TDP kurultaya doğru

162
TDP kurultaya doğru

PM’DE TAŞLAR DÖKÜLECEK: TDP Parti Meclisi, gelecek hafta salı günü toplanacak. Gündemde kurultay, parti organlarının yenilenmesi ve genel başkan Mehmet Çakıcı’nın istifası var. 20 Ağustos’ta yapılacak toplantıda TDP’de “değişim” için ilk adım atılacak
ÖZYİĞİT: ÇOK ADAYLI KURULTAYA KARŞIYIM: TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, PM toplantısında bazı konuların netlik kazanacağını söyledi ve Çakıcı’nın istifasından çok, kurultaya endekslendiklerini vurguladı. Özyiğit, parti başkanlığına adaylığı için nabız yokladığını da belirtti ve “Çok parçalı bir kurultaya gidilmesi yanlısı değilim” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri sonrasında, yol ayrımına gidiyor. Seçim sonuçlarının ardından “başarısızlık” sancısı yaşayan TDP, kurultay tarihini belirlemek ve parti örgütlerini yenilemek için 20 Ağustos Salı günü toplanacak. Parti yönetiminin, kurultay tarihi öne alınarak yenilenmesi gündemde. Parti içinde şimdi başkanın kim olabileceği tartışılıyor Şimdi seçim sonrası “istifa sözü” veren, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın hareketi bekleniyor.
TDP içerisinde, genel sekreter Cemal Özyiğit, başkanlık adaylığı için nabız yoklamaya başladı. Mehmet Çakıcı’ya muhalif grubun başkan adayı olarak ise Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndaki başarısı ile öne çıkan Mehmet Harmancı konuşuluyor.

Harmancı, Özyiğit, Hüdaoğlu
TDP’de eğer Mehmet Çakıcı istifa ederse, başkanlık için i isim öne çıkıyor. Biri şu anda genel sekreter olan Cemal Özyiğit, biri de TDP’nin kabineye Turizm Bakanı olarak yerleştirdiği genç isim Mehmet Harmancı. Cemal Özyiğit, “Genel başkan olmamı isteyen arkadaşlar var ancak bunu netleştirmek için erken. Önce bir nabız yoklaması gerekir” derken, başkanlığa sıcak olduğunun mesajını verdi. Mehmet Harmancı ise, daha önce yaptığı açıklamalarda öncelikli noktanın partinin tümden yeniden organizasyonu olduğunu vurgularken, “TDP’yi çağdaşlaştıracak, ileriye taşıyacak her türlü hareketin her noktasında var olurum” demişti. TDP’den belediye başkanı adayı olarak çıkan ancak genel seçimlerde adaylığı son anda çekilen Dr. Suphi Hüdaoğlu da başkan adayları arasında geçen isimlerden. Hüdaoğlu da genel başkan aday olması yönünde öneriler geldiğini ancak ortak paydada buluşmanın daha önemli olduğunu vurguladı.

Özyiğit: Önceliğimiz kurultay
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Havadis’e yaptığı açıklamada, Merkez Yönetim Kurulu’nun önceki akşam bir toplantı yaptığını ve seçim sonuçlarını değerlendirdiğini kaydetti. Özyiğit, PM’nin ise 20 Ağustos Salı akşamı toplanacağını ve kurultay tarihine karar vereceğini söyledi. Özyiğit, çok gecikmeden kurultaya gidileceğini dile getirdi. Özyiğit, salı günü bazı konuların netlik kazanacağını söyledi ve kesinleşecek kurultay tarihi yanında, örgüt kongre tarihlerin de belirleneceğini dile getirdi. Özyiğit, Çakıcı’nın istifasından çok, kurultaya endekslendiklerini de vurguladı ve “Çakıcı’nın henüz net bir açıklaması yok. Toplantıda bu konuda değerlendirilecek” dedi.

“Adaylık için nabız yokluyorum”
Özyiğit, adaylık için yeşil ışık yaktığını, şu anda nabız yokladığını ancak “kesin adayım” demesinin doğru olmadığını söyledi. Özyiğit, önce kurultaya nasıl gidileceğinin şekillenmesini gerektiğini kaydetti ve şöyle konuştu: “İsimler önce kimlerdir bir belli olsun. Daha geniş nabız yoklanacaktır. Parti tabanında da adaylığım istek görüyorsa, yeşil ışığım var. Başkan aday olup olmayacağım bu nedenle net değil. Ben çok parçalı bir kurultaya gidilmesi yanlısı değilim. Daha net, berrak bir kurultay olmalı. Tek aday değilse bile en azından en genel birlikteliğin sağlanacağı bir kurultay olmasını istiyorum.”

Angolemli: Kurultay kaçınılmaz… Çakıcı’nın sözü var
TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, parti başkanı Mehmet Çakıcı’nın istifa sözünü hatırlatarak, “Bütün dünyada bir parti düşündüğü başarıyı elde edemediğinde, genellikle yönetim istifa eder. Çakıcı’nın da istifası yönünde halkın beklentisi var. Herhalde Salı akşamı, toplanacak parti meclisinde, bütün bunlar gündeme alınacak” dedi. Angolemli, Çakıcı istifa edecekse açık şekilde düşüncelerini de paylaşacağını belirtti ve şöyle dedi: “Kendisi istifa edecekse, 45 gün içinde kurultaya gidilir, tüzük gereği. PM, istifa olmazsa kendisi de bir karar alabilir. Ama kurultay kaçınılmaz.”

“Başkanlık düşüncem yok… Gençler gelmeli”
Angolemli, kendisinin başkanlık için bir çabası olmadığını, ama olayları da yakından izlediğini dile getirdi. Başkanlık için düşüncesi olmadığını da vurgulayan Angolemli, “Bana göre artık partiye yeni yüzler gerekir. O konuda çalışmalarda bulunurum” dedi.

Hüdaoğlu: Ortak bir adayda buluşmak lazım
Dr. Suphi Hüdaoğlu da, TDP’nin tepeden tırnağa kadar yeniden yapılanması gerektiğini söyledi ve parti organlarının daha kurumsallaşması gerektiğinin altını çizdi. Hüdaoğlu, adaylık konusunda ise şunları ifade etti: “Önemli olan ortak adayda buluşulması. Aday olmam için parti içinde ve kamuoyundan gelen öneriler var. Ancak değişim gerekiyor. Bunu yapacak bir adayın olmasında fayda var. TDP’nin içinde özellikle eskiden beri hizmet eden değerli insanlar var. Ayrıca gelecek vaat eden birçok genç var. O iki grubu bir araya getirerek yeni bir yapılanma şart.”