Tatar’dan Küçük’e sert eleştiri

31 Temmuz 2013 Çarşamba | 09:18
Tatar’dan Küçük’e sert eleştiri
Kıbrıs Town Houses

Gizem Özgeç

SEYİRCİ KALINDI… Küçük’ün partinin bölünmesine seyirci kaldığını ve kurultayda yüzde 50’ye yakın oy alan kesimi görmezden geldiğini söyleyen Tatar, bunun hata olduğunu ve engellemek için geçmişte çaba harcadığını söyledi. Tatar seçim sonrası UBP’lilerin Meclis’te 20 kişi olduğunu hatırlattı

İrsen Küçük’ün Havadis’e yaptığı, “14 milletvekili arasında kurultay kavgası olmadan bir başkan seçebilmeliyiz” sözlerini de eleştiren Tatar, geçmişte “tek adaylı genel sekreter seçimine” izin vermeyen Küçük’ün, parti içi demokrasiye müdahale etmemesi gerektiğini söyledi

Küçük’ün partinin bölünmesine seyirci kaldığını ve kurultayda yüzde 50’ye yakın oy alan kesimi görmezden geldiğini söyleyen Tatar, bunun hata olduğunu ve engellemek için geçmişte çaba harcadığını söyledi.
İrsen Küçük’ün Havadis’e yaptığı, “14 milletvekili arasında kurultay kavgası olmadan bir başkan seçebilmeliyiz” sözlerini de eleştiren Tatar, geçmişte “tek adaylı genel sekreter seçimine” izin vermeyen Küçük’ün, parti içi demokrasiye müdahale etmemesi gerektiğini söyledi.

“Engel olamadık, sonuç kötü oldu”
Tatar, Kaşif ile birlikte yedi milletvekilinin gidişine engel olunamaması ve kavgaların uzamasının UBP’ye çok büyük zarar verdiğini söyledi.
UBP’den gidenlerle, UBP’nin kazandığı milletvekillerine bakıldığı zaman, 20 sayısının aşıldığını vurgulayan Tatar, “Kurultay kavgası uzadıkça uzadı. UBP tam halka refah artırıcı politikalar uygulayacağı yerde, bir yıl önceden erken seçim kararı aldı. UBP ağır bir bedel ödedi” dedi.

“Doğru yaptı”
Küçük’ün kurultay kararı almasının doğru bir siyasi adım olduğunu söyleyen Tatar, bu sürecin süratle aşılması gerektiğini söyledi.
Yapmaları gerekenin, süratle UBP’yi toparlamak olduğunu belirten Tatar, “Kısa sürede tabana ulaşmak ve UBP’yi yeniden eski güçlü haline döndürmek gibi bir sorumluluğumuz var. Taban oradadır ve UBP’ye kızgındır. Bu nedenle UBP’ye oy vermemiştir” ifadesini kullandı.

“Demokrasi çalışmalı”
Kaşif ve ekibinin partiden ayrılma sürecini hızlandıran genel sekreterlik seçimini hatırlatan Tatar, “İrsen Bey tüm uyarılarımıza rağmen parti içi demokrasi diyerek Necdet Numan ve Güner Göktuğ’un aday olmasını engellemedi” dedi.
Tatar, bu noktadan hareketle Küçük’ün, “Tek başkan adayı ile kurultaya gidilmesi ve tartışma yaşanmaması” saptamasını eleştirdi ve “Dün öyle, bugün böyle olmamalı. Parti içi demokrasi çalışacaksa, UBP çok adaylı bir seçim de yapabilmeli” dedi.
UBP tabanına seslenen Tatar, “Bir an önce toparlanmak ve partimizi iktidara hazırlamak zorundayız. Bu dönem, CTP- DP hükümeti kurulabilir. UBP hükümet iddiasından çok, kendi sorunlarını bir an önce çözmeli” ifadesini kullandı.