Türkiye Genç Milliler, Girne’de

21 Temmuz 2013 Pazar | 11:58
Türkiye Genç Milliler
Kıbrıs Town Houses

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımı, Dünya Şampiyonası hazırlıklarını KKTC’de sürdürüyor. 5-15 Eylül tarihlerinde Adana’da gerçekleştirilecek olan Dünya Gençler Şampiyonası için çalışmalarına devam eden Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımı şampiyona için aralıksız kamp çalışmalarına devam ediyor.

Coşkun KUTAY
 

Türkiye Genç Milliler, KKTC’de

Şampiyona hazırlıklarını sürdüren Türkiye Tekerlekli Sandalye Genç Milli Takım, kamp için Girne’ye geldi. 18 Temmuz’da kamp çalışmalarına başlayan ve 27 Temmuz’da kampı bitirecek olan Türkiye Genç Milli Takım, çalışmalarını Girne Ertuğrul Apakan Spor Salonu’nda gerçekleştiriyor.
Bir hafta boyunca KKTC’de kamp yapacak olan Milli Takımı Can Aksu, Tacettin Çıpa ve Arda Öztürk çalıştırıyor. Milli Takım teknik heyetinde KKTCELL’in menajeri ve mekanik eri Haluk Taşkınçay da görev yapıyor. Bu arada kadroda Kuzey Kıbrıs Turkcell’in de fizyoterapistliğini yapan Sibel Karaca da yer alıyor.

KKTCELL’den Ömer de kadroda

Tekerlekli Sandalye Dünya Gençler Basketbol Şampiyonası’na katılacak olan Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımı, Girne-Altınkaya Otel’de kampa girdi. 25 sporcunun bulunduğu kadroda Kuzey Kıbrıs Turkcell oyuncusu Ömer Bulduk da bulunuyor.
Genç Milli Takım Antrenörü Can Aksu, yaklaşık 100’e yaklaşan sporcu sayısını 25’e indirdiklerini ve şu andaki mevcut oyuncuların, en ideal kadroyu oluşturduğunu dile getirdi. Aksu, Havadis’in, 25 oyuncu arasında KKTC’den herhangi bir oyuncunun bulunup bulunmadığı sorusunu ise şöyle cevaplandırdı: “Şu anda KKTC’den kimse yok. Ancak Ömer Bulduk, 2014 Avrupa Şampiyonası’nda büyük bir ihtimalle Milli Takım’da yerini alacak. Ayrıca, geçen sene İngiltere’de yapılan Avrupa Şampiyonasında Havva Selvi Gün Milli Takım’da oynadı. Ancak, Dünya Şampiyonası’nda bayanlar oynayamayacağı için, bu senenin kadrosuna bu nedenle alınamadı” dedi. Ancak Can Aksu daha sonra, Ömer Bulduk’un da kamp kadrosuna davet edilmesini, diğer antrenörlerden Tacettin Çıpa ve Arda Öztürk’e söyledi. Bu suretle ileriki tarihlerde 12’ye indirilecek olan Genç Milli Takım Kamp kadrosuna, Ömer Bulduk’da dahil edildi.

“Dubai’de yapılan turnuvada birinci olduk”

Girne Ertuğrul Apakan Spor Salonu’nda cuma günü ilk antrenmanını yapan Milli Takımda Antrenör Can Aksu, idman sonrasında Havadis’e konuştu.
Can Aksu, “Dünya Şampiyonasına hazırlanmakta olan Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımımız bugüne kadar 4 hazırlık kampı yaptı. Dolayısıyla Girne’de yapılacak ve 27 Temmuz tarihine kadar sürecek olan hazırlık kampını iyi değerlendirmek istiyoruz. Ayrıca, yurt dışı hazırlıkları çerçevesinde, Mayıs ayında Dubai’de yapılan turnuvada, son Avrupa şampiyonunu yenip, turnuvayı birincilikle bitirdik” dedi. Konuşmasının devamında, Girne’de yapılacak olan çalışmalardan sonra 5 günlük tatil dönemine gireceklerini belirten Aksu, daha sonra Adana’da hazırlıklarını sürdürmeye devam edeceklerini de dile getirdi.

“İki yıldır Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyoruz”

Aksu daha sonra, Türkiye Genç Milli Takımı’nın, geçen sene İngiltere’de yapılan Avrupa Gençler Şampiyonasında, Almanya ve İsveç’in arkasından 3. olduğunu söyledi. Ve Turnuvada ilk beş sırayı alan takımın, Dünya Şampiyonası’na katılma imkânının bulunmasına rağmen elde edilen bu üçüncülüğün, takımın kendine olan güveninin yanı sıra, moral-motivasyonunun artmasına da neden olduğunu ifade etti.
Katıldıkları özel turnuva ve şampiyonalardan, Genç Milli Takım’ın önemli ölçüde “tecrübe” kazandığını söyleyen Aksu, 2010 yılından bu yana Dünya Şampiyonasına hazırlandıklarını belirtti. Aksu bu çerçevede, Kanada, İran, Venezüella ve Afrika ile ilk defa oynayacaklarını ancak, şampiyona öncesi yapılacak olan turnuva sonrasında bu takımları da tanıma fırsatını bulacaklarını, ayrıca ortaya çıkan eksikliklerin, telafisi imkânını bulacaklarını dile getirdi.

“Hedefimiz ilk üç”

Konuşmasının sonunda, Genç Milli Takım’ın turnuvada alması muhtemel derece ile ilgili görüşlerini belirten başarılı antrenör Can Aksu, “Açılış maçımız, 7 Ağustos tarihinde Venezüella ile olacak. Bu turnuvada ilk hedefimiz guruptan çıkıp, çeyrek finale avantajlı bir şekilde girmek. Asıl hedefimiz ise ilk üç ülke arasında yer alıp, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek” dedi. Aksu ayrıca kendilerine bu güzel çalışma ortamını hazırlayan Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne, Girne Amerikan Koleji’ne, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na ve KKTC Engelliler Spor Federasyonu’na ve katkı sağlayan diğer kurum kuruluşlara teşekkür etti.