UBP’de bölünmenin bedeli ağır oldu

18
UBP'de bölünmenin bedeli ağır oldu

BEDELİ AĞIR OLDU… UBP’de, uzun süren kurultay kavgasının ardından yaşanan bölünme, partiye pahalıya mal oldu. Genel Başken ve Genel Sekreter sandıkta kalırken, Güzelyurt ve İskele ilçe başkanları da seçim kaybetti
KURULTAY BEKLENTİSİ… UBP’de genel merkezin alacağı karar merak konusu. Seçmenden onay alamayan parti üst yönetiminin bugünden itibaren kurulları toplaması bekleniyor. Sıcağı sıcağına erken kurultay konuşulmaya başlandı. Küçük ile birlikte, tüm kurul ve ilçe başkanlarının istifası da gündemde
DÜRÜST İPUCU VERDİ… Küçük’e muhalefeti ile bilinen ancak UBP’den istifa etmeyen Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst, “mesajı doğru algılayarak, gerekeni yapmamız gerekiyor” mesajı verdi. Dürüst, “Eski bir vekil olarak yeni dönemde daha aktif olacağım” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Geçen dönem tek başına iktidar olarak güçlü bir şekilde iktidara gelen Ulusal Birlik Partisi (UBP), önceki gün yapılan seçimlerde tam bir hezimete uğradı. Büyük ölçüde kan kaybeden UBP, geçen döneme oranla Meclis’teki vekil sayısında yarı yarıya kayba uğrarken, yetkili organlar ve taban da şokta. UBP’de sadece yaşanan oy kaybı değil, parti genel başkanı İrsen Küçük’ün de sandıktan çıkmaması ciddi bir sıkıntı yarattı.
UBP’de yeni bir kurultay sürecine gidebileceği konuşulurken, kesin tavır için parti yetkili organlarının toplanması bekleniyor. Küçük ile birlikte, tüm kurul ve ilçe başkanlarının istifası da gündemde.

“Kavgaların yarattığı sonuç”
Havadis’e konuşan UBP eski ve yeni milletvekilleri, seçim sonuçlarını, uzun süredir UBP’de yaşanan kaotik ortama, kavgalara, kurultay sürecine ve partiden kopmalara bağladı. Beklediklerinden çok daha fazla bir gerilemenin de olduğunu ifade eden partililer, parti genel başkanı İrsen Küçük’ün yapacağı açıklama ve değerlendirme toplantısını bekliyor.

“Mesajı aldık”
UBP’de dün tam bir sessizlik hakimken, yapılan yazılı açıklamada, “mesajı aldık, değerlendireceğiz” dendi.
UBP, düzenlenen milletvekilliği genel seçiminde ortaya çıkan sonuçların kendilerini memnun etmediğini, ancak halk iradesine ve halkın bu yöndeki kararına saygı duyduğunu belirterek, seçim sonuçlarından gerekli mesajları aldığını bildirdi.
UBP, gerek seçim sonuçlarının değerlendirilmesi, gerekse partinin seçim sonrası süreçteki yol haritasını belirlemek üzere yetkili kurullarını acilen toplayacağını da kaydetti.
Seçim sonrası UBP’den yapılan ilk açıklamada, Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’ne hangi koşullarda gidildiğinin, seçim öncesi ve seçim sürecinde UBP ve ülkede neler yaşandığının kamuoyunun malumu olduğu ifade edildi.
UBP, 4 yıllık iktidar döneminde ülkenin daha güzel günlere ulaştırılması hedefinde yapılanların, tüm bu olumsuz gelişmelerin gölgesinde kaldığını savunarak, şunları kaydetti:
“28 Temmuz günü gerçekleşen erken genel seçimlerinde partimizin aldığı sonuçlar haliyle bizleri memnun etmemiştir. Ancak halk iradesini kutsal sayan partimiz, halkın bu yöndeki kararına saygı duyarken, gerekli mesajları da almıştır.
Gerek sonuçların değerlendirilmesi ve Ulusal Birlik Partisi’nin bu seçim sonrasındaki süreçteki yol haritasını belirlemek üzere yetkili kurullarını acilen toplayacaktır.
Bu toplantılar sonucu alınan kararlar ve izlenecek yol, yapılacak açıklamalarla halkımıza ve partilerimize bilahare duyurulacaktır.
Bu vesile ile seçimi kazanıp Meclis’e girmeyi hak eden tüm milletvekillerini tebrik eder, yenilenen Cumhuriyet Meclisi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hayırlı olmasını dileriz.”

 

Dürüst: İktidarda yaşananlar seçime yansıdı

UBP Güzelyurt Milletvekilliği’ne yeniden seçilen Kemal Dürüst, seçim sonuçlarını değerlendirdi ve sonuçların üzücü olduğunu belirtti.  Dürüst, UBP’de iktidar döneminde yaşananların ev atılan adımların seçime olumsuz yansıdığını söyledi. Parti içinde uzun süren sorunların ve hatırı sayılır sayıda milletvekilinin partiden ayrılmasının da parti üzerinde, moral ve motivasyon bozukluğu yarattığının altını çizdi.  Dürüst, “UBP büyük bir partidir.  Ne olursa olsun en kısa sürede ciddi bir toparlanma sürecine gireceğinden eminim.  Bize, eski arkadaşlara daha çok göreve düşecek. İlçe başkanı seçim kaybetti. Elbette üzgün. Şimdi net konuşmak doğru değil. Yetkili kurullar her şeyi  değerlendirecek.”

Amcaoğlu: Böyle bir sonuç beklemiyordum
UBP’nin eski bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da Havadis’e yaptığı açıklamada,  kurultay döneminden beridir parti içinde bir kısım sıkıntılar yaşandığını ve bunların olumsuz sonuçlarının sandığa da yansıdığını vurguladı.  Amcaoğlu, bunu inkar etmenin,  görmezden gelmenin mümkün olmadığını da belirtti.  Amcaoğlu ayrıca şunları söyledi: “Partiden kopmalar e tükenmek üzere bir partiyi de canlandırdı. Yapılan çağrılar, karmaya yönelik sandığa gitmemeye yönelik boykot çağrıları da sonuçları biraz etkiledi. Halk buna kulak verdi. Dolayısıyla böylesine bir ortamda aslında bundan çok daha farklı bir sonuç beklemek de herhalde mümkün değil. Gerçi ben bu derece, böylesine bir tablonun çıkacağını da tahmin etmedim. Özellikle de Lefkoşa ile ilgili daha farklı bir sonuç beklerdim. Maalesef bu olaylar büyük ölçüde Lefkoşa’yı etkiledi. Başkanın konumu ile ilgili ise yorum yapamam. Bu doğru olmaz. Kendisi basın toplantısı ile düşüncelerini paylaşacak. Sonuçlar halkımıza hayırlı olsun, iradeye saygı göstermek lazım.”

Çavuşoğlu: Zarar beklentimizin üzerinde
İskele’de yeniden UBP’den vekil seçilen Nazım Çavuşoğlu ise, seçim sonuçlarının ders alınması gereken tarafları olduğunu ve önümüzdeki günlerde bunların masaya yatırılacağını belirtti. Çavuşoğlu,  KKTC halkına iyi hizmet vermek için parti yetkili kurullarının çıkan sonucu değerlendireceğini de vurguladı ve “Kurultay süreci ve devamındaki gelişmelerin, partiye zarar verdiğini biliyoruz. Gördüğümüz zarar, beklentinin biraz üzerinde oldu. Değerlendireceğiz. Başkanın da görüşleri kıymetlidir. Başkanın yapacağı değerlendirmeyi bekleyeceğiz” diye konuştu.