TOMA’lardaki suyun içinde ne var ?

9

 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise bugün yaptığı açıklamada iddialarla ilgili şunları söyledi:
Bazı TOMA'larda renkli sular sıkılıyor. Bunlarda ilaçlı su kullanıldığını ancak kimsayal ve zararlı bir içerik yoktur. Kesin olarak ifade ediyorum ki bu suda sağlığa zararlı bir madde yoktur

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu TOMA'dan sıkılan suyun kimyasal içeriğinin şiddetli reaksiyona sebep olduğunu öne sürdü. Polisin göstericileri dağıtmak için kullandığı tazyikli suyun çok sayıda kişinin derisini yaktığı iddia ediliyor.

Polis dün geceden beri Gezi Parkı'na tekrar girmek için uğraşanları biber gazı, gaz bombası ve TOMA'lardan tazyikli su sıkarak uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu sırada sosyal medyada dolaşan ve tazyikli suya maruz kalan vatandaşların fotoğraflarında vücutlarında kabarcıklar olduğu görüldü.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu dün gece görülen vakalarla ilgili şunları söyledi:

"Alerjik reaksiyon olduğu açık, daha öncekilerden farklı olarak suyun temas ettiği yüzeylerde alerjik reaksiyon oluşuyor. Dün akşam onlarca kişi tespit ettiğimiz suya maruz kaldıklarında en az 2 saat süren bir alerjik reaksiyona maruz kaldılar yanık hissi veren ve elbiseleri çıkarmadıkları sürece süren bir etkisi var. İki saat sonra sonlanıyor. Bunu şu anda bizim tespit etmemiz mümkün değil."