En Üst

25 Nisan 2017

Uzmanlar acı gerçeği açıkladı

Uzmanlar acı gerçeği açıkladı
Haber İçi Üst

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi yetkililerinden Bihter Asena Yanar, İskele-Kalecik bölgesinde yaşanan petrol sızıntısının doğa felaketi olduğunu; “kirliliğin tamamen arındırılamayacağını, petrolün kimyasal yapısı nedeni ile su yüzeyinde tabaka oluştuğunu” belirtti.

GAÜ Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bölgede inceleme çalışmalarına başlandığı kaydedildi. Denize petrol bulaşması ile sonuçlanan kazaların, çevre örgütleri tarafından denizde yaşanacak en büyük felaketler arasında gösterildiği bildirildi.

Yanar, böylesi yüksek risk taşıyan bir durumla karşılaşmamak için bulaşma sonrasında yapılması gereken ilk müdahalenin yüzeydeki kirliliğin bariyerler kullanılarak sınırlandırılması, risk bölgelerinden uzak tutulması ve/veya uzaklaştırılması olduğunu söyledi.

Yanar, “Deniz suyunda kalan petrol, doğal yollarla ancak uzun zaman geçtikten sonra ayrışır ve zararsız bileşenlere dönüşür. Bu zaman diliminde hem çevrede hem de yaşayan canlılar üzerinde büyük zararlara neden olur” dedi.

Petrol kirliliği nedeni ile bölgenin mikro ve makro flora ve faunasının zarar görmekte olduğunu belirten Yanar, gerekli iyileştirme çalışmalarının hızlı bir şekilde yapılmaması durumunda bölgede yaşayan bir çok canlı türünün olumsuz yönde etkilenebileceğini vurguladı.

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King