Teknokrat Kabineye Destek

0
35
Teknokrat Kabineye Destek

UMUT OLDU… Sibel Siber hükümetinin aldığı kararlar ve geçmiş hükümet dönemine ait usulsüz kararların bir bir su yüzüne çıkarılarak iptaline gidilmesi kamuoyundan büyük destek gördü. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri de yıllardan sonra ilk kez bir hükümetin halkta umuda yol açtığı görüşünde

Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin düşürülmesinin ardından, erken genel seçime kadar oluşan teknokrat kabine hem umut oldu hem de “Bu ülkeye siyasetten uzak bakanlar lazım” görüşünü güçlendirdi.
Sibel Siber hükümetinin aldığı kararlar ve geçmiş hükümet dönemine ait usulsüz kararları bir bir su yüzüne çıkarılarak iptaline gidilmesi kamuoyundan büyük destek gördü. Sendikalar ve sivil toplum örgütleri de yıllardan sonra ilk kez bir hükümetin halkta umuda yol açtığına dikkat çekerek, yeni oluşacak hükümetin, aynı adımları atmaya deva etmesini istedi.

Ticaret Odası beğenmedi
Ticaret Odası, Siber hükümetine tepki veren ilk sivil toplum örgütü oldu. KTTO Başkanı Günay Çerkez, halkta doğan umuda işaret etti ancak halkın isteklerinin göz ardı edildiğini savundu. Çerkez, hükümetin sadece küçük grupların dikkatini çekmeye çalıştığını ifade etti.

Bengihan: Siber hükümeti kim gelirse aynı olmayacağını gösterdi
KAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, geçici teknokrat hükümetten çok büyük yasal düzenleme veya geleceğe yönelik kararlar beklemenin haksızlık olduğunu kaydetti. Bengihan, mevcut hükümetin görevinin seçim gününe kadar ülkeyi en iyi şekilde temsil etmek ve bundan önceki hükümetin yapmış olduğu yasa dışılıkları deşifre etmek olduğunu belirtti. Bengihan, 28 Temmuz’dan sonra oluşacak hükümetin yanlış yapmasını engelleyecek emniyet tedbirlerine yönelik tüzüklerin ortaya konulmasının, topluma kısa sürede bile olsa sürece yönelik umut verdiğini vurguladı. UBP döneminde Bakanlar Kurulu’ndan kara haberler çıkarken şimdi yeni hükümetle birlikte yeniden bir güven ortamı sağlandığına işaret eden Bengihan, şöyle konuştu: “28 Temmuz’dan sonra bu hükümetin kısa sürede yaptıkları ve doğru adımlarının devamının gelmesini bekliyoruz.  Teknokrat u ülke için çok daha faydalı bir hükümet. Daha özgür hareket ediyorlar. Siyasi beklentileri tok. Parti rozetleri yok ve çıkar sağlayacakları gruplar da yok. Bence çok başarılı bir hükümet var şu anda ve bunun bir örnek olması gerekir. Güven tazelendi. Bu olumlu hava eminin sandığa gitmeyecek olan boykotçuları da etkileyecektir. Bu hükümet kim gelirse gelsin aynı olmadığının da bir göstergesidir.”

Dilek: Takdir ediyoruz, yeni hükümet de böyle devam etmeli
Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de, geçici teknokrat hükümetin yaptıklarıyla toplumda olumlu bir hava yarattığını ancak siyasi boşluktan dolayı ve seçimler nedeniyle hükümete cevap verecek siyasi bulunmadığını kaydetti. Dilek, hükümetin icraatlarını olumlu bulduklarını ve takdir ettiklerini dile getirirken, halkın icraatları benimsediğini dile getirdi. Dilek, ayrıca şunları belirtti: “Halk bunu bekliyordu. Güzel şeyler yapılıyor. Ülkenin idaresini, sistemini yaratacak seçimler yapılacak, önemli olan seçimlerden sonra, yine bu tip insanların seçilmesi ve halkın, beklentisine, çıkarlarına sahip çıkılmasıdır. Yolsuzluk, usulsüzlük hangi dönemde varsa tespit edilip, hukuka sürüklenmesini istiyoruz. Önlem almazlarsa günün sonunda herkes bedel ödüyor. Sonra yola dökülmek zorunda kalıyoruz. Ülkeyi daha güzel ve iyiye taşıyacak olan böyle teknokrat hükümetlerse neden olmasın. Önemli olan işini bilen ve oturduğu koltuğun hakkını veren bakanların olmasıdır.”

