Turunçlu’nun medyatik yüzü

47
Turunçlu’nun medyatik yüzü

 “EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİM ÇOCUKLARIM”… Gençlik ve çocukluk yıllarını çok fakir olarak geçiren Turunçlulu 91 yaşındaki Mehmet Kanlıada, yedi çocuğunu en büyük zenginliği olarak görüyor. “Allah bana ne istediysem verdi” diyen Kanlıada ayrıca rahmetli eşinden de mükemmel bir insan olarak söz ediyor

Turunçlu’da Kahveci Mehmet olarak bilinen Mehmet Kanlıada ayrıca Turunçlu’daki en medyatik isimler arasında yer alıyor. İnsan sevgisi ile dolu 91 yaşındaki Kanlıada evine gelen hiçbir misafiri geri çevirmiyor.  Ayrıca Kanlıada çok güzel kaval da çalıyor.
Havadis’e konuşan Kanlıada, “Ben bütün insanları seviyorum” diyerek kimseden iyi dualarını esirgemediğini belirtti. 

Çobanlık ve kahvecilik yaptı…
Yedi çocuk babası Kanlıada, ailesini geçindirmek için yıllarca çobanlık ve kahvecilik yaptı. Eşiyle de çobanlık yaparken tanıştığını kaydeden Kanlıada, eşi ile tanışma hikayesini şöyle anlattı:
“Eşimin babası muhtardı. Bende onun yanında çobanlık yapıyordum. Zaten eşimle de uzaktan akraba oluyordum. Bu şekilde eşimle karşılaştık. O mükemmel bir insandı. Birlikte yedi çocuk büyüktük. Ama ne yazık ki yaklaşık dört yıl önce eşim hayata gözlerini yumdu.”

Kaval çalmayı çobanlık yaparken öğrendi…
Çok güzel kaval çalan Kanlıada, kaval çalmayı çobanlık yaptığı yıllarda öğrendi. Kanlıada şu ifadeleri kullandı:
“40 yıl kahvecilik, 40 yıl çobanlık yaptım. Kaval çalma merakım çobanlıktan kalmadır. Kendi kendime kimsenin yarımı olmadan kaval çalmayı öğrendim. Şimdi de eve gelen biri olduğunda ve kaval çalmamı istediğinde çalıyorum. Bu benim en büyük hobim.”

“Çok fakirdim”
Çok fakir bir çocuk olarak dünyaya geldiğini belirten Kanlıada, “Ancak Allah bana ne istediysem verdi” dedi. İstediği gibi bir eş bulduğunu söyleyen Kanlıada şu şekilde konuştu:
“Çok fakirdim. Ancak Allah bana istediğim gibi bir eş ve çocuklar verdi. Eşim beni adam etti. Yedi çocuğum var. En büyük zenginliğim çocuklarım. Hepsiyle gurur duyuyorum. Artık ben evden çıkamadığım için çocuklarım beni görmeye geliyor.”

Kanlıada gençlere nasihatte bulundu…
Gençlere birlik, beraberlik ve huzur dileyen Kanlıada, “Gençler için sık sık dua ediyorum. Büyüklerin duası geri çevrilmez. Bende köyün dedesiyim. Onlar için dua ediyorum. Gençler birbiri ile kavga etmesin. Birbirlerine saygı duysunlar” şeklinde konuştu.