Ülkücüler Arasta’yı dağıttı

0
23
Ülkücüler Arasta’yı dağıttı

KKTC Ülkü Ocakları, Güney Kıbrıs’ta Türk bayrağı yakılmasını dün Arasta ve Lokmacı’da yaptıkları eylemle kınadı. Surlariçi’nde toplanan yaklaşık 200 ülkücü genç, Rum Yönetimi aleyhine sloganlar atarak Arasta’dan Lokmacı Barikatı önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında tekbir çeken ve “Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacak” şeklinde slogan atan grup, Lokmacı meydanında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, Türk bayrağına yapılan saldırı nedeniyle Rum Yönetimi kınandı. Bayrağa yapılan saldırının Türk milletine yapılmış bir hakaret olduğunu vurgulandı. Açıklamada, bayrağa yapılan saldırının gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından takibe alınması ve en kısa zamanda Rum kesiminin Türk milletinden özür dilemesi istendi. KKTC Ülkü Ocakları’nın konunun takipçisi olacağı da vurgulandı. Basın bildirisinin okunmasının ardından eyleme katılan ülkücüler istiklal marşını okudu ve sonrasında tekbir getirerek dağıldı.

Esnaf rahatsız oldu…

Arasta esnafı eylem nedeniyle ticari yaşamının durmasından şikayet etti. Bölgedeki bazı yabancıların eylem nedeniyle korkarak bölgeyi terk ettiğine işaret eden esnaf, eylem sırasında Lokmacı Kapısı’ndan geçişlerin de durduğunu belirtti. Bu arada esnaf bazı eylemcilerin çarşıda alışveriş yapan Rumlara tepki gösterdiğini bazı Rumlara tükürdüklerini gördüklerini söyledi.

Rumlar dükkanlara sığındı…

Eylem sırasında Arasta’da alışveriş yapan az sayıdaki Rum büyük tedirginlik yaşadı. Eylemcilerin arastaya girişi ile korkuya kapılan Rumlar dükkanlara sığındı. Rumlara hakaret eden eylemcilere müdahale eden esnafa ise eylemciler sert çıktı.

Bir araç hasara uğratıldı
KKTC Ülkü Ocakları’na üye gençlerin yürüyüşü sırasında Hülya Şafak Yetken yönetimindeki JG 981 plakalı salon araç hasara uğratıldı.
Kalabalığın içerisinden canlarını zor kurtardığını söyleyen Hülya Şafak Yetken, olay ile ilgili polise şikayette bulunduğunu kaydetti.
Hülya Şafak Yetken, aracına saldıran kişinin üzerinde mavi kot pantolon, beyaz tişört olduğunu söyledi.

Arabada bir de küçük çocuk vardı
Aracının ülkücü bazı gençler tarafından kasıtlı olarak hasara uğratıldığını söyleyen araç sürücü Hülya Şafak Yetken, olay esnasında 4 yaşındaki oğlunun da araçta bulunduğunu söyledi.
Yetken, olay sırasında yaşananları Havadis’e anlattı.
Yetken, “Oğlum ile alışveriş yapmak üzere çarşıya çıktık. Saray Otel’in önünde, büyük bir kalabalık vardı. Ellerinde Türk bayrağı vardı. Sanırım Ülkücü gençler eylem yapıyordu. Yolu kullanabilmek için boru çaldım ve yol istedim. Çekilmediler. Yavaş yavaş, ilerledim. Yaklaşık 500 metre ileride Türkiye İş Bankası’nın önüne ulaştığımda, yürüyüş yapan Ülkücü gençlerden biri, seyir halinde olduğum sırada, sert bir cisim ile kasıtlı olarak aracımın arka camına vurdu ve kırdı. Oğlum da arkada oturuyordu. Şans eseri canımıza zarar gelmedi” dedi.