Felek: Teknokrat hükümet nefes aldırdı
Dev-İŞ Genel Sekreteri Hasan Felek, “Dört yıllık UBP kabusundan kurtulan halkın yüzü güldü ve teknokrat hükümetle bir nefes aldı” dedi ve eski hükümetin dört yılık icraatlarıyla,  çalışana, esnafa, üreticiye, köylüye hayatı zindan ettiğini söyledi. Felek, UBP Hükümeti’ni tüm kararlarını alırken, TC Hükümetlerinin talimatları doğrultusunda hareket ettiğini kaydederek, bunun yanında ulusal varlıkların da TC sermayesine peşkeş çekildiğini anımsattı. UBP Hükümeti dönemindeki partizanca istihdamlar, arsa dağıtmalar ve kredilere dikkat çeken Felek, “Bu nedenle halk kurtulmuştur diyorum. Tüm bu kötü ortam içinde bu teknokrat hükümet adımları, bir nefes oldu. Bu hükümetin üç haftada aldığı Bakanlar Kurulu kararları ile kamu vicdanını rahatsız eden birçok konuda doğru kararlar aldılar. Biz çalışanlar açsından da hükümetin aldığı kararlar ve icraatları sempatiktir. Arzumuz UBP’nin tüm yolsuzluklarına karşın, gelecek olanların da bu hükümetin olumlu adımlarını atmalarıdır. 28 Temmuz’dan sonra da UBP’nin dışında oluşacak bir hükümette, özellikle özelleştirmeler konusunda yapılan partizanca yolsuzluklar konusunda ciddi adımlar atılmalı.”

Çıralı: Bu ülkeye teknokrat hükümet şart
Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ise, Ticaret Odası’nın aksine geçici Siber hükümetine tam destek verdi. Çıralı, geçici seçim hükümetinin başlıca görevinin ülkeyi demokratik ve şeffaf bir ortamda seçime götürmek olduğunu vurguladı. Çıralı,  Siber hükümetinin de bunu başarıyla yaptığını, kısa sürede yapılması mümkün olabilecek bazı konularda icraat yapıldığını söyledi. Seçim yasaklarını ve Meclis’in kapalı olduğunu da hatırlatan Çıralı, bu hükümetten fazlasını beklemenin yanlış olacağını dile getirdi.  Çıralı, “Bu hükümetin geçmişe dönük yapılan icraatları, usulsüzlükleri, yasaya aykırı işleri iptal etmesi de çok doğaldır. Normal hükümet dönemlerinde seçim zamanları popülist politikalar uygulanırken, oy kaygısıyla hatalar yapılır. Geçtiğimiz hükümetin de bunun örneği olduğu ortada.  Bu nedenle seçim sonrası da siyasetten uzak, kişilerin bakanlık görevinde olmasını istiyoruz. Teknokrat bir kabine bu ülkenin hayrınadır” ifadelerini kullandı. 

Naimoğulları: Teknokrat kabineye KKTC müsaade etmez
Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise daha olumsuz bir tablo çizerek, geçici hükümetten çok daha fazla icraat beklediklerini söyledi. Naimoğulları, ilk günlerde daha girişken olan Siber hükümetinin daha durgun davrandığını savundu ve Hayvancılar Birliği olarak ülkede bundan önce üretim sektörü için alınmayan bazı kararların alınmasını beklediklerini söyledi.  Naimoğulları, sözlerine şöyle devam etti: “Tarım Bakanı ve Başbakan’a isteklerimizi bildirdim. Özellikle ithal ürünlerine fon konulmasıyla ilgili hiçbir girişim yok. Bu hükümet de tüccardan korkuyor. Çok daha cesur olmalarını beklerdik. İler ki günlerde yeni hükümet oluşana kadar geçecek süreçte Bakanlar Kurulu’nun daha da sık toplanıp kararlar üretmesini bekliyoruz.  En büyük yanlışları Meclis’in kapatılmasıydı. Hayvancını artık bekleyecek zamanı ve sabrı kalmadı. Biz bu hükümete tam desteğiz ama biz de destek bekliyoruz.  Siyasete uzak bakanlar doğru bir karardır belki ancak geçmiş dönemlerde bu denendi, başarısız oldular. Böyle bir çatı kurulmuş olması, oy galesi olmadan görev alması bakanların ve karar üretmesi doğrudur ancak KKTC buna müsait değil. Halkın da bunu istemesi gerekir. Bununla ilgili bir kamuoyu yoklaması lazım.”