Talat’tan ciddi uyarı

3 Mart 2013 Pazar | 11:45
Talat’tan ciddi uyarı
Kıbrıs Town Houses

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum tarafında Anastasiadis’in Başkan seçilmesinden sonra görüşmelerin başlayacağına dikkat çekti ve “anlaşmamada anlaşalım” açıklamalarının yanlış olduğunu belirtti

YENİ… İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum tarafında hayırcı Hristofyas’tan sonra Annan Planı’na evet diyen Anastasiadis’in başkanlığa seçilmesiyle yeni bir sürece girileceğine ve görüşmelerin başlayacağına dikkat çekti 

OLUMLU… Anastasiadis’in Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Amerika nezdinde imajının olumlu olduğunu kaydeden Talat, Türk tarafının bunu dikkate alması gerektiğini belirtti

HATA… Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “Anlaşmayacaksak da bunun üzerinde anlaşalım” sözlerini eleştiren Talat, “Marifet anlaşma yapmaktır, anlaşmamakta anlaşma değil” şeklinde konuştu

YANLIŞ… Türkiye’den bazı yetkililerin Rum tarafının içinde bulunduğu zorluklar üzerinden iğneleyici açıklamalar yapmalarının yanlış olduğunu belirten Talat “Kıbrıs sorunu Türkiye’nin vereceği güven ve ikna ile çözülür” dedi

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Marifet anlaşma yapmaktır, anlaşmamayı ilan etmek değil” dedi.

İkinci Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Talat, katıldığı bir televizyon programında çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

Talat, UBP Kurultayı’ndan sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Başbakan İrsen Küçük’ü kutlamadığına yönelik bir soruyu, “Bunun doğru bir davranış olmayacağını, ancak Cumhurbaşkanı’nın belki aynı gün değil ertesi gün bu kutlamayı yaptığını ve bundan da basının haberi olmadığını düşünmenin daha makul olabileceğini” söyleyerek yanıtladı.

Talat, Güney Kıbrıs’ta Başkanlığa seçilen yeni Rum lider Anastasiadis hakkında düşüncelerinin sorulmasını üzerine Anastasiadis’in makul biri olduğunu, Kıbrıs sorununa bakış açısının olumlu olduğunu, ancak çevresinde olumsuz düşüncelere sahip insanların da bulunduğunu söyledi.

Başka bir soru üzerine Talat, Papadopulos ile 3.5 yılın boşuna geçtiğini, kendi döneminde görüşmelerin son 1.5 yılda yapıldığını ve bu sürenin sonuç almaya yetmediğini anlattı.

Hristofyas’ın anlaşılan konuları duyurmaktan bile kaçındığını hatırlatan Talat, kendisinin “İlerleme var” dediğinde Hristofyas’ın bunun tersini söylediğini ifade etti.

Talat, yeni süreçten olumlu bir sonuç beklemediğini belirterek, koşulların müsait olmadığını ifade etti ve “Çözümde öncülük görevi Türk tarafındadır” dedi.

“Şu aşamada çözüm zor”

Anastasiadis’in çekingenlik ve korkularının, milliyetçi ve dini çevrelere yakınlığından dolayı Hristofyas’tan daha az olduğunu belirten Talat, “yine de Anastasiadis’in Türk tarafını sürükleye sürükleye çözüm yapacağına inanmadığını” söyledi.

Sürükleyici tarafın Türk tarafı olması gerektiğini vurgulayan Talat, bu aşamada Kıbrıs Türk liderliğinden ise bunun beklenemeyeceğini ifade etti. Talat, Türkiye’nin Eroğlu’nu çözüm çizgisine getirmede teşvik edici olması gerektiğini, ancak nihayetinde masada Eroğlu’nun oturduğunu hatırlattı.

“Ata zorla su içiremezsiniz”

“Türk yetkililerin Rum tarafını aşağılayan sözleri” konusunda da Talat, “Atı zorla dereye götürebilirsiniz ama su içiremezsiniz” sözünü hatırlattı. Talat, ancak ikna metodunun kullanılmasıyla bir yere gidilebileceğini ifade ederek, Rum tarafına yönelik “küçük düşürücü” ifadelerin kullanılmaması görüşünde olduğunu belirtti.

Bir başka soru üzerine Talat, dünyada siyaseti ekonominin belirlediğini, ancak Kıbrıs’ta bunun tam tersi olduğunu ve siyasetin belirleyici olduğunu kaydetti. Talat, bu yüzden petrol ve gaz arayışlarının siyasetin önüne geçeceğini sanmadığını anlattı.

