Tatar: “Rum parlamentosu paketi kabul etmezse, Güney Kıbrıs resmen batacak`

19 Mart 2013 Salı | 16:14
Tatar: “Rum parlamentosu paketi kabul etmezse
Kıbrıs Town Houses

TAK-Euro Grubu'nun Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) için mutabakata vardığı kredi anlaşmasını AA muhabirine değerlendiren Ersin Tatar, Rum Kesimi'nin yeni lideri Nikos Anastasiadis'in göreve geldikten sonra ilk icraatının AB'nin Rum bankalarındaki mevduat hesaplarına getirilen vergi yükümlülüğünü kabul etmek olduğunu söyledi.

"İŞ ANASTASİADİS'İN İSTİFASINA KADAR GİDEBİLİR"

Maliye Bakanı Tatar, Euro Grubu’nun kararının kendi başına yeterli olmadığını belirterek, ''Kararın yürürlüğe girebilmesi için yasa gereklidir. Bu yasa da henüz parlamentodan geçmemiştir. Hangi partiler yasaya 'evet' diyecek, hangi partiler 'hayır' diyecek belli değil. Bu yasa geçmezse bu iş Anastasiadis'in istifasına kadar gidebilir'' diye konuştu.

GKRK'nin yıllık Gayri Safi Milli Hasılası’nın (GSMH) 17 milyar Euro olduğunu kaydeden Tatar, Euro Grubu'nun Güney Kıbrıs'ın GSMH'nın 3'te biri büyüklüğünde, 6 milyar Euro gibi çok büyük bir tedbir paketi uyguladığına işaret etti.

"YOLA ŞIMARIKLIKLA DEVAM EDERSENİZ, BAŞINIZA BUNLAR GELİR"

''Kararla birlikte AB, Güney Kıbrıs bankalarında bulunan Rus paralarına da tedbir aldı'' diyen Tatar, ''Almanya, Rus paralarının Güney Kıbrıs'ta aklanmasından dolayı son derece rahatsız. Alman hükümetinin 'biz neden bu kadar kendi bütçemizden Güney Kıbrıs'a para aktarıyoruz?' şeklinde açıklamaları oldu'' diye  konuştu.

Bakan Tatar, şunları söyledi:

''Rusların Güney Kıbrıs'ı vergi cenneti olarak görmelerine AB hoş bakmıyor. AB kuralları içerisinde böyle bir duruma yer yok. Bu tedbirler alınırken Güney Kıbrıs'ta faizden alınacak stopaj da yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarılacak. Bunun yanında kurumlar vergisinin yüzde 10'dan, 12,5'e artırılması da bu paket içerisinde yer alacak. Artık Güney Kıbrıs bir vergi cenneti, bir kara para aklama cenneti olarak yoluna devam edemeyecek. Çünkü AB içerisinde her şey açıktır, şeffaftır, nettir, eşitlik ilkesine bağlıdır. Onların birlik içerisinde bir takım kuralları vardır. AB, birlik içerisinde olan bir ülkenin dışarıdan gelen ve aklanmak için kullanılan paranın haksız rekabette kullanılmasını kabul etmiyor.''

Yunanistan'ın ekonomik durumunun Güney Kıbrıs'tan çok daha kötü olduğunu söyleyen Tatar, ''Zamanında bir takım tedbirleri almazsanız, yola ‘şımarıklıkla' devam ederseniz, başınıza bunlar gelir. Bunlardan herkesin ders çıkartması gerekir'' ifadelerini kullandı.

“GKRK'NİN AKSİNE, KKTC'DE GÜVEN VE İSTİKRAR VAR”

KKTC'nin Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik gelişmelerin aksine kendi tedbirlerini aldığını ifade eden Maliye Bakanı Tatar, KKTC'nin son yıllarda Türkiye ile uyguladığı ekonomik işbirliği protokollerinde turizm, eğitim ve tarım alanlarında çok önemli projeleri hayata geçirdiğini söyledi.

Tatar, KKTC'de, Rum Kesimi'nin aksine güven ve istikrar ortamı olduğuna vurgu yaparak, ''KKTC'de son yıllarda hem reel ekonomide, hem bankacılık sektöründe, hem de finans alanında bir takım iyileştirilmeler oldu'' dedi.

Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bazı yabancıların Kuzey Kıbrıs'a gelerek, yatırım yapabileceklerini kaydeden Tatar, şunları söyledi:

''Bu durum, Güney Kıbrıs'taki bankalarda hesabı olanların zaman içinde KKTC'ye gelip hesap açmalarına neden olacaktır. KKTC'nin Türkiye Cumhuriyeti ile yaptığı çeşitli çalışmalarla daha istikrarlı, daha güvenilir ve daha iyi noktaya geleceğine yürekten inanıyorum. Güney Kıbrıs'taki olumsuz tablo bizi de kötü yönde etkileyebilir. Türkiye'nin bölgede büyük bir güç haline gelmesi KKTC'nin adada rekabet edebilirliğini daha da arttırdı. Bu, gelecekte uluslararası kuruluşların daha güvenilir olan KKTC'yi seçmesine neden olacaktır. KKTC, bu coğrafyada daha ön plana çıkacaktır.''