Vatandaş altına kayıtsız

0
34
Vatandaş altına kayıtsız

Nadire KRAŞLIOĞLU

Düşen altın fiyatları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’inde birçok vatandaşın ve kuyumcunu yüzünü güldürürken, bazı vatandaşlar ise piyasadaki işlerin durgunluğu ve ekonomik sıkıntı nedeniyle altın fiyatlarındaki düşüşten etkilenmedi. Bazı vatandaşlar başlayan düğün sezonu için altın fiyatlarının düşüşünü değerlendirmek gerektiğine değinirken, evlerinde birikim amacıyla altın saklayan vatandaşlar kayba uğradıklarını dile getirdi.

Piyasa hareketlendi
Altın fiyatlarında yaşanan düşüşünün düğün sezonuna denk gelmesi piyasayı hareketlendirdi. Kuyumculardaki fiyatlar, hem düğün sahiplerinin hem de davetlilerin yüzünü güldürdü. Altın fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazı vatandaşlar düğünlerde takı takmaktan kaçınırken, altın fiyatlarının son zamanlarda gördüğü en büyük düşüş, piyasayı hareketlendirdi.     

“Para mı var ki altın alalım?”         
Üst üste artış gösterdikten sonra nisan ayı başından bu yana yüzde 25 düşüşle son 3 ayın en düşük rakamlarını gören altın bazı vatandaşları ve kuyumcuları sevindirirken çarşı esnafı ve bazı vatandaşları ise etkilemedi. Piyasadaki iş azlığından yakınan esnaf ekonomik sıkıntı nedeniyle, altın fiyatlarının düşüşüne sevinemedi. “Para mı var ki altın alalım?” şeklinde konuşan esnaf, ekonomik sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek, altın fiyatlarındaki düşüşten yararlanamayacaklarını ifade etti.

Vatandaş ne dedi?        

Salih Doktoroğlu: Altın fiyatlarında yanan düşüş vatandaş ve kuyumcular için iyi oldu. Fiyatlardaki düşüşün düğün sezonuna denk gelmesi hem düğün sahipleri hem de yatırım yapmak isteyenler için iyi bir fırsat. Evde birikim yapan vatandaşlar altın fiyatlarının düşüşünden olumsuz yönde etkilense de, vatandaş ve kuyumcular için güzel bir gelişme oldu.

Ayşe Balık: Altın fiyatlarındaki düşüş vatandaş ve kuyumcuya yaradı. Düğün sezonuna denk gelen düşüş sayesinde düğün sahipleri ve misafirler hediyelik altın alışlarına başladı. Evinde altın yatırımı yapanlar için kötü bir gelişme olsa da altın fiyatlarının düşüşü piyasada biraz hareketlilik oldu. 

   
Meryem Getirmez:  Altın fiyatlarında düşüş yaşandı ancak vatandaş ve esnafta altın alabilecek para yok. İş azlığı ve ekonomik sıkıntı nedeniyle vatandaşın cebinde parası olmadığı için altın fiyatlarındaki düşüş bizleri etkilemedi. 

Şefik Zağlul: Altın fiyatları çok düştü ama piyasada iş yok ki paramız olsun da altın alalım. Altın fiyatlarındaki düşüş kuyumculara ve düğün sahiplerinin işine yaradı.        

Yunus Özirfanoğlu: Altın fiyatlarındaki düşüş birikimi olanlar için iyi bir gelişme olmadı. Birikimi olmayanlar ve ekonomik sıkıntı çeken vatandaşı ve esnafı ise altın fiyatlarındaki düşüş etkilemedi. Ekonomik sıkıntı çeken vatandaşın ne yazık ki altın almaya parası yok.    

             
Ayten Eyamoğlu:  Altın fiyatlarındaki düşüş düğün sezonuna denk geldiği için kuyumcuların işlerinde hareketlenme sağladı. Evinde altın birikimi yapan bazı vatandaşlar bu durumdan zarar görse de uzun zamandır yüksek fiyatlarda satılan altına talebi artırdı. Ekonomik sıkıntının yaşandığı ve vatandaşın alım gücünün düşük olduğu bu dönemde altın fiyatlarındaki düşüş bizi pek etkilemedi.