Tülücü: Maddi sıkıntılar yaşıyoruz

13 Ağustos 2013 Salı | 13:05
Tülücü: Maddi sıkıntılar yaşıyoruz
Habil Tülücü
Kıbrıs Town Houses

Kırsal kesim belediyeleri ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok projesini hayata geçiremiyor. Ulukışla, Aslanköy, Paşaköy ve Kurudere köylerinin bağlı olduğu Paşaköy Belediyesi’nde ekonomik zorluklar yaşayan belediyelerden bir tanesi. Ayrıca bölgenin gelirinin hayvancılık ve tarım sektörüne bağlı olması nedeniyle de belediye vergi toplamakta da güçlük çekiyor.

Gündemde birçok proje var…
Paşaköy Belediyesi’nin hedefleri arasında bölgede bulunan ağıllardaki su sorununu çözmek ve Paşaköy’e geniş kapsamlı bir düğün salonu yapmak yer alıyor.
Belediyenin daha önce Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’yle ortaklaşa yaptığı asfaltlama, Paşakaöy’de çok amaçlı eğitim merkezi, Ulukışla ve Kurudere köylerinde drenaj çalışmaları ise tamamlanmış durumda. 

Avrupa Birliği’nden destek alamıyor…
Paşaköy Belediyesi bölgede bulunan birçok arazinin Türk malı olmaması nedeniyle bölgede Avrupa Birliği ile ortak çalışma da yapamıyor. Belediye birçok çalışmasını Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti desteği ile gerçekleştiriyor.

Tülücü: Aylık 40 bin TL kaybımız var
Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, kırsal kesim belediyelerine ödenen katkı payının yüzde 8 buçuktan ödenmesi nedeniyle aylık 40 bin TL belediyenin kaybı olduğunu söyledi. Yeni hükümetin bir an kurulup belediyelerin sorunlarına eğilmesi gerektiğini kaydeden Tülücü şu şekilde konuştu:
Bizlerin devlet katkısı 8 buçuktan 9.25’e çıkmıştı. Bunu Meclis’te yasallaştırmadılar. Şu an biz 8 buçuk alıyoruz. Bu da bizi çok sıkıntıya soktu. Bir an önce hükümetin kurulup belediyelere eğilmesinden yanayız. Umarım erken zamanda hükümet kurul ve belediyelerin sorunları da aşılır. Bir an önce hükümetin kurulması ve haklarımızın verilmesini istiyoruz. Ocak ayından beri kaybımız var. Aylık kaybımızı en az 40 bin liraya yakın. Bunların bir an giderilmesi bizim borcumuz varsa mahsuplaşma yönünde yapılmalı.

“Vergi toplayamıyoruz”
Bölgenin geçim kaynağının hayvancılık ve çiftçiliğe dayandığını vurgulayan Tülücü, hayvancının ve çiftçinin ekonomik olarak güç kaybettiğini söyledi. Tülücü bu nedenle belediyenin vergi toplayamadığına işaret etti ve şu ifadeleri kullandı:
Vergi toplamada da sıkıntı çekiyoruz. Belediyeler bayağı ekonomik zorluk çekiyor. Daha önce aydınlatma alıyorduk. Artık sadece temizlik su alıyoruz. Bu da belediyeler için yeterli olmuyor. Kırsal belediyelerin öz kaynak gelirleri olmadığı için sıkıntılıyız.

“Yeni projelerimiz var”
Projeleri gerçekleştirirken sadece Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden destek alabildiklerini kaydeden Tülücü, gündemde daha birçok proje olduğunun altını çizdi. Tülücü şu şekilde konuştu:
Asfalt projemiz vardı. Çok amaçlı toplumsal eğitim merkezimiz vardı. O bitti. Ufak tefek ayrıntılar kaldı. Bunun dışında yağmur suyu drenajı Kurudere, Ulukışla köylerinde yaptık. Yeni projelerimiz var. Bunun kaynağı da Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliği tarafından yapılıyor. Biz bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliği’ne teşekkür ediyoruz. Başka türlü biz projelerimizi hayata geçiremiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti katkıları ile yaptıklarımız oluyor. Avrupa Birliğine ne kadar proje yaptırdıysak olmuyor. Çünkü Avrupa Birliği’nin kendi standartları var. Türk malı olması gerekiyor. Biz burada Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti katkıları ile projelerimiz hayata geçiriyoruz. Birkaç projemiz daha var. Hayvansal amaçlı su projemiz var. Köyümüze çok amaçlı bir düğün salonu yapacağız. Burada bir camimiz var. Onun etrafını duvarlarla çevireceğiz. Katkımızı alırsak iyi duruma geçeceğiz. Hayvancıların da sorunları var. Onları da çözmeye çalışıyoruz. Bizim organize hayvancılık bölgemiz var. Bölgemizde hayvancılık bayağı gelişti. Dördüncü etap ağıl yeri dağıttık. Hayvanların da su sıkıntısı var. Burası ada ülkesi olması nedeniyle su sıkıntısı var. Türkiye’den gelecek suyu bekliyoruz.

“Okulumuz ve sağlık ocağımız var”
Paşaköy’de bir ilkokul ve sağlık ocağı olduğunu belirten Tülücü şu şekilde konuştu:
Pilot okul var. Paşaköy Birtlis İlkokulu. Paşaköy, Gaziköy, Turunçlu, Aslanköy, Kurudere buraya geliyor. Okullar için de şu an elimizden geleni yapıyoruz. Okulumuzun pencereleri değişiyor. Sağlık ocağımız var. Hemşiremiz geliyor. 15 günde bir doktor geliyor.

 Paşaköy’e yapılan çok amaçlı eğitim merkezi hemen hemen tamamlanmış durumda. Eğitim merkezinde müzik dersleri verilmeye başlandı

Paşaköy’de market sahibi Hakkı Özer’in tek sıkıntısı ise yurt dışında olan kızını özlemesi. Özer, market işletmeciliği yaparken kendisiyle aynı adı taşıyan torunu Hakkı ile vakit geçirmeyi de ihmal etmiyor

 

Paşaköy Belediyesi

Nüfus: 3 bin 500

Bağlı olan köyler: Ulukışla, Aslanköy, Kurudere, Paşaköy
Muhtarlıklar:  Ulukışla Muhtarlığı, Aslanköy Muhtarlığı, Kurudere Muhtarlığı, Paşaköy Muhtarlığı
Eski Belediye Başkanları: Özel Binboğa, Halil Özgentürk