Tokel: UBP en fazla 13 milletvekili çıkaracak

15

Radyo Havadis’te, dün Türkay Tokel’i ağırladık.

Yaklaşık 50 dakika süren programda, Tokel’in söylediklerini bir kenara not etmekte fayda gördüm.
Bu nedenle, programı dinleyemeyenler için, önemli gördüğüm noktaları köşeme taşıyacağım.
Türkay Tokel, 2009 seçim bildirgesinde UBP’nin çok söz verdiğini ancak bunları yerine getiremediğini söyledi.
Bu nedenle halkın da UBP’den koptuğunu anlatan Tokel’e, “Bu seçim vaatlerini yapan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu değil miydi? Şimdi birlikte hareket etmiyor musunuz?” diye sordum.
İşte cevabı:
“Derviş Bey o vaatleri verdi ve ancak bir yıl Başbakanlık yaptı. Daha sonra, herkesin oy birliği ile partinin başına İrsen Küçük geldi.
Vaatlere, hükümet bildirgesine programına sahip çıktı. ‘Ben bunu aynen kabul ediyorum’ dedi. Dolayısı ile şimdi bunların sorumluluğundan kaçması doğal değildir.
2009’da vadedilenler, maalesef UBP iktidarında yerine getirilmedi. Şimdi de seçmen, bunun hesabını sandıkta sormaya hazırlanıyor…”

Biz görevimizi yaptık
Bu cümlelerin ardından, Türkay Tokel’e, “Peki siz kendinizi bu başarısız süreçten ayrı mı görüyorsunuz? Sizin ve diğer arkadaşlarınızın bu süreçte hiç suçu yok mu?” diye sordum.
Tokel, kendilerinin 2012 yılının ortalarında başlayan, 2013’ün ilk ayında tırmanan ve Nisan 2013’te zirveye tırmanan bir tepki gösterdiklerini ısrarla vurguladı.
Zira, kendilerinin bu tepkileri “toplumsal gailelerle” dile getirdiklerinin anlatan Tokel, “Biz tepki koyarak, UBP’nin halka verdiği sözleri tutmadığını ve İrsen Küçük’ün UBP seçim bildirgesinin dışına çıktığını anlattık. Bu nedenle içimiz rahat” dedi.

UBP’liler, UBP’lilerin kapısını çalamıyor
Tokel, Güzelyurt’ta çok rahat propaganda yaptıklarının altını çizdi. “DP-UG evlere rahat giriyor, ama UBP’li adaylar, UBP’li bilinen seçmenin dahi evine alınmıyor” diyerek iddialı bir açıklama yaptı.
Tokel, kendisinin de içinde bulunduğu grubun hem UBP içinde mücadele ederek, hem de halka doğruları anlatarak, UBP’nin kötü iktidarına ortak olmadığını söyledi.

“UBP yüzde 50 eridi”
Tokel’in ortaya attığı en ciddi iddia ise, UBP’nin oy oranı ile ilgili oldu…
Radyo Havadis’in bembeyaz duvarını göstererek, “Yaz oraya, en fazla 13 milletvekili çıkaracak UBP” dedi…
Yazmadım tabii.
“Yazamam çünkü, stüdyomuz çok yeni” dedim, “Gazeteye yaz” dedi Tokel…
Cümleler aynen şöyleydi:
“İrsen Küçük ile birlikte, UBP ciddi bir erime sürecine girdi. Bu erime, yüzde 50’yi bulacak. UBP’nin halk iradesi ile kazandığı milletvekili sayısı 26’dır.
Bu seçimde, UBP oylarının ciddi oranda eridiğini göreceksiniz. UBP, en kötü zamanında 17 milletvekili çıkardı. Bu şimdi en fazla 13 olacak. Aksini kimse iddia edemez. Seçim sonrası zaten her şey netleşecek, kim haklı, kim haksız göreceğiz.”

“Tarihi bir görev yaptık, hesap da soracağız”
Tokel, önce 12 olan, ardından da 8’e düşen, tepkili milletvekillerinin bu topluma ciddi hizmet ettiğini söyledi.
Küçük hükümetinin son iki ayda, ülke kaynaklarını “talan” ettiğini söyleyen Tokel, “Düşünün bu anlayış bir yıl daha iktidarda kalsa, nasıl olacaktı?” diye sordu.

“8’ler hükümeti düşürdü, talanı engelledi”
Tokel, UBP’nin son dönemde halka ait kaynakları gelişigüzel dağıttığını da belirterek şöyle devam etti:
“Biz son günlerimizde, kamu kaynaklarının dağıtımına başlandığını zaten görüyor ve gözlemliyorduk.
Şimdi her gün yeni bir skandalla uyanıyoruz. Bunun hesabını soracağız. Bunun hesabını sormamızı engellerlerse de ben siyasetten çekileceğim.
Eğer biz bu hükümeti düşürmeseydik, şimdi daha neler yapıldığını bir hayal edin. Bunu kabul etmek mümkün mü? Bundan hesap sormamak mümkün mü?
Bize düşen, konuları tek tek yargıya taşımak. Yargının da hızlı karar verme sürecini engelleyen birtakım eksiklikler yaşadığının farkındayız. Yeni dönemde ilk işlerimizden birisi de bu olacak.”