Tam 21 ülkeden siyasi sığınma talep etti

18
Tam 21 ülkeden siyasi sığınma talep etti

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden hala Rusya'nın başkenti Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı'nın "yeşil bölgesi"nde bulunuyor.

WikiLeaks, Snowden'ın çoğu Avrupa ülkesi 21 ülkeye siyasi sığınma için başvuru yaptığını açıkladı. Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı konsolosluk bölümü yetkilisi Kim Şevçenko da, Edward Snowden'ın İngiltere vatandaşı Sara Harrison aracılığıyla siyasi sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

İŞTE BAŞVURDUĞU 21 ÜLKE
NSA'nın dünyada milyonlarca kişi ve kurumun telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini İngiliz Guardian, Amerikan Washington Post ve Alman Der Spiegel dergisine sızdıran Edward Snowden'ın siyasi sığınma için başvurduğu ülkeler şunlar: "Ekvador, İzlanda, Avusturya, Bolivya, Brezilya, Çin, Küba, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İrlanda, Hollanda, Nikaragua, Norveç, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre ve Venezuela."

SNOWDEN: OBAMA SÖZÜNDE DURMADI
Moskova'da Şeremetyevo Havaalanı'ndaki "yeşil bölge"de bulunan Snowden da sessizliğini bozdu. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini basına sızdıran WikiLeaks'e konuşan Snowden ABD Başkanı Barack Obama'yı hedef aldı. Snowden, iadesi için sadece yasal yollar kullanılacağını açıklayan Obama'nın sözünde durmadığını söyledi.

Obama'nın Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı kullanarak kendisine sığınma hakkı vermeyi düşünen ülkeler üzerinde baskı kurduğunu savunan Snowden, ABD'nin gizli belgelerini sızdırmaya devam edeceğini belirtti.

"AVRUPA'YA BÜYÜK HİZMET YAPTI'
Alman Yeşiller Partisi'nin parlamentodaki grup başkanı Jürgen Trittin, Edward Snowden'a siyasi sığınma hakkı tanıması için Avrupa Birliği ülkelerine çağrı yaptı.

Trittin, ülkesi Almanya'nın ya da başka bir Avrupa ülkesinin Snowden'a siyasi sığınma hakkı vermesini istedi. Trittin, "Avrupa, Snowden'ın kendini güvende hissedebileceği bir ortam sağlamalı. Snowden, Avrupa kurumlarına ve vatandaşlarının büyük bir saldırı altında olduğunu açığa çıkararak büyük bir hizmet yapmıştır" dedi.

DÜNYANIN KORUMASINI HAK EDİYOR
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden'ın "dünyanın korumasını hak ettiğini" söyledi.

Başkent caracas'ta açıklama yapan Maduro, Snowden'ın siyasi sığınma talebinin kendilerine ulaşmadığını ancak ulaştığında değerlendireceklerini belirterek, "O dünyanın korumasını hak ediyor. Bizden henüz koruma istemedi. Bize başvurduğunda cevabını veririz" dedi.

Rusya'ya bir günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirecek Maduro'nun dönüşte, Snowden'ı da alarak Venezuela'ya döneceği iddia edilmişti.