Tatil Niyetine!

0
40
Tatil Niyetine!

HEM TATİL HEM TİCARET… Yılın 3 ayını kurdukları çadırlarda geçiren aileler bir yandan karpuz satışı diğer yandan da tatil yapıyor. Çadırlarda kalan kadınlar çocuklara bakıp yemekler hazırlarken, erkeler ise karpuz satışı için civar köyleri dolaşıyor

Ceren ÖZBİL- Ertuğrul SENOVA
Genellikle, Güzelyurt bölgesinden gelerek Yıldırım, Akova ve Akova-İskele arasındaki yol kenarlarında bulunan tarlalara çadır kuran aileler yaz aylarını bu çadırlarda geçiriyor.
Tencere, tava, yatak, yorgan gibi ihtiyaçları ile birlikte bu bölgelere gelen aileler, hem tatil hem de karpuz satışı yapıyor. Çadırlarda kalan kadınlar çocuklara bakıp yemekler hazırlarken, erkeler ise karpuz satışı için civar köyleri dolaşıyor.

Köylüler de alıştı
Civar köylerde yaşayan vatandaşlar için de yaz aylarında bölgelerine gelerek çadır kurup, karpuz satışı yapan aileler aranan bir hal aldı. Etrafa rahatsızlık vermeden kurulan çadırlardan ve sürdürülen çadır hayatından bölge halkı da şikayet etmiyor.

“Aleyhimize çok haber yapıldı”
Havadis’e konuşan Yıldırım, Akova ve Akova-İskele arasındaki yol kenarlarında bulunan tarlalara çadır kuran ve karpuz satışı yapan aileler birçok kez aleyhlerine haber yapılması nedeniyle isim vermekten kaçındı. Kendilerinin Türkiye’de yaylalara çadır kurarak satış yapan kişiler gibi olduklarını ifade eden çadırcılar, “Kimse bizden rahatsız değil. Ancak aleyhimize haber yapılınca buradan atılıyoruz” dedi.

“Hem tatil, hem ticaret”
Çadırcılar, kurdukları çadırlarla hem temiz hava alma şansı bulduklarını hem de karpuz satışı yaptıklarını anlattı ve şu şekilde konuştu:
“Biz temiz havaya alıştık. O nedenle çadır kurup karpuz satışı yapıyoruz. Ama asıl amacımız karpuz satmak değildir, aynı zamanda tatil yapmış oluyoruz. Zevkimiz için buralara geliyoruz. Kış aylarında da portakal işi ile uğraşıyoruz.” 

Genellikle, Güzelyurt bölgesinden gelerek Yıldırım, Akova ve Akova-İskele arasındaki yol kenarlarında bulunan tarlalara çadır kuran aileler yaz aylarını bu çadırlarda geçiriyor