Tabuları yıkan kadın öldü

17
Tabuları yıkan kadın öldü

1950'lerin sonunda 30'lu yaşlarındayken iki kez boşanmış bir anne olarak Washington Üniversitesi'ne yeni bir kariyer için başvuran Johnson'ın yolu burada, kadın hastalıkları uzmanı William Masters ile kesişti.

1971 yılında hayatlarını birleştiren çift, seks davranışları konusunda iki başyapıta imza attı: İnsanın Cinsel Tepkisi (1966) ve İnsanın Cinsel Yetersizliği (1970).

Virginia Johnson ile 20 yıl evli kalan William Masters, 2001 yılında öldü.

KADIN PERSPEKTİFİ GETİRDİ
Seksin Neşesi (Joy of Sex) kitabının yazarı psikolog Susie Quilliam, Virginia Johnson'ın seksoloji tarihindeki yerinin "büyük önem" taşıdığını söylüyor.

BBC'ye değerlendirmede bulunan Quilliam bunu şöyle açıklıyor: "Daha önce de Kinsey raporu gibi bazı çalışmalar vardı ama Virginia Johnson, bu alanda ciddi anlamda bilimsel araştırmaya katkı sağlayan ilk kadındı. William Masters'ın çalışmalarına bir kadın perspektifi getirdi. Sessizliğin kırılmasına ve cinselliğe bilimsel bakış getirilmesine yardımcı oldu."

Uzmana göre, daha önce gülünüp geçilen cinsellik terapisi, Masters ve Johnson sayesinde ciddiyet kazandı. Araştırmacı çift bunu, kendi deyimleriyle 10 bin civarında 'cinsel vakayı' laboratuvarda inceleyerek yaptı. Deneylere yaklaşık 700 kişi katıldı.

Cinsel psikoterapist Paula Hall, araştırmacı çiftin cinsellik üzerindeki mistik perdeyi kaldırdığını belirtiyor: "Cinselliği bilimsel kılarak meşrulaştırdılar. Onu çok önemli bir şey olarak, cinsel sorunları insanların hayatının ciddi bir parçası olarak ele aldılar."

VİAGRA BENZETMESİ
Masters ve Johnson, araştırmalarında özellikle kadınların cinsel işlev sorunları üzerinde durdu.

Teknikleri, çiftlerle cinsel hayatları üzerine konuşmak ve sorunların temelinde fiziksel nedenlerin yatıp yatmadığını kontrol etmeye dayanıyordu. Hastalar daha sonra, özel olarak tasarlanmış terapilere yönlendiriliyordu.

Seks yapan çiftlerin kalp ve beyin faaliyetleri ile metabolizmaları da kayıt altına alınıyordu. Böylece, erken boşalma ve iktidarsızlık başta olmak üzere, cinsel yetersizlik sorunları çözülmeye çalışılıyordu.

Paula Hall, birçok ödül alan Masters ve Johnson'ın çalışmalarının kendi zamanlarında, bugün ereksiyon sorunlarına karşı kullanılanViagra ilacının yaptığı gibi çığır açtığı görüşünde.