En Üst

24 Nisan 2017

Üreticinin yüzü gülüyor

Üreticinin yüzü gülüyor
Haber İçi Üst

ŞİKAYET DEĞİL, SEVİNÇ… Ülkede birçok üretim kesiminin şikayet etmesinin aksine, patates üreticisi yeni hasat döneminde oldukça mutlu. Hasat devam ederken, geçtiğimiz yıla oranla artışlı pazar bulan üreticinin keyfi yerinde. Tarlalarda harıl harıl gelen siparişe yetişme telaşı var

KKTC’de bu yıl hasat edilen yaklaşık 500 ton patates, İngiltere, Türkiye ve Güney Kıbrıs’a ihraç edildi.
Yeni üretim patateslerden 200 ton daha önümüzdeki günlerde ihraç edilecek.
Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), ayrıca iç piyasada satışa sunulmak üzere bin ton daha patates alımı yapacak.
Geçtiğimiz yıl kilosu 45 kuruştan üreticiden alınan patates bu yıl üreticinin cebine kilo başı 1 TL bırakacak.

Hasat devam ediyor
KKTC’de patates hasadı bu yıl erken başladı. Planlı bir şekilde ekimi yapılan patatesler, nisan ayı itibarı ile sökülmeye başlandı.
Hasat erken yapılınca hali ile çiftçi patateste her yıl arayıp da bulamadığı pazarı bu yıl buldu.
Sonbahar hasadı da dahil bu yıl yaklaşık 500 ton ihracatı yapılan patatesler, iç piyasada yerini aldı.
Toprak Ürünleri Kurumu’na kilosu 1 TL’den verilen patates, tüccarlara da aynı fiyattan verildi.

Yeşilada: Üreticinin yüzü güldü
Kıbrıs Türk Patates Üreticiler Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından bu yıl yaklaşık 500 ton patates ihraç edildiğini önümüzdeki günlerde ihraç edilmek üzere TÜK’ün 200 ton daha patates alımı yapılacağını söyledi.
Patates hasadının devam ettiğini kaydeden Yeşilada, kurumun ayrıca iç piyasaya sürülmek üzere bin ton, daha patates alımı yapacağını kaydetti.
Patates üreticilerinin yüzünün bu yıl biraz olsun güldüğünü ifade eden Ahmet Yeşilada, sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl patates hasadında ve Pazar bulma konusunda çok daha iti bir dönem geçiriyoruz. Hasadın erken yapılması ve verimin fazla olması çiftçiye olumlu yansıdı. Öte yandan üretici, geçen yıl patatesin kilosunu 45 kuruştan verirken bu yıl kilosunu 1 TL’den verecek. Bu da üreticinin cebine olumlu yansıyacak.”

Yahya: Bu yıl pazar sorunumuz yok
Patates üreticisi Şaban Yahya, üreticinin kabusu olan pazar sorunun bu yıl henüz yaşamadığını belirtti. Oldukça verimli bir sezon daha yaşadıklarını kaydeden Yahya, “İki sezon daha patateste pazar sorunu yaşamazsak belimizi doğrulturuz” diye konuştu.
Şaban Yahya şöyle dedi: “Geçen yıllara göre bu yıl patatesten yana yüzümüz güldü. Çünkü henüz Pazar sorunu yaşamadık. Zaten senede 2 sezon patates ekimi yapıyoruz. Eğer önümüzdeki iki sezon daha böyle verim alırsak, ürünümüz hakkettiği miktarda satılırsa ve Pazar sorunu yaşamazsak sıkıntılarımızın büyük oranda aşılacağına inanıyorum.”

Yeni üretim patateslerden 200 ton daha önümüzdeki günlerde ihraç edilecek. Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), ayrıca iç piyasada satışa sunulmak üzere bin ton daha patates alımı yapacak

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King