Uzlaşamadılar

15
Uzlaşamadılar

 

BAKANLIKLAR SORUN OLDU: Edinilen bilgiye göre DP’nin son anda masaya koyduğu “Meclis Başkanlığı, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nı dönüşümlü yapalım” önerisi, CTP-BG ile DP-UG arasındaki görüşmelerin sonunu getirdi.  CTP öneriyi tartışmayı dahi kabul etmeyince başkanların da katıldığı görüşme uzlaşı sağlanamadan sona erdi

CTP YENİ YOL BELİRLEYECEK: Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi bu akşam yeni yol haritasını belirlemek üzere toplanıyor. Parti Meclisinin saat 20.00’de gerçekleştirilecek toplantısında DP’nin görüşmelerin sonuçsuz kalmasına neden olan önerisi değerlendirilecek ve UBP ile bir sürecin başlatılıp başlatılmayacağı yönünde karar üretilecek

MALİYE VE İÇİŞLERİ’NDE SORUN: DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş tıkanıklığın Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nda yaşandığını, bu bakanlıklardan birini istediklerini ancak olumsuz yanıt aldıklarını kaydetti

 

Bertuğ TOPAL
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler arasında iki gündün süren hükümet görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. Dün akşam saat 20.30 sularında toplanan iki parti, 15 dakikalık toplantının ardından bir uzlaşıya varılamadığını kamuoyuna açıkladı. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın “iki partinin hassasiyetleri konusunda bir ortak nokta bulamadık” sözleri görüşmelerin de sonu oldu.

Dönüşümlü bakanlıklar olayı bitirdi
Dün akşam gerçekleştirilen toplantının 15 dakika sürmesinin nedeni ise daha sonradan ortaya çıktı. Toplantıya Demokrat Parti’nin “Meclis Başkanlığı, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nı dönüşümlü yapalım” önerisi damga vurdu. CTP heyeti bu öneriyi görüşmeksizin reddetti ve toplantı bu öneri sonucu son bulmuş oldu.

15 dakikalık toplantı
CT-BG ile DP-UG arasında iki gündür süren görüşmelerde en kısa süren toplantı dün gece yaşandı. Yaklaşık 15 dakika süren toplantı bir şeylerin iyi gitmediğine işaretti. Nitekim iki parti başkanı yaptıkları açıklamayla bu işin ileriye gitmeyeceğini açıkladılar.

“Hassasiyetlerde uzlaşamadık”
İki lider 15 dakikalık toplantının ardından basının karşısına geçerek uzlaşamadıklarını açıkladılar. Her iki lider de gerekçe olarak partilerin hassasiyetleri noktasında bir uzlaşı yakalayamadıklarını belirttiler.

“Bu işi bitirmeye geldim”
Demokrat Parti-Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, toplantı girişi basın mensuplarının kısa da olsa sorularını yanıtladı. Denktaş, “bu akşam buraya bu işi bitirmeye geldim” dedi. CTP Genel Merkezi’nde bulunan tüm basın mensupları görüşmelerin başarıyla tamamlandığı haberini beklerken görüşmelerin olumsuz bittiği açıklamasıyla adeta şok yaşadı.

Bu akşamki Parti Meclisi kritik
CTP-DP görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasıyla gözler bu akşam yapılacak CTP Parti Meclisi toplantısına çevrildi. CTP yapacağı toplantı ile hem DP’nin görüşmelerin bitmesine neden olan önerisini görüşecek hem de Ulusal Birlik Partisi ile yeni bir sürece başlanıp başlanmayacağını tartışacak.

Denktaş: Uzlaşamadık
Basına yapılan açıklamada bir müddetten beridir süren görüşmelerde dün akşam gelinen noktada iki partinin hassasiyetleri konusunda yakınlaşma veya herhangi bir anlaşmaya varılamadığını kaydeden DP Genel Başkanı Denktaş, görüşmeleri durdurma kararı aldıklarını belirtti. Denktaş, CTP’nin bu akşam yapacağı Parti Meclisi toplantısından çıkacak karardan sonra sürecin bitip bitmeyeceğini göreceklerini ifade etti.

“Sıkıntı Maliye ve İçişleri Bakanlığı’nda”
Denktaş, CTP ile kendilerinin olmazsa olmazlarının örtüşmediğine vurgu yaparak, daha fazla zaman kaybetmemek adına böyle bir karar verdiklerini söyledi. Denktaş, zamanın kendileri için olmasa da halk için önemli olduğu ve kaybedecek vaktin olmadığını söyledi. Tıkanıklığın Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nda yaşandığını da ifade eden Denktaş, DP-UG olarak bu bakanlıklardan birini istediklerini ancak olumsuz yanıt aldıklarını kaydetti.

Yorgancıoğlu: Çabaya rağmen başaramadık
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise yaptığı açıklamada iki gündür sürdürülen görüşmelerde her partinin kendine göre hassasiyetleri olduğunu ve bu hassasiyetleri aşma adına heyetler ve başkanlar nezdinde çaba ortaya koyduklarını belirtti. Görüşmelerde hassasiyetler konusu gündem olduğunda bu konularda anlaşabilecek bir noktaya gelemediklerine vurgu yapan Yorgancıoğlu, bu nedenle görüşmelere ara vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Bu akşam Parti Meclisi karar verecek
Yorgancıoğlu, görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasını Parti Meclisi’nde değerlendireceklerini belirterek “PM bize derse ki DP ile bu işi tamamen sonlandıralım ve UBP ile görüşmelere başlayalım onu uygulayacağız” şeklinde konuştu.

HER ŞEYE RAĞMEN EL SIKIŞILDI: Görüşmeler olumsuz sonuçlanmasına rağmen iki lider genel merkezden ayrılırken el sıkışarak birbirlerine şans dilediler