Ülke sporu giderek yok oluyor

0
20

Ülke sporunda öyle bir noktaya geldik ki; oyuncular, yöneticiler, başkanlar, hakemler ve spor basını dışında “sporumuza” ilgi gösteren, takip eden kişi sayısı yok olmak üzere.

Salon sporlarında mücadele eden gençlerimiz belli bir noktaya geldikten sonra spor yapmaktan vazgeçiyor.
Futbol sahalarında kalite her geçen yıl düştüğü gibi tribünlerde izleme oranı da aynı şekilde düşmekte.
Bir yılda 2 veya en çok 3 önem taşıyan karşılaşmada tribünlerde bin kişi dolayında futbolseveri görmek mümkün.
Geri kalanında maçlar boş tribünlere oynanıyor. Hele bir de gece maçı oldu mu, boşa giden elektrik parası… Gündüz maçlarına ilgi göstermeyen futbolseverler gece maçına da kayıtsız.
Bir basketbol tutkunu bir maçı izleme özleminde değil.
Voleybol sever önemli bir maçın gelmesini dört gözle beklemiyor. Bir futbolsever artık, önemli bir derbinin heyecanını taşımıyor. Buna karşılık Türkiye’de oynanacak bir Galatasaray-Fenerbahçe derbisi için kombine almak için canını yiyor futbolseverimiz…
Ülkemiz gençliğinin spora olan tutkusu oldukça büyük fakat hedef ve kalite olmayışı ilgi ve alakayı düşürüyor.
Bugün voleybolda ülkemiz tarihi bir süreç yaşadı. Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) PRO Beach Tour 2013’ün final etabı Lefkoşa’da Beach Volley Arena Tesisleri’nde yapıldı. Final maçları NTV spor gibi dünyaca takip edilen bir spor kanalı tarafından “canlı” yayınlandı. Üç gün süren bu önemli organizasyona ülkemizden ise ilgi olmadı.
Az sayıda izleyicinin yer alabileceği küçük tribünün yarısını bile maalesef dolduramadık. Organizasyonda Türkiye’nin en iyi oyuncuları, 2013 Akdeniz Oyunları şampiyonu, Türkiye şampiyonluğuna sahip sporcular yer aldı.
MAGEM’in genç (voleybol) oyuncularından Ertan, Galatasaray gibi büyük bir kulübün dikkatini çekmiş ve transferi gerçekleşmiştir. Ertan şimdi Galatasaray Voleybol Spor Akademisi’nde yer alacak. Dilerim gün gelir Türkiye’de onu zirvede görürüz. Yine başarılı voleybolcularımızdan Kemal ve Devrim ikilisi de Balkan Şampiyonası’nda yer alacak Türkiye’nin 5 takımından birini oluşturuyor.
Basketbolda Erten isminde bir sporcumuz Türkiye Yıldız Basketbol Milli Takımı’na seçilme başarısı gösterdi. Kiev’de düzenlenen şampiyonada Türkiye Milli Takım kadrosunda mücadele etti.
Demek ki salon sporlarında ferdi olarak Türkiye takımları içerisinde yer alabilecek kapasitede sporcularımız var ve geliyor. Önemli olan bu sporcuların geleceği. Ülke sporunda tıkandıkları noktada Türkiye’de olsun büyük takımlarda veya milli takımlarda şans bulmaları büyük bir olaydır.
Peki ülke sporundaki bu çıkmaz durum ne kadar daha belirsizliğini koruyacak. Henüz, hükümet kurma çalışmaları ve pazarlıklar devam etmekte. Sporumuzun ne olacağı bilinmiyor. Yine bir bakanlık ile birleşecek mi? Milli Eğitim’le birlikte mi devam edecek?!
“Spor”un her zaman ayrı bir Bakanlık olarak devamından yana olduğuma vurgu yapıyorum. Dilerim hükümet kurma çalışmalarında buna özen gösterilir. Sporun başına gelecek kadronun, ülke sporunun yaşadığı sıkıntıları dikkate alıp özellikle gençlerin spora dört elle tutunmasını sağlayacak reçeteler üzerinde çalışması gerek. Salonlarda ve sahalarda oynanan müsabakalara ilgi nasıl artırılabilir ve ülke sporunun yok oluşunu nasıl engelleriz kaygısı ile mesai yapılması dileğimdir.