Tecavüz hükümlüsüne affı geri aldı

8
Tecavüz hükümlüsüne affı geri aldı

64 yaşındaki İspanya vatandaşı Daniel Fino Galván, 2011 yılında mahkûm olmuştu. Daniel Fino Galván’ın yaşları 4 ile 15 arasında değişen 11 çocuğa tecavüz etmekten hüküm giymişti.

Fas’ın resmi haber ajansı MAP, „Kral 6. Muhammed’in olayın vehameti ve kurbanlara saygısından ötürü affı geri almaya karar verdiğini” duyurdu. Tecavüz hükümlüsü Daniel Fino Galván‘ın ülkeden ayrıldığı bildirilirken, hükümlünün tekrar yakalanması için Fas ve İspanya adalet bakanlıklarının temas halinde oldukları kaydedildi.

POLİS GÖSTERİLERE MÜDAHALE ETTİ

Fas Kralı 6. Muhammed’in tahta çıkışının 14. yılı dolayısıyla affettiği bin 44 kişi arasında tecavüz hükümlüsü Daniel Fino Galván da yer almış, karar Fas’ta infiale yol açmıştı. Başta başkent Rabat olmak üzere birçok yerleşim yerinde karar protesto edilmişti. Rabat’taki parlamento binası önünde Cuma günü düzenlenen protesto gösterisine polis müdahale etmiş, 10’dan fazla kişi yaralanmıştı.

Fas Adalet ve Hürriyetler Bakanı Mustafa er-Ramid tepkiye neden olan olaya ilişkin herhangi bir tasarrufunun olmadığını belirterek, listenin krallık tarafından hazırlanıp gönderildiğini kaydetmişti.

Kralın af kararı İspanya’da da yankı bulmuş, İspanya Dışişleri Bakanlığı af listesinin Faslı yetkililer tarafından hazırlandığını açıklamıştı. Ana muhalefetteki Sosyalist Parti, hükümeti konuyla ilgili ayrıntıları kamuoyuna açıklamaya davet etmişti.

Kral 6. Muhammed, babası Kral 2. Hasan'ın ölümünden sonra 30 Temmuz 1999 yılında tahta çıkmıştı. KAYNAK: DW TÜRKÇE