Taşpınar yolu nihayet tamir ediliyor

9 Ağustos 2013 Cuma | 11:22
Taşpınar yolu nihayet tamir ediliyor
Kıbrıs Town Houses

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, Taşpınar-Bostancı anayolunun bayram sonrası tamir edileceğini açıkladı.
Köylülerin yol tamiratına karşı çıkmaları halinde yolun polis eşliğinde yapılacağı açıklandı.
Altı yıldır onarılmayan, hem can, hem de mal güvenliği açısından tehlike arz eden Taşpınar-Bostancı anayol için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, yolun Ramazan Bayramı sonrasında tamir edileceğini ve mevcut çukurların asfalt ile kaplanacağını açıkladı.
Bakan Başarır,  gazetemizde yayımlanan “Kaza geliyorum” haberi üzerine yaptığı açıklamada, Taşpınar ve Doğancı köylülerinin Taşpınar-Bostancı anayolunda 13 Temmuz’da yaptıkları eylem sonrasında Taşpınar köyünü ziyaret ettiğini ve köylülerle yol hakkında görüş alış verişinde bulunduğunu söyledi. Başarır, yolun yapımının 2013 bütçesinde olmadığını ve bütçeye konana kadar mevcut çukurları asfalt ile kapatarak yeni yol yapımına başlanacak. Bu şekilde tedbir alabileceklerini köy muhtarına söylediklerini ancak muhtarın köylülerle konuşayım yama kabul edip etmeyeceklerini size bildiririm dediğini ve muhtarın Karayolları Dairesi Müdürü’nü arayarak köylülerin yolun yama yapılmasına karşı olduklarını ve yolun tamamının yeniden dökülmesini istediklerini söylediğinden yolun tamiratının başlamadığını söyledi. Başarır, dün bu yolda kaza meydana geldiğini ve bir arabanın tarlaya uçtuğunu söyleyerek daha fazla zarar ziyan olmadan köylüleri dinlemeyeceklerini ve yol yapımının bütçeye konarak yapılana kadar geçici olarak çukurların asfalt yapılacağını, köylülerin buna karşı gelmeleri halinde polis eşliğinde yol tamirat çalışmalarına başlanacağını söyledi.
Görüştüğümüz köy muhtarı İzzet Erçağıl da Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır’ın söylediklerini teyit ederek, köylünün yolun yamalanmasına karşı çıktığını ve yama yapılmasını kendilerinin istemediklerini kabul etti. Muhtar, bakanın bayram sonrası yol tamiratına başlayacağını Havadis aracılığı ile öğrendiğini söyleyerek 3 km yolun bütçesi mi olur? Eğer devlet varsa bir karar alınır ve hemen yeni yol yapımına başlanır dedi. Bakanın köylüler çukurların asfalt ile doldurulmasına karşı çıkarsa polis eşliğinde yol tamiratına başlarız söylemini de köylülerin kabul etmediğini, polise ve devlete karşı gelmeyeceklerini ancak gereken ne varsa köylüler olarak yapacaklarını söyledi.