Tartışmalı araziye iptal kararı

42
Tartışmalı araziye iptal kararı

SEÇİME BEŞ KALA… Bakanlar Kurulu, 28 Temmuz erken seçimlerine kısa bir süre kala kurulan Nephews Entertainment Ltd. isimli şirkete, İskele’de verilen denize sıfır arazi izni, “İTEM Yasası kapsamından çıkarıldığı ve proje olmadan şahıslara verildiği” gerekçesi ile iptal edildi

1 AYLIK ŞİRKET… Şirket ortağı olarak Erdoğan Onur ve Sağlık eski Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun oğlu Avukat Oğuzhan Hasipoğlu görülüyor. Şirket Mart 2013’te tescil edildi, Mayıs 2013’te ise arazi verildi. Başbakan Sibel Siber, “İşlemler yasaya aykırı” diyerek iptal kararını savundu

 HİSSEDAR MI DEĞİL Mİ?… Avukat Oğuzhan Hasipoğlu, “Bu şirketin sadece avukatıyım, ortaklığım ise geçici” dedi. Erdoğan Onur, “Hasipoğlu bizim aile avukatımız, kardeşim borçlarından dolayı hissedar olamayınca, durumun aciliyetinden dolayı, yarı hisseleri ileride devredilmek üzere Hasipoğlu’na verdik” dedi

Gizem ÖZGEÇ
Bakanlar Kurulu, 28 Temmuz erken seçimlerine kısa bir süre kala kurulan bir şirkete denize sıfır bir noktada verilen arazi işlemini iptal etti. Nephews Entertainment Ltd. isimli şirket, Erdoğan Onur ve Ertuğrul Hasipoğlu’nun oğlu Avukat Oğuzhan Hasipoğlu adına, Mart 2013’te tescil edildi.
Bakanlar Kurulu, İTEM Yasası kapsamındaki, İskele bölgesinde Onur Camping olarak bilinen yerdeki bu arazinin yasa kapsamından çıkarılarak şahsa verildiği  için kararı iptal etti.
Avukat Oğuzhan Hasipoğlu, “Bu şirketin sadece avukatım yok derken”, şirketin diğer ortağı Erdoğan Onur, “Hasipoğlu bizim aile avukatımız, kardeşim borçlarından dolayı hissedar olamayınca, durumun aciliyetinden dolayı, yarı hisseleri ileride devredilmek üzere Hasipoğlu’na verdik” dedi.
Arazi, seçimlere çok kısa bir zaman kala 29 Mayıs 2013 tarihinde verilmişti.

Hasipoğlu: Menfaat ilişkim yok
Avukat Oğuzhan Hasipoğlu, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada,  Nephews Entertainment Ltd.’yle avukatlık ilişkisi dışında bir bağlantısı bulunmadığını söyledi. Hasipoğlu, Erdoğan Onur ve babası Hulusi Onur’un 3O yıldır Onur Camping üzerinde inşaat ruhsatlı binaları bulunduğunu kaydetti.  Hasipoğlu, “Bu yer otuz yıldır onların kirasındadır.  Benim avukatları olarak  adım geçer. Bu işten veya şirketten herhangi bir menfaatim yok. Dilekçeye de bakarsanız bunu görürsünüz. Bu arazi denize sıfır sadece beş dönümlük bir yer. Hukuksal olarak bu kararın iptali doğru değil. İnsanların üzerinde otuz senedir işleyen bir tesisi var.  Bu arazi oranın sadece küçük bir kısmı” şeklinde konuştu.

Onur: Usulsüz bir durum değil
Arazinin verildiği Erdoğan Onur da, “Bize verilmiş olan arazi 20 senedir üzerinde inşaatlarımız olan turistik tesisin beş dönümlük bir kısmıdır. Üzerinde yüzde 80’i tamamlanmış bungalowlar var” dedi ve yaklaşık 10 sene önce puan pakette olan bu yer için kendilerine verilen koçan olduğunu ancak o dönem puanların  yetmediğini belirtti.  Onur, bu araziyi o dönem alamadıklarını ifade etti ve şunları kaydetti: “Üstünde inşaat izni ve nihai tasvip var. Turistik tesis için inşaat izni. Diğer turistik tesise eklemek için bir proje yaptık, büyük bir proje. Mimari çizimlerin bir parçası oldu. Herhangi bir usulsüzlük yok.”

“Hasipoğlu hisseleri devretmek üzere aldı”
Onur, Nephews Entertainment Ltd. isimli şirketin mart ayında kurulduğunu ve aile şirketi olduğunu ifade etti. Onur, şirkete ortak olacak olan kız kardeşinin vergi borçları nedeniyle hisse almakta sorun yaşadığını bu nedenle yarı hissenin avukatları olan Oğuzhan Hasipoğlu’na bırakıldığını belirtti. Onur, “Hasipoğlu bizim aile avukatımız. Olay sadece kız kardeşimin hisse devri yapamaması ile alakalı. Aykırı veya yeni gündeme gelmiş bir arazi de değil bahsettiğimiz” dedi.

Bakanlar Kurulu kararı
Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısının ardından bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Sibel Siber şunları söyledi:
“Kamu yararına devlet arazileri kiralanabiliyor. Ama bu demek değildir ki x şahıs bir devlet arazisini (denize sıfır 25 dönüme yakın lebiderya) turizm amaçlı kiralamak için bir ay önce şirket kursun. Sonra Bakanlar Kurulu’na önerge olarak verilsin ve kamu yararına ne olduğu ne olacağıyla ilgili hiçbir rapor olmadan Bakanlar Kurulu kararıyla şahsın ismi de verilerek kiralansın.”

Yüksek Mahkeme kararı hatırlatıldı
Bu tip konulara Maliye Bakanlığı’nın karar vermesi gerektiğini, Yüksek Mahkeme’nin konuyla ilgili bir kararına atıfta bulunarak anlatan Başbakan Siber, “Bizim önergelerin birçoğunda İçişleri Bakanlığı ‘filan şahıs yatırım yapmak amacıyla filan parseli kiralamak istemiştir’ diye geçiyor. Biz yatırıma karşı değiliz. Ülkeye katkı yapacak ekonomik gelirleri artıracak, doğayla barışık yatırımlara karşı değiliz. Karşı olduğumuz rant olarak birilerine peşkeş çekilmesidir” diye konuştu.
Bu tip dosyaların tek tek inceleneceğini vurgulayan Siber, dün böyle bir dosyayı iptal ettiklerini belirtti.


Bir aylık şirkete İTEM Yasası kapsamındaki arazi yasa dışı olarak verilirken, 7 Mayıs tarihinde de, KKTC sahilleri için alınan “sahil temizleme” aracı ile ilk olarak Onur Camping sahili temizlenmişti. Tarihler arasındaki benzerlik dikkat çekici