“Yanlış görüş”

Müzakere yetkilerinin Dışişleri Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin tartışmalar konusunda da Talat, bunun yanlış olduğunu, bu görevin Cumhurbaşkanı’nda olduğunu kaydetti. Talat, ancak Cumhurbaşkanı’nın, Dışişleri Bakanı veya herhangi birisini temsilcisi olarak görevlendirmesi halinde böylesi bir düzenleme olabileceğini, ama bu durumda müzakerelerin düzeyinin düşürülmüş olacağını ve son sözün yine toplum lideri sıfatıyla Cumhurbaşkanı tarafından söyleneceğini belirtti.

Yeni süreç

“Önümüzdeki süreci” değerlendirmesi de istenen Talat, müzakerelerin başlayacağının belli olduğunu, Türk tarafının buna hazır olduğunu duyurduğunu, Rum tarafının ise bundan kaçınamayacağını söyledi.

Talat, önemli olanın sonuç olduğunu anlatarak, “Çözüme ihtiyacı tartışmasız olan Türk tarafı, başarı için canla başla çalışmalıdır. Yoksa çözüm için Rum tarafının harekete geçmesini beklemek ham hayal olur” dedi.

Federasyon

Programa gelen soruları da değerlendiren Talat, birçok federasyonun parçalandığı dikkate alınırsa Kıbrıs’ta federasyonun mantıklı olup olmadığı sorusuna karşın, Kıbrıs’ın yakın tarihinde yaşananları anlattı.

Talat, 1974 koşullarıyla birlikte iki bölgeli federasyonun gündeme geldiğini söyledi ve BM ile Güvenlik Konseyi’nin de bunun üzerinde durduğunu belirtti. Rum liderlerin federasyonu “acı bir taviz veya uzlaşma” olarak niteledikleri de dikkate alınırsa federasyondan başka bir seçenek olmadığını söyleyen Talat, Amerika, Almanya ve Rusya’nın da birer federasyon olduklarını ifade etti.

Mehmet Ali Talat, federasyonların, parçalananlar yanı sıra ifade ettiği örneklerde olduğu gibi yaşayabilir olduklarının görüldüğüne de dikkat çekti.

Meclis’in durumu ve başkanlık sistemi

Meclis’in toplanamamasıyla ilgili bir soru üzerine de Talat, adına parlamenter sistem denen bugünkü sistemin maalesef böyle olduğunu; yürütme, yani hükümet istemediği sürece Meclis’in çalışmadığını kaydetti.

“Ortada hükümet olmayınca meclis de çalışmıyor” diyen Talat, elektrik santralinde yakıt biteceğini halka sendikanın duyurduğunu ifade etti ve “Hani yönetim, hükümet nerede” diye sordu.

Bu durumda en güzel sistemin Amerika’daki sistem olduğunu kaydeden Talat, yasamanın görevinin yasa yapmak ve denetlemek, yürütmenin ise yasaları uygulamak olması gerektiğini söyledi.

Talat, Başkanlık sistemi konusunda da, bunun eskiden olması halinde diktatörlüğe yol açabileceğini, ancak koşulların değiştiğini ve böylesi bir tehlikenin bugün söz konusu olmadığını anlattı.

“Anlaşmama çözüm mü”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “Anlaşmamanın da bir anlaşma olabileceğini” söylediğinin hatırlatılması üzerine ise Talat, “Dervişin fikri ne ise zikri de odur” ifadelerini kullandı.

Talat, marifetin iyi bir anlaşma yapmak olduğunu, yoksa anlaşmamayı ilan etmek olmadığını söyleyerek, “Anlaşma olmazsa herkes yolunda devam edecek, yollarımız da belli. Demek ki ‘çözümsüzlük çözümdür’ anlayışının yeni sürümü. ‘Anlaşmama’ çözüme alternatif değil” diye konuştu.

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, iki tarafın ayrı devlet üzerinde anlaşamayacağını, çünkü Rum tarafının bunu asla kabul etmeyeceğini de söyledi ve “Anlaşma gerçekleşmezse bize ‘böyle kalınız” diyecekle, yani şimdiki durum devam edecek” dedi.

Talat, bunu Eroğlu’nun kabul edebileceğini, ancak böyle kalınmasının Kıbrıs Türkü’nün lehine olmayacağını ifade etti.

Facebook Comments