UBP’nin önceliği kurultay

0
43
UBP’nin önceliği kurultay

ERKEN KURULTAY EĞİLİMİ: Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu, dün akşam saatlerinde toplandı. Toplantıda, partinin içerisinde bulunduğu süreç, kurultay tarihinin öne alınması ve koalisyona gidilip gidilmemesi konuları değerlendirildi. Toplantıdan somut bir sonuç çıkmadı ancak eğilim kurultayın öne alınması yönünde

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün akşam saatlerinde UBP İlçe binasında toplandı.
UBP’nin içerisinde bulunduğu süreç, parti içerisinde yaşanan son gelişmeler, koalisyona gidilip gidilmemesi gibi konuların tartışılıp değerlendirildiği MYK toplantısında gündem, ağırlıklı olarak kurultay konusu oldu.
MYK toplantısından kesin bir sonuç çıkmadı ancak, UBP’de 29 Ekim 2013 tarihinde yapılacağı bildirilen kurultayın daha erken tarihe alınması konusunda partinin yetkili organlarından birçok isim hemfikir.

Atun: Kurultay çok daha erken tarihte yapılabilir
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, şu anda yapılması gereken en doğru hareketin partiyi süratle olağanüstü kurultaya taşıyıp, genel başkanı seçmek olduğunu kaydetti.
MYK toplantısının ardından Havadis’e konuşan Atun şöyle konuştu:  MYK’da şu anki süreç, koalisyona girilip girilmemesi ve kurultayın erken tarihe alınıp alınmaması konuları üzerinde konuştuk, değerlendirmelerde bulunduk. Toplantıdan net bir sonuç çıkmadı ancak partiyi süratle olağanüstü kurultaya taşıyıp ki bu tarih bana göre ağustos ayı, genel başkanı seçmek gerek. Meclis’te görev alacak arkadaşların görevlerinin belirlenmesi gerek. Eğer parti hükümette olacaksa bununla ilgili çalışmalar yapılmalı, eğer parti hükümette olmayacaksa da ana muhalefet görevini en iyi şekilde yapmalıdır. Ancak benim edindiğim intiba kurultayın çok daha erken zamana alınabileceği yönünde.

Çavuşoğlu: Kurultay süreci bir an önce tamamlanmalı
Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, parti gündeminde bulunan konulara çare bulunması hususunda parti yetkili organlarının sürekli toplantılar yaptığını kaydetti.
Beklentisinin parti içerisindeki sorunların bir bir çözümlenmesi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ilk çözüme kavuşturulması gereken konunun parti genel başkanlığı olduğunu ifade ederek bir an önce kurultay sürecinin tamamlanması gerektiğini kaydetti.
Parti Genel Başkanı İrsen Küçük’ün genel başkanlık görevinden ayrılıp ayrılmayacağı konusunda ise Nazım Çavuşoğlu, Havadis’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: İrsen Bey, başkanlığını sağlıklı bir zemin oluşması halinde hemen bırakmaya hazır olduğunu söyledi. Bu konuda herhangi bir tereddüdü olmadığını da gerek guruba gerek MYK’ya gerekse kendisi ile istişare edenlere belirtmiştir.

Özgürgün: Genel başkanlık yaptım, yine yaparım
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, MYK toplantısı sonrasında partinin içerisinde bulunduğu süreç, parti gündemi ve parti içi gelişmeler hakkında, Havadis’e değerlendirmelerde bulundu.
Havadis’in parti genel başkanlığına aday olup olmayacağı yönündeki sorusuna Özgürgün, “En kötü dönemlerde bile bu görevi üstlenmekten korkmadım korkmamda. Geçmişte Genel Başkanlık görevini yaptım, yine yaparım. Ancak partide birlik, beraberlik olmazsa genel başkanlık yapmak da zordur” şeklinde yanıt verdi.
Hüseyin Özgürgün, “Gönlümüzde olan tek aday üzerinde uzlaşmaktır. Bu adayın kim olacağı konusunda henüz bir fikir ortaya atılmadı çünkü isim belirlemek için önce olarak tek aday konusunda uzlaşmak gerek. UBP, daha kötü dönemlerden geçti ama sonuçta hep uzlaşma sağlandı. Şimdi yine öyle olacağını düşünüyorum” dedi.

“Küçük bir süre daha görevinde durabilir”
UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün, “Genel başkan, belli bir süre daha görevine devam edebilir. Ayrılacağını söylüyor ancak sağlıklı bir zemin oluşturulduktan sonra. Yani tek bir aday üzerinde uzlaşıldıktan sonra. Çünkü ancak o zaman gönül rahatlığı ile görevinden ayrılabilir. Kaldı ki, şu dönem zaten çok adaylı, tartışmalı bir seçim süreci özlenen bir süreç olmamakla birlikte, zarar verici bir süreçtir” dedi.
Özgürgün, ülkede 28 Temmuz’da yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri sonucunda biraz moral bozukluğu yaşadıklarını ancak bu süreci de en az sıkıntı ile atlattıklarını söyledi.
Hüseyin Özgürgün, “Şimdi yapılacak olan UBP’yi en iyi şekilde önümüzdeki ilk seçime en iyi şekilde hazırlamaktır” dedi.

“İlle de hükümette olacağız demiyoruz”
Hükümeti kurma görevini kime vereceği konusunda UBP’nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bugün saat 11.00’de bir araya geleceğini kaydeden Hüseyin Özgürgün, “Beklenen Sayın Özkan Yorgancıoğlu’nun bu görevi almasıdır. Eğer Sayın Yorgancıoğlu’ndan UBP’ye koalisyon konusunda görüşme talebi gelirse görüşürüz. Parti yetkili organlarında gerekli değerlendirmeler de yapılır. Eğer ülkenin selameti için hükümette olunacaksa UBP bu görevden kaçmaz. Öte yandan UBP, illaki hükümette olacak diye bir anlayış söz konusu değildir. Gerekirse muhalefet görevini de en iyi şekilde yapar” dedi.

Numan: Küçük’ün görüşünde değişiklik yok
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Necdet Numan, partide yaşanan gelişmeleri Havadis’e değerlendirdi.
UBP’de yaşanan gelişmelerin sürekli olarak parti yetkili organlarında değerlendirildiğini söyleyen Numan, UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün görüşünde herhangi bir değişikliğin de olmadığını kaydetti.
Necdet Numan, bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun hükümeti kurma görevini kime vereceği konusunda siyasi partilerle görüşmeye yapacağını belirterek, bu görüşmeden çıkacak karara göre, parti yetkili organlarında tekrardan bir durum değerlendirmesi yapılacağını ifade etti.

Tatar: Durum değerlendirmesi yapılıyor
Ulusal Birlik Partisi (UBP)  Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, gerek parti içinde yaşanan son gelişmeler konusunda gerekse kurultay süreci ile ilgili parti yetkili organlarında durum değerlendirmesi yapıldığını kaydetti.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile koalisyon görüşmelerinin yapılması konusu da değerlendirmelerin sürdüğünü kaydeden Tatar, “Ben, tabandan gelen mesaj da değerlendirilerek akıl ve mantık neyi gerektiriyorsa onun yapılmasının taraftarıyım” ifadelerini kullandı.