Vatandaş dolandırılıyor

0
Vatandaş dolandırılıyor

YARDIM DİYE TOPLANIP CEBE ATILIYOR: Sosyal yardım derneklerinin adı kullanılarak sokaklarda gazete, dergi ve bilet satışı yapılıyor. Dernekler adına toplanan bu para ise hiçbir şekilde derneklere ulaştırılmıyor direkt cebe atılıyor. Bu durumu fark eden vatandaşlar ise tescilli derneklere bile yardım etmekten kaçınmaya başladı

DERNEK YETKİLİLERİ RAHATSIZ: Dernek yetkilileri isimleri kullanılarak yapılan sahtekarlıktan ciddi şekilde rahatsız. Gerçek anlamda yardım için para toplayan derneklerin başkanları, vatandaşları yardım amaçlı satın alacakları bilet, gazete, yiyecek ve içeceklerde somut belgeler istemeleri konusunda uyardı

Sosyal yardım derneklerinin adı kullanılarak sokaklarda yapılan gazete, bilet, yiyecek ve içecek satışları giderek yaygınlaşıyor.
Hiçbir somut belge gösterilmeden yapılan bu satışlar vatandaşları da tedirgin etti. Vatandaşlar resmi olan derneklerin sattığı gazete, bilet ve dergileri bile almaktan kaçınmaya başladı.
Dernek yetkilileri vatandaşları yardım amaçlı satın alacakları bilet, gazete, yiyecek ve içecekler de somut belgeler istemeleri konusunda uyardı.

Vatandaşlar kandırılıyor…
Gerek resmi derneklerin adı kullanılarak gerekse sahte dernek isimleri yaratılarak vatandaşlardan yardım adı altında para toplanıyor. Vatandaşların yardımseverlik duygularını sömürerek toplanan bu paralar ise derneklere teslim edilmiyor.
Dernek yetkilileri ise böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ilgili dernek yetkilileri ile temasa geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Dernek yetkilileri fazlasıyla rahatsız
Sosyal Yardım Dernekleri yetkilileri de derneklerinin ismi kullanılarak para toplanmasından rahatsız.
Yetkililer bu kişilerin market önünde ya da köy köy gezerek, bilet, gazete, dergi, lokma, anahtarlık, meyve suyu gibi satışlar yaptığına dikkat çekti ve bu gibi durumlarda vatandaşların dernekleri arayarak bilgi vermelerini rica etti.

Yağlı: Somut hedef gösterilmeli
Gazimağusa Engelsizsiniz Platformu Kurucu Başkanı İlyas Yağlı, vatandaşları yardım amaçlı bir gazete, dergi ya da bilet satın alırken somut hedefler gösterilip gösterilmediğine dikkat etmesi konusunda uyardı. Dernek olarak kendilerinin para yardımı kabul etmediklerine dikkat çeken Yağlı şu şekilde konuştu:
Biz proje olarak yardım kabul ediyoruz. Kıbrıs’ta yaşam diye bir gazete var. Her ay gelirinin yüzde 25’ini bize bağışlıyor. Ancak biz bu bağışı örneğin beyaz tahta ya da hasta birine yardım olarak kullanıyoruz ve başında da hedefimizi belirliyoruz. Böyle gün sorunda yardımcı olan vatandaşların hesap sora hakkı var. Ayrıca vatandaşlara satın aldıkları gazete bilet ve dergilerde üzerinden yazan fiyattan daha fazla ödeme yapmaması konusunda da uyarı da bulunmak istiyorum. Ücretin üzerinde ödenen paranın nereye harcandığını takip etmek zordur.

Kocaismail: Çok rahatsızız
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, özellikle bu durumun Lefkoşa dışındaki bölgelerde yaşandığını dile getirdi. Vatandaşlardan da bu konu da çok şikayet aldıkları belirten Kocaismail şu şekilde konuştu:
Ekonomik kriz nedeniyle zaten dernek gelirleri düşmüştür. Bir de sahte olarak para toplanması bizi rahatsız ediyor. Bizim derneğimizin 7 binin üzerinde üyesi vardır. Bu insanlar yardım bekliyor. Zor durumda olan insanlar varken bu şekilde yardım sever insanların duyguları ile oynanması bizi çok üzüyor. Vatandaşlara uyarım makbuz aldıklarında bile adını duydukları dernek olması dikkat etmeleridir. Ya da ilgili dernek temsilcileri ile temasa geçmeleridir. Çünkü bizde duyuyoruz köy köy gezip bisküvi satıyorlar. Bizim derneğimizin böyle bir faaliyeti yok. 

Bozkurt: Büyük sıkıntılar yaşıyoruz
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Orkun Bozkurt ise bu durumdan fazlasıyla rahatsız olduklarını dile getirdi. Bozkurt, bu durumun önüne geçilememesinin Dernekler Yasas’ının 1960 yılından kalmasından kaynaklandığını söyledi ve şu şekilde konuştu:
Biz bu sıkıntıyı defalarca dile getirdik. Ancak hiç önlem alınmadı. Vatandaşlar böyle bir durumdan şüphe duyduklarında muhakkak bize ulaşsınlar. Bizim telefonumuz her zaman açıktır ve derneğimiz satış yaptığı biletler, gazeteler arakasında numaralarımız vardır.