En Üst

29 Nisan 2017

TDP Milletvekili Çeler’den trafik önerisi

TDP Milletvekili Çeler’den trafik önerisi
Haber İçi Üst

TDP Milletvekili Zeki Çeler, trafikle ilgili yapılması gereken çok daha ciddi çalışmalar olduğunu vurguladı. İngiltere’de yakın zamanda yürürlüğe giren, sürüş esnasında cep telefonu kullanan araç sürücülerinin ehliyetine el konulması yasasının ülkemizde de uygulanması gerektiği önerisinde bulundu.

İşte Çeler’in önerisi:

Belediyeler değişiklik ve trafik suçlarının cezasız halli (paralel yasalar) yasalarının önce meclis alt komite ve az önce genel kuruldan oybirliğiyle geçmesinin ardından Sn Cumhurbaşkanında onayını alırsa trafik park cezaları asgari ücretin %10 ‘undan (202tl den 101tl ye) %5 ‘ine çekilecek. Yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. (Geriye dönük herhangi bir af değildir!)
Bu yasanın amacı ve gerekçesi özellikle büyük şehirlerde yeterli park alanlarının olmayışına karşın park cezalarının yüksek oluşu ve ödeyemeyen vatandaşlarımızın yargı önüne gitmesi ve mahkemelerimizin bu tür basit konularla gündeminin meşgul edilmesini önlemekti.
Pek tabiki öncelikle belediyelerin park sorununu, geçmişten gelip varolan altyapı sorunlarına rağmen yapılabilecek en iyi ve hızlı düzenlemelerle çözmesi;
Vatandaşlarımızında park kültürünü içselleştirerek, bencilce davranmadan, “5dk dan birşey olmaz” ” o parketti benda ederim” mantığından uzaklaşıp birkaç adım da fazladan atmak sureti ile hem spor yapma, hemde kalori yakma adına alternatif park alanlarını kullanmaları en doğru çözüm olacaktır.
Trafikle ilgili yapılması gereken çoook daha ciddi çalışmalar ve çıkarılması gereken yasalar vardır, bunun içinde çalışmalarımız ilgili ve bilirkişi dostlarımızla sürdürülmektedir.
Örneğin yakın zamanda İngilterede geçen cep telefonlarının sürüş esnasında kullanılması durumunda ehliyetine el konulacak yasanın ülkemizde de uygulanması sanırım bunların en kaçınılmaz olacak olanlarındandır.
Yukarda belirttiğim yasa önerisinin hasıl olmasında başta birlikte hazırladığımız LTB Başkanı Mehmet Harmancı arkadaşım, meclis hukukçusu Nazen Şansal, ve Meclis Hukuk, Siyasi işler ve Dışilişkiler komitesi ile genel kurulda oybirliği veren tüm vekil arkadaşlarıma teşekkür eder yasanın hayırlı olmasını dilerim.

sosyal medya Çeler

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Haber İçi Alt
Powered by Maç Sonuçları & Canlı Skor Mobil

Skull King