Tek amacım Lefkoşa kurtulsun

11 Mart 2013 Pazartesi | 09:54
Tek amacım Lefkoşa kurtulsun
Kıbrıs Town Houses

Gizem ÖZGEÇ
BELEDİYEYİ BATAKLIKTAN ÇIKARACAĞIZ…
CTP-BG’nin Lefkoşa Belediyesi başkanı adayı Kadri Fellahoğlu, 8 Nisan’da görevi devralacağından emin… Fellahoğlu, on dört aylık bir süre de olsa, yapılan hataları düzeltmek için yola çıktıklarını söyledi ve “Riskse risk, radikal önlemse radikal önlem, on dört aysa on dört ay… Lefkoşa ve belediye kurtulsun, ben siyasetin dışında kalmaya hazırım. Belediyeyi bataklıktan çıkaracağız” dedi

 YAPILANLARDA PAYIMIZ OLSAYDI ADAY ÇIKMAZDIM… CTP’li meclis üyelerinin belediyeyi ve Lefkoşa’yı zarara uğratacak hiçbir karara imza atmadıklarını kaydeden Fellahoğlu, “Belediyeyi DP -UBP ittifakı batırmıştır. Halktan büyük bir özür dileyip, aday bile göstermemeleri gerekirdi. Benim partim zararın yüzde onunu yapsaydı aday çıkmazdım,  çıkmaması için de elimden geleni yapardım” diye konuştu

Cumhuriyetçi Tük Partisi, Lefkoşa Belediyesi Başkanlığı seçimi için yoğun bir tempoyla çalışırken, başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Kadri Fellahoğlu, “Yeter ki Lefkoşa kurtulsun, gerekirse ben siyasetin dışında da kalırım” dedi.  Lefkoşa halkının daha güvenilir bir belediyeye ve daha güzel bir Lefkoşa’ya kavuşması için yeni bir yapı yaratacaklarını söyleyen Fellahoğlu, “Halk da bizim bu çabamızı ve yaptıklarımızı görecek. Eğer görmezse de önemli değil. Siyasi makamlar bizim için araçtır bir amaç değil… Lefkoşalının ve belediyenin geleceği için elimizden gelen ne varsa yapacağız ve bu belediyeyi bataklıktan çıkaracağız. Riskse, risk. Radikal tedbirse, radikal tedbir” şeklinde konuştu.
Fellahoğlu, geçtiğimiz akşam, Havadis yazarları ve yöneticileri ile Merit Lefkoşa’da bir araya geldi.

Hiçbir usulsüz kararda CTP’li üyelerin imzası yok 
Esas riskin belediyeyi batıranlar için olması gerektiğini vurgulayan Fellahoğlu,  CTP’li meclis üyelerinin belediyeyi ve Lefkoşa’yı zarara uğratacak hiçbir karara imza atmadıklarını kaydetti. Fellahoğlu, CTP’li Belediye meclis üyelerinin başarılı oldukları için bu seçimde de aday olduklarını belirterek, “Meclis üyelerimizin hiçbirinin yasa dışı kararların altında imzası yoktur. Olsaydı zaten, aday çıkarmazdık. Sayıştaylık, UBP’li meclis üyeleri ile ilgili soruşturma başlatırken, CTP’li üyelerle ilgili böyle bir girişim yapmamıştır”  ifadelerini kullandı.

“Bu yola baş koydum”
“Ben bu yola baş koydum ve bu işi başaracağım. Ya başaracağım, ya başaracağım… Başka bir olasılık ve alternatif yok” diye konuşan Fellahoğlu, nasıl bir belediye devralacaklarını çok iyi bildiklerini vurguladı. “Gül bahçesine değil bir bataklığın içine giriyoruz” da diyen Fellahoğlu, seçime kadrolarıyla ve örgütleri ile birlikte güçlü bir şekilde hazırlandıklarını belirterek, çok farklı çevrelerden, çok güçlü ve inandırıcı destekler aldıklarını söyledi. Fellahoğlu, 8 Nisan’da LTB Başkanı olacağına inandığını da dile getirdi.

“Belediyeyi uyum içinde batırdılar”
Fellahoğlu, LTB’nin şu anki yapıya göre 2.7 milyon TL açık bıraktığını dile getirerek, belediye gelirlerinin yüzde 60’ının personel giderlerine harcandığını bu rakamın yüzde 25 olması gerektiğini kaydetti. Devlet katkısının şu an borçlara gittiğini ifade eden Fellahoğlu, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, “seçilecek belediye başkanının hükümetle uyum içinde çalışması gerektiği” yönündeki açıklamasına da değinerek şöyle konuştu: “UBP hükümeti ve belediye uyum içindeydiler de ne yaptılar?. Batırmak da bir uyumdur.  El birliğiyle belediyeyi batırdılar, bu işi başaramadılar. Lefkoşa’ya, Lefkoşalılara ve belediyeye büyük kötülükler yapıldı. Bundan daha büyük zarar yapılamaz.”

