THY, Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya bağlayabilir

15 Nisan 2013 Pazartesi | 11:01
Kıbrıs Town Houses

Geçtiğimiz cuma, Merit Otel’in ev sahipliğinde KKTC ekonomisi ve şirketlerinin Borsa İstanbul’a erişimini sağlamak için bir tür tanıtım-farkındalık konferansı yapıldı. Konferansla ilgili pek çok farklı konu başlığından bahsedebiliriz ama benim en çok dikkatimi Besim Tibuk’un ulaşım ve THY ile ilgili ortaya koyduğu bir açılım dikkatimi çekti.
    Kuzey Kıbrıs ekonomisinin büyümesi için en hayati meselelerden biri “ULAŞIM”dır. Bizim için en büyük sorun Kuzey’e insan erişimini sağlamaktır, yani ulaşımdır. İzolasyonlara rağmen hava ve deniz ulaşımını yaratıcı açılımlarla çözmemiz lazım. Özellikle hava ulaşımını. Son yıllarda bu konuda epey bir mesafe aldığımız da bir gerçektir.
    Hem özel hava yollarının Türkiye ve bağlantılı uçuşları arttı, hem de turizm için verilen tahrik edici teşviklerle 13 civarı ülkeden charter uçuşlar yapılmaya başlandı. Hem bölgenin, hem de dünyanın en büyük havayollarından biri olan THY, Kuzey Kıbrıs’a yeterince ilgi göstermiyor, ihmal ediyor.
     Eğer THY, bu işe el atmış olsa Kuzey Kıbrıs’ın hava ulaşımı sorunu ortadan kalkar. THY, bunu yapsa; Ercan, Larnaka’ya karşı da avantaj sağlar. Elbette, THY, bu işi yaparken ekonomik aklı ön tarafta tutmalıdır ama THY’nin bölgede ve dünyada uçtuğu noktalara baktığımızda bunu çok rahatlıkla yapabilir ve Kuzey Kıbrıs ekonomisini, turizmini, seçici, adrese posta ülkelere çok rahatlıkla bağlayabilir. Hele bazı aç pazarlar var ki, örneğin İran gibi çok etkili olur.
      Çünkü, turistler ve yolcular için en önemli konu, uçak değiştirmeden bavulunu almadan, indi-bindi yapmadan bir noktaya erişimdir. Kıbrıs’a gelirken, havaalanında, uçakta yarım saat beklemek eskisi gibi çok sorun değildir.
      İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, 2-3 saatlik bir uçuş mesafesinde Orta Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika… vs bölgelerine hitap eden bir hup haline gelmiştir. THY de bu hup’ın en büyük oyuncusudur, babasıdır.
    91 ülkede 204 noktaya uçan ve dünyanın en büyük 15. Hava yolu olan dev THY, bizi çok rahatlıkla, birçok  noktaya İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, diğer şehirlerden bağlayabilir. Bunun için, gerekirse Türkiye’nin KKTC’ye yaptığı yıllık yardımlardan THY’ye pay da aktarılabilir (sübvansiye-teşvik. vs). Elbette, bu diğer hava yolları içinde yapılabilir. Ki, bu piyasalar yaratıldıktan sonra karlı hale de gelir.
    Kuzey Kıbrıs’a gelme potansiyeli olacak pazarlardan yapılacak seferler, piyasa yapıcı bir şekilde oluşturulacak her düzenli tarife ile Türkiye-Kuzey Kıbrıs hattında kısa sürede çift taraflı kendi kapasitesini (akımını) yaratabilir. Bu pazarlardan seçilecek adrese posta ülkelerle Kuzey Kıbrıs’a hatlar oluşturulabilir. 
      Bu konu TC-KKTC arasında devlet politikası olarak ele alınmalı ve THY gibi geniş uçuş networküne sahip bir havayolu mutlaka bu amaçla kullanılmalıdır. Geçmişte, THY, KTHY batmasın diye Kıbrıs tarifelerini bütün tariflerinden görece yüksek tutuyordu, hatta bilet fiyatlarını her yerde düşürürken  KTHY’i korumak için bize yönelik artırıyordu. Bunları biliyoruz.
    Diyeceğim, Anavatan bize balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek istiyorsa, bu şekilde sürdürülebilir ekonomiye ve mukayeseli avantajlarımızın olduğu sektörlere yönelmemizi istiyorsa THY’yi bu işin içine mutlaka sokmalıdır.
     Bilahare, ulaşım konusunda, Türkiye, yurt içinde çok akıllı teşviklerle ve stratejilerle pazar yaratıcı açılımlar yaptı. Yaklaşık 20 noktaya, şirketler için teşvikler ve öncelikler sağlayarak, bu piyasaları harekete geçirmeye çalışıyor. Türkiye’nin bize yapacağı en etkili yardım ulaşım alanındadır, bu konuda atacağı adımlarda mutlaka bizi de bu işin parçası haline getirmelidir.
     Kuzey’e gelmek için uçağa binen her yabancı bizim için çok büyük bir ekonomik sinerjinin başlangıcıdır. Ne kadar çok insanı Kuzey’e getirmek için uçağa bindirirsek, o kadar çok gelişiriz.