Trafikte uyuşturucu denetimi yok!

43
Trafikte uyuşturucu denetimi yok!

KORKUNÇ: Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin son 5 yılın istatistiki verilerine göre, KKTC’de 2008-2012 tarihleri arasında meydana gelen 171 ölümlü kazada 200 kişi yaşamını yitirdi. 1 Ocak 2013 tarihinden 24 Ağustos 2013 tarihine kadar yaşanan 25 ölümlü kazada ise 29 kişi can verdi

AŞIRI SÜRAT: KKTC’de meydana gelen trafik kazalarının önemli kısmı “dikkatsiz sürüş” nedeni ile yaşanırken “aşırı sürat” ilk sırada yer alıyor. Kazalarda “alkollü araç kullanma”, “aşırı sürat” ve “dikkatsizlik” gibi kişiyi ölüme götürebilecek nedenlere dikkat çekilirken, sürücülerde uyuşturucu denetimi yapılmıyor

MADDE BAĞIMLILIĞI: Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, dünyada yapılan araştırmalara göre meydana gelen kazaların önemli bir kısmının uyuşturucu kullanımına bağlı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’de ve Güney Kıbrıs’ta olduğu gibi KKTC’de de trafikte uyuşturucu denetiminin de yapılmasını istedi

KKTC’de son 5 yılın trafik kazaları bilançosunda rakamlar korkunç boyutta. Her yıl onlarca kişi trafik kazası sonucu ağır yaranırken çok sayıda kişi farklı nedenlere bağlı olarak oto yolda can veriyor.
Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin istatistiki verilerine göre, KKTC’de meydana gelen kazaların önemli kısmı “dikkatsiz sürüş” nedeni ile yaşanırken “aşırı sürat” halen ilk sırada yer alıyor.
Dünyanın birçok ülkesinde yapılan araştırmaya göre, ölümlü trafik kazalarının birçoğu “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmek” nedeni ile yaşanıyor.
Güney Kıbrıs’ta resmi rakamlara göre, 1 yılda meydana gelen ölümlü kazaların yaklaşık 10 tanesi sürücünün uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmesinden yaşanıyor.
KKTC’de ise trafikte uyuşturucu denetimi yapılmadığı için kazalardan kaçının “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmek” nedeni ile yaşandığı bilinmiyor.

Derin yara
Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin verilerine göre, trafik kazalarının son 5 yıllık bilançosu KKTC’deki trafik terörünün vahametini gözler önüne seriyor.
Ülke genelinde 2008 yılında 37 ölümlü kaza meydana gelirken bu kazalarda 48 kişi yaşamını yitirdi. 2009 yılında 38 ölümlü kazada 44 kişi, 2010 yılında 37 ölümlü kazada, 42 kişi, 2011 yılında 37 kazada, 42 kişi, 2012 yılında 22 ölümlü kazada 24 kişi hayatını kaybetti.
1 Ocak 2013 tarihinden 24 Ağustos 2013 tarihine kadar traktör kazaları da dahil olmak üzere yaşanan ölümlü kaza sayısı ise 25’e yükselirken bu kazalarda 29 kişi can verdi.

Uyuşturucunun etkisi bilinmiyor
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan trafikte uyuşturucu denetimi KKTC’de halen daha uygulanmıyor.
KKTC’de meydana gelen trafik kazalarında “alkollü araç kullanma”, “aşırı sürat”, “dikkatsizlik”, “Solun sağına geçmek”, “seyir halindeyken cep telefonu kullanmak”, “seyir halinde yemek, içmek” ve “direksiyon hakimiyetini kaybetmek” gibi ciddi kazalara neden olacak çok sayıda kuralsızlık kolaylıkla tespit edilirken bu kazalardan kaçının “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmek” nedeni ile yaşandığı bilinmiyor.

