Tatar’dan Siber’e Bütçe Eleştirisi!

8
Ersin Tatar

Ersin Tatar bugün düzenlediği basın toplantısında, bıraktıkları bütçenin durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Devletin 2009 yılında 1.57 milyar TL geliri varken, bu rakamı 2.2 milyar TL’ne çıkardıklarını ifade eden Tatar, kendi hükümetleri döneminde maliye disiplininin başarıyla yapıldığını, hedeflenen tüm rakamlara ulaşıldığını kaydetti.

2013 yılında, yılın yarısında hükümeti devrettiklerinde, Türkiye’den beklenen mali katkının 300 milyon TL olduğunu ifade eden Tatar, kendilerinin bu paranın sadece 120 milyon TL’sini kullandığını, yani geriye kullanılacak 170 milyon TL bakiye kaldığını söyledi. Tatar, “maliyenin kasasını boş mu bıraktık, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

Maaşların gününde ödenmemesini ve yeni hükümetin şeffaflıktan bahsederken “finansman temininde yaşanan teknik nedenlerden dolayı maaşlar ödemedi” söylemini de eleştiren Tatar, hükümetin şeffaflıkla bu teknik nedenlerin ne olduğunu ortaya koymasını istedi.

Tatar, Başbakan Sibel Siber’in “30 milyon TL’lik bir katma değer gelirini yanlış yerde kullandıkları” söyleminin de doğru olmadığını vurgulayarak, basında ve sosyal medyada yer alan “kredi kartı borcu” olduğu söylemlerinin ise çarpıtıldığını ifade etti.

Ersin Tatar, yeni hükümetin Ekonomik İşbirliği konusundaki tutumunun ne olacağını öğrenmek istediklerini de sözlerine ekledi.