UBP’siz hükümet formülü masada

0
14
UBP’siz hükümet formülü masada

SEÇİM HÜKÜMETİ… Cumhuriyet Meclisi’nde yer alan 3 muhalefet partisi ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin çağrısıyla yarın Cumhuriyet Meclisi’nde bir araya gelecek. Seçim hükümeti gündemiyle yapılacak toplantıda 3 partinin destek vereceği teknokrat kabine formülü tartışılacak

BAŞBAKAN KİM OLACAK… Üç partinin kabinenin koalisyon mantığıyla belirlenecek müşavir veya eski bürokratlardan oluşması konusunda hem fikir olduğu ancak Başbakan’ın özellikleri konusunda henüz anlaşılmadığı belirtildi. “Aday olmayacak bir milletvekili” formülünün yanı sıra, “en yaşlı vekil” veya uzlaşılacak herhangi bir vekil formülü de masada olacak

Havadis ÖZEL
Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Meclis’te temsil edilen siyasi partilere yarın ortak değerlendirme yapma davetinde bulundu. Toplumcu Demokrasi Partisi, UBP’nin de davet edilmesini gerekçe göstererek ilk etapta toplantıya katılmaya sıcak bakmadı ancak daha sonra katılacağını açıkladı. Ulusal Birlik Partisi ise net bir şekilde toplantıya katılmayacağını duyurdu. Demokrat Parti Ulusal Güçler ise konuya sıcak baktığını açıkladı.

Çağrıyı CTP yaptı…
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, toplantı için çağrı yaptığını ve ancak UBP haricindeki diğer siyasi partilerden toplantıya katılım konusunda henüz olumsuz bir yanıt almadığını belirtti.

Numan: CTP’nin davetine katılmayacağız
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Necdet Numan, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) tarafından yarın Meclis’te temsil edilen siyasi partilere yönelik yapılan toplantı çağrısına icabet etmeyeceklerini bildirdi.
Numan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptıkları görüşmede teamül gereği hükümeti kurma görevinin kendilerine verilmesini beklediklerini ancak bunun olmadığını söyledi.

DP katılacak…

Demokrat Parti-Ulusal Güçler Genel Sekreteri Bengü Şonya da, Yorgancıoğlu’nun çağrısını olumlu olarak değerlendirdiklerini belirterek, toplantıya katılacaklarını söyledi.

Toplantı saat 10.00’da
Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin çağrısıyla gerçekleştirilecek olan toplantı saat 10.00’da Cumhuriyet Meclisi’nde yer alacak. Üç muhalefet partisi toplantıda seçime kadar ülkeyi götürecek olan hükümetin şekli ve başkanı üzerinde uzlaşı arayacak.
Vekil Başbakan, teknokrat kabine
Edinilen bilgiye göre CTP-BG, DP-UG ve TDP yarın gerçekleştireceği toplantıda teknokrat kabine, vekil Başbakan formülü üzerinde tartışacak. Kabine 3 partinin önereceği bürokrat, müşavir veya eski bürokratlardan oluşacak. Bu konuda üç parti arasında ciddi bir görüş ayrılığının yer almadığı belirtilirken Başbakan’ın kim olacağı konusunun tartışılacak ana konu olduğu kaydedildi.
Başbakan’ın özellikleri…
Anaysa gereği Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurmakla görevlendireceği kişinin milletvekili olması gerekiyor. Ancak yarınki toplantıda masaya konacak fikirler arasında bu üç partiden birinin milletvekili olup aday olmayacağını açıklayan birinin Başbakan olması görüşü yer alırken, yine bu partilerden birinden ancak en yaşlı olan vekilin Başbakan olması veya direk isimler üzerinde tartışma yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı onaylayacak
Üç partinin milletvekili olan bir isim üzerinde uzlaşması halinde Cumhurbaşkanı’nın uzlaşılan isme hükümeti kurma görevini vereceği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Eroğlu bu yöndeki görüşünü siyasi partilere iletti. Eroğlu, hükümeti düşen bir partiye hükümeti kurma görevi vermeme konusunda düşüncesinin net olduğunu söyledi, ancak çoğunluk tarafından kabul görecek bir hükümet oluşması için de partiler arasında uzlaşı ile belirlenecek bir ismin kendisine iletilmesini istedi.