Avcı: Denetim sorumluluk sahibi yapar

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, KKTC’de trafikte uyuşturucu deneti yapılması konusunda dernek olarak birçok kez ilgili makamlara yazılı talepte bulunduklarını belirtti.
KKTC’de alkollü araç kullanmak nedene ile meydana gelen trafik kazalarının geçmiş yıllara oranla oldukça düşüş gösterdiğini ifade eden Avcı, bunun sebebinin trafikte alkol denetimlerinin yapılması olduğunu söyledi.
Mehmet Avcı, ülkemizde trafikte uyuşturucu denetimi yapılmadığı için kazalardan kaçının “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmek” nedeni ile yaşandığının bilinmediğine işaret ederek trafikte uyuşturucu denetiminin yapılması ile sürücülerin uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçişinin engellenebileceğini dile getirdi.
Avcı, “Trafikte alkol denetiminin yapılması ve bu denetimlerin zaman içerisinde sıklaştırılması, sürücüleri bilinçlendirmekle birlikte sorumluluk sahibi de yaptı. Dolayısıyla alkollü araç kullanmaya bağlı trafik kazalarının sayısında büyük düşüş yaşandı. Aynı yöntem uyuşturucu konusunda da uygulanırsa, hiçbir sürücü, uyuşturucu madde tesiri altında direksiyon başına geçmeyecektir” dedi.

“Güney’de 1 yılda 10 kazanın nedeni uyuşturucu”
Mehmet Avcı, Güney Kıbrıs’ta açıklanan resmi rakamlara göre, 1 yılda 10 kazanın nedeninin “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmek” olduğunu söyledi.
Avcı, “KKTC’de her ne kadar trafikte uyuşturucu denetimi yapılmasa da uyuşturucuya bağlı ölümlü kaza sayısının “0” olması inandırıcı değildir” dedi.

“Kazazedelere uyuşturucu testi yapılmalı”
Mehmet Avcı, bir sürücünün uyuşturucu etkisi altında direksiyon başına geçip geçmediğinin anlaşılması için kişinin kan örneklerinin incelenmesi gerektiğine işaret etti.
Avcı, “Sürücüde uyuşturucu testinin, alkol testi gibi yolda polis tarafından durdurularak bir alet ile yapılamayacağı malum. Ancak, yaralı olarak hastaneye götürülen sürücülerde gereken kan tahlili yapılırsa, o kişinin kazayı diğer nedenlerden mi yoksa “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmesi” sonucu mu yaptığı anlaşılır. Dolayısıyla bana göre, yaralı olarak hastaneye götürülen kazazedelere muhakkak uyuşturucu testi de yapılmalıdır. Sonuç istenmeyen şekilde çıkarsa da o kişi hakkında  “uyuşturucu madde etkisi altında direksiyon başına geçmek” suçundan da soruşturma başlatılmalıdır” şeklinde konuştu.

“Trafikte uyuşturucu denetimi istiyoruz”
Mehmet Avcı, hastanelerde, kazazedelere uyuşturucu testinin yapıldığı bilgisinin kamuoyunun bilgisine gitmesi halinde sürücülerin, tıpkı alkollü araç kullanmaktan çekindikleri gibi uyuşturucu tesiri altında da araç kullanmaktan çekineceğine inanç belirtti.
Avcı, “Nasıl ki, kişi alkollü araç kullandığında tespitinin yapılacağını ve başının yasalarla derde gireceğini biliyor, bu sebeple de alkollüyken araç kullanmıyor. Uyuşturucu tespitinin yapılacağını bilmesiyle de uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanmayacaktır” dedi.
Mehmet Avcı, “Trafik Kazaları Önleme Derneği’nin talebi, polisin yollarda alkol testi yapar gibi uyuşturucu testi yapması değildir. Bizim talebimiz, ağır yaralanmalı, yaralanmalı ve ölümlü kazalara karışanların yapılacak tetkiklerle tespit edilmesidir. Güney Kıbrıs’ta bu uygulama yürürlüktedir. Türkiye’de de kısa süre önce trafikte uyuşturucu denetime başlanmıştır. Umuyoruz ki, KKTC’de de yakın gelecekte trafikte uyuşturucu denetimi yürürlüğe girer” diye konuştu.