Daire memurları, sistemin çöktüğünü bilgisayarların çalışmadığını söyledi. Kimse sorunun ne zaman giderileceği hakkında bizi bilgilendirmedi. Ha şimdi ha birazdan derken saatlerce bekledik. Bu kadar insanı saatlerce bekletmeye ne hakları var? Eskiden bilgisayar mı vardı, isteseler elle işlem yapabilirlerdi. Onlarca insan mağdur oldu. Kimi yurt dışına çıkacak çıkamadı kiminin aracı gümrükte kaldı.”

 

Mustafa Artemer
“Sabır taşı olsa çatlardı. Sabah 07.30’da daireye geldim ve 08.15’te 1’inci kişi olarak sıra numarası aldım. Memurlar ‘sistem yok’ dediler. Saatlerdir bir ümit bekliyoruz. Herkesin başka işi gücü var. Sorunun ne olduğu veya kaynağı beni ilgilendirmez. Ben nasıl ki gününde her kuruşuna kadar vergimi ödüyorum, devlette bana hizmet vermek zorundadır. Onlarca insan kapıdan döndü onlarcası benim gibi saatlerce bekledi. Bu kabul edilemez bir durumdur. Boşuna geçen saatlerimiz bir yana sonunda suçlu olan yine biz olacağız. Önümüzde hafta sonu tatili var. Yarın bir gün ceza kesilirse bize sorumlusu kim?”

 

Celalettin Bağrıyanık
“Sabah 08.30’dan 11.00’e kadar öylece bekledik. İşlem yapılamıyor dediler. Üç saat sonra bize yaptıkları açıklama, ‘Telefon Dairesi’nde sorun var. Sistemler gitti. İşlem yapılamıyor’ oldu. Belki düzelir diye saatlerce bekledim. Artık ümidimi kestim. İşlerim öylece kaldı. Günümün hemen hepsi beklemek ile geçti.”

 

Mustafa Çavuş
“Sabah çok erken uyandım ve Gazimağusa’dan kalkıp geldim. Daireye geldiğimde saat 07.40’tı. Saat 08.30’da memurlar veznelere oturdu ancak sistemin olmadığını işlem yapamayacaklarını söylediler. Saatlerce düzelmesini bekledik. Sonuçta işlemimiz yapılamadı ve onlarca insan sistem hatası yüzünden hem vakit kaybetti hem de mağdur oldu.”

 

Cemil Ucuz
“Benim bu akşam aracımla yurt dışına çıkış yapmam gerek ancak saatlerdir beklememize rağmen henüz bir kişinin bile işlemi yapılmadı. Sistem yok diyorlar. Bir gün öncesi tatildi, bugün sistem yok, araya hafta sonu da giriyor. Kaybettiğimiz zaman hiç de azımsanacak kadar değil. Fazlasıyla mağdur olduk. Bir yetkili çıkıp herhangi bir açıklamada da bulunmuyor. Öylece bir umut bekliyoruz. Sorularımız yanıtlayacak bir muhatap bulamıyoruz.”

 

Soner Afif
“Ben saat 11.00’de daireye geldim. Ancak memurlardan önce gelen var. Hepimiz öğlen oldu halen daha işlem yaptırmak için bekliyoruz. Telefon Dairesi’nde sorun olduğunu ve sisteme giremediklerini söylediler ancak düzelip düzelmeyeceği hakkında bilgi vermediler. En azından elle işlem yapılacaklar aradan çıksaydı daha az insan mağdur olurdu. Kimsenin bu kadar insanı saatlerce mağdur etmeye hakkı yok.”

 

Mehmet Eray
“Sabah saat 08.30’dan öğlene kadar sistemin düzelmesini bekledim. Sabahtan buyana hiç kimsenin işlemi yapılmadı. Onlarca kişi kapıdan döndü. Onlarcası saatlerce dairede öylece elimi kolu bağlı oturdu, sistemin düzeltilmesini bekledi. Olur şey değil. Araya hafta sonu giriyor. İşlerimiz hep kaldı. Yarın bu zamandan ötürü belki de çok kişi cezaya girecektir. Bu şimdi kimin suçu?”

 

Hasan Baykal
“Memurlar öğlen yemeğini yiyorlar, bizler de onları izliyoruz. Şuan oldukça öfkeliyim. Sabahın erken saatlerinden beri bekliyoruz ancak ne işlem yapılıyor ne de sorunun giderilip giderilmeyeceği hususunda bilgi veriliyor. Çok acil işleri olanlar var. İnsanlar sinir küpü. Benim aracımın devrini yapıp bu akşam yurtdışına gitmem gerek ancak gidemiyorum. Elimiz kolumuz bağlandı. Bu çağda böyle bir sebepten bu kadar insanın mağdur edilmesi üzücü olmakla birlikte çok komik.”

 

 


Saatler ilerledikçe hoşgörünün yerini öfke aldı. Beklemekten usanan bazı vatandaşlar, öfkesini sert sözlerle dile getirdi