Personel kazanacak ancak fedakarlık edecek

LTB’nin mali borç ağırlığı, yükü aşırı personel yükü,  gelir gider dengesizliğine işaret eden Fellahoğlu,  bu yapının sürdürülemeyeceğini kaydetti. Göreve gelmesi halinde, bu yapıyı ortadan kaldıracağını ifade eden Fellahoğlu, LTB’de bugün 24 milyon TL bir açığı olduğunu, belediyeye çok plansız ve programsız aşırı istihdamlar yapıldığını dile getirdi. Bunca istihdama rağmen hizmet alımlarına da dikkat çeken Fellahoğlu, “Bunun hiçbir mantığı yoktur.  Bugün Limasol’un 150 bin nüfusu ve 350 belediye çalışanı var. Mağusa Belediyesi’nin 1994 yılında 371 olan çalışan sayısı bugün 286’dır” dedi.
Fellahoğlu, personelle ilgili alınacak önlemlerle ilgili olarak ise şunları söyledi:
“İşe gelmeyenler, yasalara göre çalışmaması gerekenler ve emekli olacak olanların dışında kimseyi durdurma düşüncemiz yok. Ama herkes çalışacak. Mesaisini LTB ile harcayacak. Sendikayla da bütün gerçekleri net şekilde göreceğiz. Belediyenin tüm gerçeklerini paylaşacağız. Belediyenin içine düşürüldüğü durumu herkes görecek. Maaşlar ödenecek, 40 milyon TL Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı paraları yatacak. Bu belediyenin yüksek faiz altında olan borçları kapanacak diyeceğiz ve siz ne fedakarlık yapacaksınız diye soracağız.”

Yeni bir borç yapısı kaçınılmaz
Fellahoğlu 4,2 milyon TL açığın, hizmet alımlarından kaynaklandığını ve buna kesinlikle son verileceğini söyledi. Göreve gelmesi halinde tüm hizmetlerin personelle götürüleceğini belirtti ve tahsisat oranının ise yüzde 25 olduğuna işaret etti. Fellahoğlu, buna rağmen günde 130 bin TL elde edildiğine de vurgu yaparak, şunları kaydetti:
“Tahsilat parası biz göreve geldikten sonra rahatlıkla yüzde 50-60’lara çıkacak. Nisan ayında 5 milyon TL civarında emlak vergisi toplanacak. Lefkoşa en fazla gelir potansiyeline sahip belediyedir. Ruhsatsız ve izinsiz inşaatlara el atılacak. Akıllı su sayacı olayı şu anda ağır aksak işliyor, bunu teşviklendireceğiz. Peşin ödeme sistemi de bununla birlikte gelecek. Tahsilat da artarsa, bütçeye artı değer sağlanacak. Reklam panolarının ihalesi 30 bin TL’ye verilerek, peşkeş çekildi. Yılda 3 milyon TL’den bahsediliyor. Buna el atacağız. Hurda satışlarından 1,8 milyon TL gelir düşünülebilir. Sonuçta 24 milyon TL açık, 2 milyon TL’ye kadar düşebilir. Ancak bunlar zaman alacak. Biz göreve geldiğimiz zaman, önümüzde üç maaş,  40 milyon TL İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta borcu bulacağız.  Biz tedbir alacağız ama bunu yaparken de Ziraat Bankası’ndan borç olayına bakacağız. 89 milyon TL’lik rakam meclis üyeleri tarafından onaylandı. Bu konuyu ciddiyetle ele alacağız. Lefkoşa Belediyesi’nde yeni bir borç yapılanması kaçınılmaz. Ziraat Bankası ile öngörülen borç yapılanması önemlidir. Bu olmazsa şu an borcu oluna kuruluşlarla yeni bir borç yapılanması gündeme gelebilir.”

CTP’nin yapılanlarda yüzde 10 payı olsaydı aday çıkmazdım
Fellahoğlu, göreve gelmeleri halinde, tek kuruşun dahi hesabını yapacaklarını, halkın ve belediyenin çıkarlarını önde tutacaklarını vurguladı. “Paraları, kişilere, derneklere ve kurumlara harcamayacağız” da diyen Fellahoğlu,  güven veren bir başkan ve yönetim koruyan bir anlayış gelirse sendikanın da kendileriyle uzlaşmaya hazır olduğunu belirtti. Çalışanların kendi geleceği ve Lefkoşa için fedakarlık yapacağına inandığının altını çizen Fellahoğlu, “Çalışanların kazancı büyük olacak. Bu bataklığı iyi bilen çalışanlardır. Meseleye böyle bakıyoruz. Herkesin de böyle bakmasını istiyoruz. Bu belediyeyi ben batırmadım,  partim de batırmadı. Batıranlar, bugün aday gösterip oy istiyorlar. Belediyeyi DP -UBP ittifakı batırmıştır. Halktan büyük bir özür dileyip, aday bile göstermemeleri gerekirdi. Benim partim zararın yüzde onunu yapsaydı aday çıkmazdım,  çıkmaması için de elimden geleni yapardım. Biz bu yanlışları düzeltmek için oraya gidiyoruz. On dört aysa, on dört ay” diye konuştu.
Buluşmada, Havadis Gazetesi Genel Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni Başaran Düzgün ise Kadri Fellahoğlu’na seçimlerde başarılar dileyerek, Havadis’in tüm adaylara eşit mesafede durduğunu, seslerinin duyurulması konusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Düzgün, “Ben aşık olduğum Lefkoşamı, toplum başkentini kaybetti. Önemli olan Lefkoşa’nın kurtulması” dedi.