Telefonla konuşmak için ağaca çıkıyorlar

0
26

Tikence köyünün büyük bölümünde GSM hatları çekmediği için vatandaşlar ilginç yöntemlere başvuruyor. Sevdiklerine telefonla ulaşmak isteyen vatandaşlardan bazıları, köyden 300 metre yükseklikteki kayalıklara tırmanarak bazıları ise ağaçlara çıkarak cep telefonuyla konuşuyor.Köy sakinlerinden Yakup Çelik, AA muhabirine, evlerinde cep telefonunun çekmediğini ve görüşme yapmak için yüksek yerlere çıktıklarını söyledi. Köylerinin yaklaşık 20 kilometrelik mesafede verici olduğunu ancak evlerinin kuytu bir alanda bulunduğunu anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Verici bize uzak bir yerde. Vericiden faydalanıp da cep telefonundan irtibat kuramıyoruz. Bundan dolayı yetkililerden yardım istiyoruz. Eğer bu durum çözülmezse mecburen telefonlarımızı kapattıracağız. Çünkü başka çaremiz yok. Ev telefonu olan kişiler oradan irtibat kurabiliyor. Bunun dışında iletişim zor oluyor. Sorun devam ettiği takdirde sadece ev telefonumdan yararlanabileceğim. Dışarıda olduğum vakitlerde de acil bir durum varsa cep telefonunu kullanamıyorum.

Önemli bir şey olsa akrabalarımızla, dostlarımızla görüşmek için eve gitmek zorundayız. Dışarıda veya bahçede çalışırken iletişim kuramıyoruz. Birimizin başına bir durum gelse telefonla yardım isteyemeyeceğiz. Vatandaş olarak cep telefonu ile konuşmak bizim de hakkımız."

"KAYALIKLARA VE YÜKSEK YERLERE ÇIKMAKTAN BIKTIK"

Köyde yaşayan Ali Adıgüzel ise ev telefonlarının dışında arama yapamadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Sadece ev telefonu ile konuşabiliyoruz. Bu çağda cep telefonunun çekmediği yer varsa bir ayıptır. Cep telefonlarının çekimi konusunda reklamlar yapılıyor. Bu reklamlar sanırım burayı kapsamıyor. Başka yerlere üç, dört tane verici konulduğu halde buraya yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki bir dağa konuluyor. Açıkçası cep telefonundan faydalanamıyoruz, kayalıklara ve yüksek yerlere çıkmaktan bıktık."

Köy sakinlerinden Yılmaz Çelik de sadece cep telefonu ile konuşmak için ağaca ya da evlerinden yaklaşık 300 metre yükseklikteki kayalığa çıktıklarını kaydetti.