Vakıflar emlakçı gibi çalışıyor

0
Vakıflar emlakçı gibi çalışıyor

EMLAKÇILIKTAN ÖTEYE GİDİLMEDİ: Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter, kurumun asıl amacından çok şaştığını asıl amacın hayır işleri yapmak olduğunu söyleyerek bugüne kadar hayır işi yerine emlakçılıktan öteye gidemediklerini vurguladı

VAKIF BİNALARI HAYIR AMAÇLI KULLANILMIYOR: Vakıflar İdaresi bünyesinde bulunan vakıf binalarını hayır amaçlı kullanmak yerine gelişigüzel dağıtıldığına dikkati çeken Benter, hiçbir vakıf binasının hayır işine hizmet etmediğini ortaya çıkardıklarını ifade etti

KİRALAR PERSONEL MAAŞINA: Vakıf binalarından toplanan kiraların hayır işi yerine personelin maaşlarına gittiğini vurgulayan Benter, kurumun asıl amacının bu paralarla hayır işi yapmak olduğunu ancak geçmiş dönemler nedeniyle Vakıflar İdaresi’nin toplumdaki pozisyonunu unuttuğunu vurguladı

 

Bertuğ TOPAL

Vakıflar İdaresi yeni müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, kurumun asıl amacından tamamen saptığını ve sadece emlak şirketi gibi hareket ettiğini belirtti. Benter dün Havadis Gazetesi’ni ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün, Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Ekmekçi ve yazarlarla bir araya geldi. Benter, ziyarette önceki dönemlerde Vakıflar İdaresi’nin kötü yönetiminden şikayet etti.

“Asıl amaçtan şaştık”
Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter, kurumun asıl amacından çok şaştığını asıl amacın hayır işleri yapmak olduğunu söyleyerek bugüne kadar hayır işi yerine emlakçılıktan öteye gidemediklerini vurguladı.
Benter, müdürler ve müdür muavinleri ile yaptığı toplantıda hayır işi olarak kurumun bugüne kadar neler yaptığını sorduğunu ancak geçerli hiçbir yanıt alamadığını söyledi. Benter, kurumda ciddi bir vizyon sorunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

Vakıf binaları hayır amaçlı kullanılmıyor
Vakıflar İdaresi bünyesinde bulunan vakıf binaların hayır amaçlı kullanılmak yerine gelişigüzel dağıtıldığına dikkati çeken Benter, hiçbir vakıf binasının buna hizmet etmediğini ortaya çıkardıklarını ifade etti. Benter, ileriki dönemde bu tür olayların yaşanmaması için önlem alacaklarını da ekledi.

“Bindiğimiz dalı kesiyoruz”
Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter, geçtiğimiz dönemde kurumun kiraladığı binaların bakımının bile yapılmadığını ve bahsi geçen binaların dökülür vaziyette olduğunu belirtti. “Bindiğimiz dalı kesiyoruz. Bu binaların durumu içler acısı, kurum bugüne kadar kira toplamaktan öteye gidememiştir” şeklinde konuştu.

Kiralar maaşa gidiyor
Vakıf binalarından toplanan kiraların hayır işi yerine personelin maaşlarına gittiğini de vurgulayan Benter, kurumun asıl amacının bu paralarla hayır işi yapmak olduğunu kaydetti. Vakıflar İdaresi bünyesinde var olan işletme bölümünün bu konuda hiçbir aktivitesinin bulunmadığını ifade eden Benter, Vakıflar İdaresi’nin sadece personelin maaşları için çalıştığını söyledi.

“Kurumun hangi amaçla kurulduğu unutuldu”
Kısa zamanda çok iş yapmalarının gerektiğine vurgu yapan Benter, hayır işi olarak sağlık ocağı veya aş evi açma niyetinde olduklarını belirtti. Vakıflar İdaresi’nin bu noktada büyük rolü olduğunu belirten Benter, geçmiş dönemler nedeniyle Vakıflar İdaresi’nin toplumdaki pozisyonunun unutulduğunu ifade etti.

“Nerede olduğumuzu görmek istedik”
Benter, geçtiğimiz günlerde bir konferans düzenleyerek Vakıflar İdaresi’nin ülkedeki konumunu araştırdıklarını belirtti. Ülkedeki çoğu kurum gibi Vakıflar İdaresi’nde de problemlerin olduğunun altını çizen Benter, geçmiş dönemde yapılan atamaların gelişigüzel, particilik esasıyla yapıldığından şikayet etti.

“Motivasyon problemi var”
Vakıflar İdaresi personelinin moral ve motivasyonunun geçmiş dönemlerde kurum içinde yaşananlar nedeniyle düşük olduğunu belirten Benter, yaptıkları konferansla personeli nasıl verimli hale getirebileceklerini masaya koyduklarını kaydetti. Benter, “Particilikten dolayı insanların arası bozulmuş. UBP gelmiş bir şeyler yapmış, CTP gelmiş bir şeyler yapmış. Onların şu veya bu şekilde kalpleri kırılmış” diyerek personelin içinde bulunduğu ruh halini ortaya koydu.

Aylık maaş ödememiz 500 bin TL
Benter, şu anda Vakıflar İdaresi’nin çalışan ve emeklilere ödediği maaşın aylık 500 bin TL olduğuna dikkat çekti. Gelirlerinin sadece kiralardan topladıkları paralar olduğunu söyleyen Benter, gelirlerle giderlerin kafa kafaya birbiriyle örtüştüğünü belirtti. 70 civarında çalışanları olduğunu söyleyen Benter, bu çalışanları verimli kullanmak için çare aradıklarını vurguladı.

Halk kurum için iyi düşünmüyor
Benter, önümüzdeki dönemde bir anket yapacaklarını ve Vakıflar İdaresi hakkında neler düşünüldüğünü ve kuruma nasıl bakıldığını daha iyi analiz etme imkanları olacağını kaydetti. “Halk büyük ihtimalle bizim için pozitif düşünmüyor. Biz kendimizi çok büyük bir şey zannedebiliriz ama önemli olan halkın ne düşündüğü” şeklinde konuştu.